iPhone’unuzun Bir Virüs Koruma Uygulamasına İhtiyacı Var mı?

İlk savunma hattı, kullanıcı ve uygulamalar için erişimi sınırlandırmaktır. Uygulamaları internetten yandan yüklemeye karşı çok az direnç gösteren veya hiç direnç göstermeyen Android’in aksine, Apple’ın iOS’u duvarlarla çevrilidir. Uygulamaları yalnızca App Store’dan yükleyebilirsiniz (cihazınızı jailbreak yapmadığınız sürece, ancak bu uç bir durumdur). Resmi katalog yakından incelenir, onaylanır ve izlenir, bu nedenle bir uygulamadan – özellikle […]

iPhone’unuzun Bir Virüs Koruma Uygulamasına İhtiyacı Var mı?

İlk savunma hattı, kullanıcı ve uygulamalar için erişimi sınırlandırmaktır. Uygulamaları internetten yandan yüklemeye karşı çok az direnç gösteren veya hiç direnç göstermeyen Android’in aksine, Apple’ın iOS’u duvarlarla çevrilidir. Uygulamaları yalnızca App Store’dan yükleyebilirsiniz (cihazınızı jailbreak yapmadığınız sürece, ancak bu uç bir durumdur). Resmi katalog yakından incelenir, onaylanır ve izlenir, bu nedenle bir uygulamadan – özellikle de telefonların virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara bulaşma yönteminden – bulaşma riski zaten inanılmaz derecede küçüktür.

Ardından, iPhone’a güç veren işletim sistemi olan iOS’un mimarisidir. İster Android ister iPhone olsun, modern akıllı telefonlar Sandboxing modelinde çalışır. Güvenlik ve gizliliğe basit ve zarif bir yaklaşımdır.

Temel olarak, iPhone’daki (yerel veya üçüncü taraf) her uygulama izole edilir veya ayrı bir işlemde “korumalı alana” alınır. Korumalı alana alındıktan sonra, uygulamalar izinsiz olarak diğer uygulamaları okuyamaz veya bunlarla etkileşime giremez (üzerinden Elma). Siz izin verene kadar sistem kaynaklarına (telefon, kamera, GPS vb.) erişimleri yoktur. Açılır pencere istemleriyle izin isteyen uygulamalara hiç dikkat ettiyseniz, bunun nedeni uygulama sanal alanıdır.

Şimdi kötü amaçlı bir uygulamanın iPhone’unuza girdiğini hayal edin. Kum havuzunda olduğu ve karanlıkta durduğu için herhangi bir hasar veremeyecektir. Herhangi bir veriyi (telefonunuz, mesajlarınız, e-postalarınız veya ödeme bilgileriniz) toplayamaz veya erişimine asla izin verilmediği için kendisini bir virüs gibi çoğaltamaz, tehdidi etkisiz hale getirir (aracılığıyla Google).

Teknory