WordPress’te “Bu Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu” Hatasını Düzeltme

Web siteniz, “Bu web sitesinde kritik bir hata oluştu” gibi korkunç bir mesajla birlikte “Ölümün Beyaz Ekranını” görüntülediğinde, web sitenizde bu hata varmış gibi hissedilebilir. Neyse ki, her şey kaybolmadı ve bunu düzeltmek için birkaç seçenek mevcut. Bu hatayı çözmek ve sitenizi anında yedekleyip çalışır hale getirmek için en iyi yöntemleri bir araya getirdiğimiz için […]

WordPress’te “Bu Web Sitesinde Kritik Bir Hata Oluştu” Hatasını Düzeltme

Web siteniz, “Bu web sitesinde kritik bir hata oluştu” gibi korkunç bir mesajla birlikte “Ölümün Beyaz Ekranını” görüntülediğinde, web sitenizde bu hata varmış gibi hissedilebilir. Neyse ki, her şey kaybolmadı ve bunu düzeltmek için birkaç seçenek mevcut.

Bu hatayı çözmek ve sitenizi anında yedekleyip çalışır hale getirmek için en iyi yöntemleri bir araya getirdiğimiz için okumaya devam edin.

WordPress’te Kritik Bir Hataya Ne Sebep Olur?

Tüm web sitenizin ve muhtemelen arka ucun beyaz bir sayfa olarak görüntülenmesine neden olan bir aksaklık endişe verici olabilir. WordPress, şu mesajla ilgili bir sorun olduğunu bilmenizi sağlar: “Kritik bir hata oluştu” ve daha fazla talimat için yönetici e-postasını kontrol edin. Hafif paniğe ek olarak, bu mesaj buna neyin sebep olabileceğini merak etmenize neden olabilir.

Genel olarak, kritik hatalar wordpress aşağıdakiler tarafından tetiklenir:

 • PHP ile ilgili bir sorun
 • Bellek sınırı aşıldı
 • Bozuk bir eklenti, tema veya kod
 • Başka bir eklentiyle çakışan bir eklenti
 • Bozuk bir veritabanı

Siteniz birkaç hatayla karşılaşıyor olabilir. Ne anlama geldiklerini anlamak, sorun gidermeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

 • HTTP 502 Kötü Ağ Geçidi:” Ziyaretçilerin aşırı yüklenmesinden kaynaklanan bir sunucu sorunu.
 • HTTP 503 Hizmeti Kullanılamıyor:” Bir sunucu sorunu.
 • 500 Dahili Sunucu Hatası:” Bu, genellikle sunucu dosyasının bozulmasından kaynaklanan başka bir kritik hatadır.
 • Bir veritabanı bağlantısı kurulurken hata:” Bu sorun, bozuk bir veritabanı veya veritabanı sunucusundan kaynaklanabilir.
 • ERR_CACHE_MISS:” Web sitenizin önbelleği veya eklentiler gibi PHP araçları bu soruna neden olacaktır.
 • ERR_CONNECTION_TIMED_OUT:” Hata, aşırı yüklenmiş veya yavaş bir web sunucusundan kaynaklanabilir.

Başka garip hatalar alırsanız, bunu kullanarak anlamını kontrol edebilirsiniz. kılavuz WordPress HTTP hata kodları.

WordPress Kritik Hatası Nasıl Onarılır

Web sitenizi kurtarmaya çalışmak için en yaygın sorun giderme ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

WordPress’te Hata Ayıklama Modunu Etkinleştirin

Bir WordPress problemini çözerken yapılacak ilk şeylerden biri hata ayıklama özelliğini etkinleştirmektir. Hata ayıklama modu etkinleştirildiğinde, sitenizde meydana gelen farklı PHP hatalarını göreceksiniz. Bu bilgi, temel nedeni bulmak için kullanılabilir.

Kontrol panelinize erişemiyorsanız, tüm PHP hatalarını toplamak için hata ayıklama günlüğünü açmanız gerekir. Hata ayıklama günlüğüne erişmek ve hata ayıklamayı etkinleştirmek için bu adımları izleyin.

 1. FTP kullanarak sitenize bağlanın.
 2. Kök klasör aracılığıyla “wp-config-php” dosyasını arayın ve IDE veya metin düzenleyici kullanarak açın.
 3. Aşağıdaki kodu son mesajdan önce kopyalayıp yapıştırın, ardından dosyayı kaydedip kapatın.
define(‘WP_DEBUG’, true );
define(‘WP_DEBUG_DISPLAY’, false );
define(‘WP_DEBUG_LOG’, true );

Sitenizle ilgili tüm hatalar artık “wp-content” klasöründe bulunan “debug.log” dosyasına yazılacaktır.

Yüklü eklentilerin veya temaların adlarını veya bir sorun olduğunu gösteren belirli dosyalara yapılan referansları bulmak için hataları gözden geçirin.

Günlüğü incelemeyi bitirdikten sonra, “wp-config-php” dosyasından kod satırlarını kaldırın.

Sitenizi Yedeklemeye Geri Yükleyin

Sitenizi son yedeklemeye geri döndürmek, WordPress hatalarını temizlemenin hızlı ve kolay bir yolu olabilir. Bu ipucunun sorunu çözme garantisi %100 değildir, ancak denemeye değer. Sorun tekrar olursa, sebebini saptamak daha kolay olabilir.

Web sitenizi geri yüklemek, yedekleme işleminize bağlıdır. Bir yedekleme eklentisi kullanıyorsanız, belgelenmiş talimatları izleyin. Web barındırma sağlayıcınız yedekler içeriyorsa, barındırma panonuzdan geri yükleyebilirsiniz.

Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırak

Eklentiler genellikle bir WordPress kritik hatası için suçlanır. Sitenizde kurulu birkaç eklentiniz varsa sorunlu olanı bulmak zor olabilir. Bir eklentinin sorun olup olmadığını keşfetmenin hızlı bir yolu, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için hepsini devre dışı bırakmaktır. Varsa, siteyi tekrar bozan olanı bulana kadar bunları birer birer etkinleştirin.

Eklentilerinizi devre dışı bırakmak ve ardından etkinleştirmek için bu adımları izleyin.

 1. hesabınızda oturum açın wordpress Gösterge Paneli.
 2. “Eklentiler” ve “Yüklü Eklentiler”i seçin.
 3. Tüm eklentileri seçmek için listenin en üstündeki kutuyu işaretleyin.
 4. “Toplu İşlemler”i ve ardından “Devre Dışı Bırak”ı tıklayın. Bu, çakışan eklentileri çözmeli ve sitenizi geri yüklemelidir.

İlişkili dosyalarını kaldırmak için eklentileri de silebilirsiniz. Ancak, bunları yeniden yüklemeniz veya bir yedeği geri yüklemeniz gerekir.

Etkinleştirmek için her eklentinin altındaki Etkinleştir seçeneğini seçin. Her birinin ardından, kritik hatanın dönüp dönmediğini kontrol edin. Suçluyu bulduğunuzda, onu silin ve bir yedek bulun veya eklentiyle ilgili uyumluluk sorunları hakkında bilgi arayın.

Varsayılan Temaya Geri Dön

Çakışan bir tema da kritik hatalara neden olabilir. Temanızı geçici olarak “Yirmi Ondokuz”, “Yirmi Yirmi” veya “Yirmi Yirmi Bir” gibi varsayılan bir temaya geçirerek durumun böyle olup olmadığını test edin. Sorun temayla ilgiliyse, bu sorunu hemen çözmelidir.

Önce bir yedeğiniz olduğundan emin olun, böylece tüm tema dosyalarınızı geri almanız daha kolay olacaktır. Temanızı yeniden yüklemek, özelleştirilmiş stilinizi içermeyebilir.

Varsayılan bir temaya geçmek için bu adımları izleyin.

 1. hesabınızda oturum açın wordpress Gösterge Paneli.
 2. “Görünüm”e, ardından “Temalar”a gidin.
 3. Seçmek için geçerli bir temayı tıklayın, ardından açılır pencerenin sağ alt köşesindeki “Sil”i tıklayın.
 4. Temayı silme seçeneği kullanılamıyorsa, indirmeyi ve ardından temanızı bir WordPress varsayılan temasıyla değiştirmeyi deneyin.

PHP Bellek Sınırını Artırın

Bir tema veya eklenti web sitenizin bozulmasına neden olsa bile, asıl neden genellikle bir PHP bellek sınırıdır.

Web sunucunuz belirli miktarda belleğe veya RAM’e sahip olacaktır. WordPress, bir PHP betiğinin kullanabileceği bellek miktarını sınırlar. Bu sınır aşılırsa beyaz ekran ve kritik hata mesajı görüntülenecektir.

Bellek sınırını çok yüksek ayarlamak, yanlış yapılandırılmış komut dosyalarının sitenizi yavaşlatmasına neden olur, ancak değer çok düşük olabilir. PHP limitinizi biraz artırmak anında düzeltebilir.

PHP limitinizi yükseltmek için bu adımları izleyin.

 1. Web sitenize FTP üzerinden erişin.
 2. “wp-config.php” dosyasını açın.
 3. Aşağıdaki kodu kopyalayıp son satırdan önce yapıştırın ve kaydedin.

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘128’ );

Bu, hatayı gidermezse, “256M” bellek sınırını deneyin. Eklenti belgelerinde açıkça talep edilmediği sürece bundan daha yüksek herhangi bir şey aşırıdır.

PHP Sürümünüzü Yükseltin

Daha eski PHP sürümleri kritik hatalara neden olabilir. Siteniz, WordPress tarafından desteklenen en son PHP sürümünde olmalıdır.

Bazı WordPress kullanıcıları, eklenti uyumluluğu sorunları nedeniyle mümkün olduğu kadar uzun süre eski PHP sürümlerinde kalmayı tercih eder. Web siteniz PHP 5.x kullanıyorsa, çatışmalar şiddetli olabileceğinden mümkün olan en kısa sürede yükseltme yapmak çok önemlidir. PHP yükseltmeleri önemlidir, bu nedenle yükseltmeden önce yedeklediğinizden emin olun.

Tüm WordPress barındırma şirketleri, PHP sürümünü kolayca yükseltmenize izin verir. İşte Bluehost’ta nasıl yapıldığı.

 1. hesabınızda oturum açın Bluehost Gösterge Paneli.
 2. Soldaki “Gelişmiş” sekmesini seçin.
 3. Gelişmiş araçlar sayfasından, “MultiPHP Yöneticisi” simgesine tıklayın.
 4. Bir sonraki sayfada, yükseltmek istediğiniz PHP sürümünü seçmek için “PHP sürümü” açılır okuna tıklayın.
 5. “Uygula”yı tıklayın.

Web Sitesi Önbelleğinizi Temizleyin

Önbelleğe alma, web sitenizi hızlandırmanın en iyi yolu olsa da bazen önbellek bozulabilir. Önbelleği temizlemeniz, takılıp kalmış ve bozuk dosyaları siler ve ardından sitenizin beklendiği gibi çalışmasını sağlar. Sayfalarınızın önbelleğe alınmış sürümü geri yüklendiğinden web sitenizin önbelleğini silme konusunda endişelenmenize gerek yok, böylece siteniz hızlı bir şekilde yüklenmeye devam edebilir.

Farklı barındırma sağlayıcıları, web sitesi önbelleğini kontrol paneli aracılığıyla temizlemek için benzer adımları kullanır. Bluehost, WordPress yönetici alanında seçeneği sunarak bunu kolaylaştırır. Aşağıdaki adımlar size bunun nasıl yapıldığı hakkında bir fikir verebilir.

 1. hesabınızda oturum açın wordpress Gösterge Paneli.
 2. Üstteki araç çubuğundan “Önbelleğe Alma” düğmesine gidin.
 3. “Tümünü Temizle”yi seçin.

Bluehost, dosyaları web sitenizin önbelleğinden hemen temizleyecektir.

Kötü Amaçlı Yazılım Kontrolü

Kötü amaçlı yazılımlar ayrıca web sitelerinde kritik hatalara neden olabilir ve bir temaya veya eklentiye kadar izleyemediğiniz garip PHP betikleri fark ederseniz bu senaryonun nedeni olabilir. Web sitenize erişiminiz yoksa, tarama yapamazsınız. Ayrıca, bir dosyanın meşru olup olmadığını veya kötü amaçlı yazılım tarafından eklenip eklenmediğini söylemek zor olabilir. Kötü amaçlı yazılımlar, geliştirici değilseniz gözden kaçırabileceğiniz PHP dosyalarını da değiştirebilir.

Kritik hatanın nedeninin kötü amaçlı yazılım olabileceğini düşünüyorsanız, web barındırıcınızdan yardım istemeyi düşünün.

Ana Sayfanızı Geri Alın

Web sitenizi ziyaret ettiğinizde sevimli ana sayfanız yerine “Bu web sitesinde kritik bir hata oluştu” mesajı görmekten daha endişe verici bir şey yoktur. Web siteniz size para kazandırıyorsa, önceliğiniz onu hızlı bir şekilde eski haline getirmektir. Kritik bir hata dünyanın sonu gibi görünse de, çözülebilecek birçok yol vardır.

Sorunlu bir tema veya eklenti genellikle suçlanır ve bu, eklentinin devre dışı bırakılması veya bir temanın geçici olarak değiştirilmesiyle hızla çözülür. En son PHP sürümüne yükseltmenin de yardımcı olduğu bilinmektedir. Herhangi bir düzeltmeyi denemeden önce sitenizi yedeklediğinizden emin olun, böylece gerekirse özelleştirilmiş ayarlarınıza geri dönmek daha kolay olur.

Web siteniz şimdi beklendiği gibi çalışıyor mu? Eğer öyleyse, hatayı gidermek için ne yaptınız? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize her şeyi anlatın.

Teknory