Yemek Dağıtım Robotları Üniversite Kampüslerinde Amok Koşuyor

tarafından bir rapora göre CSP Günlük Haberleri, Amerikalıların en az %45’i yemek dağıtım hizmetlerine güveniyor – bu her 10 Amerikalıdan dördüne eşdeğer. 2027 yılına kadar, devlet adamı en az 157 milyon Amerikalı’nın internetten yemek siparişi vereceği projeler; bu, mevcut sayıdan 40 milyonluk bir artış. Online yemek siparişi verecek müşterilerin büyüme projeksiyonu, gıda kuryelerine daha fazla […]

Yemek Dağıtım Robotları Üniversite Kampüslerinde Amok Koşuyor

tarafından bir rapora göre CSP Günlük Haberleri, Amerikalıların en az %45’i yemek dağıtım hizmetlerine güveniyor – bu her 10 Amerikalıdan dördüne eşdeğer. 2027 yılına kadar, devlet adamı en az 157 milyon Amerikalı’nın internetten yemek siparişi vereceği projeler; bu, mevcut sayıdan 40 milyonluk bir artış. Online yemek siparişi verecek müşterilerin büyüme projeksiyonu, gıda kuryelerine daha fazla talep olacağı anlamına geliyor. Ancak, uygulama teslim çalışanlarının genellikle düşük ücretli ve kötü muamele görmüş.

Diğer taraftan,Kuvars Doordash ve UberEats gibi popüler gıda dağıtım uygulamalarının, ABD’deki gıda dağıtım pazarının %96’sına hakim olmasına rağmen, kar elde etmek için mücadele ettiğini bildiriyor. Gıda dağıtım robotları da sevkiyat süresini azaltabilir. Ancak, gıda dağıtım robotları uygulanabilir mi? Eh, zaten ABD üniversite kampüslerinde yemek dağıtıyorlar ve onlar bir TikTok sansasyonu.

Teslimat robotları aptalca hatalar yapıyor

TikTok’ta öğrenciler, kampüste yemek dağıtırken koşan otonom robotların videolarını paylaşıyorlar. Viral videolardan birinde, bir teslimat robotu merdivenlerden düşerbaşka bir otonom robot alırken tren çarpması. Ayrıca, yürüyüş yürüyüşüne müdahale eden otonom bir robotun ve bir başkasının kaldırımda mahsur kaldı – yardım edildikten sonra “teşekkür ederim” dese de. TikTok videoları, otonom robotlar yiyecek teslimatı yapıyorsa nelerin yanlış gidebileceğine dair bir fikir veriyor.

@barstoolrockytop

biri birkaç saattir Chick-Fil-A’sını alamıyor ???? #kolej #tennessee #govols #barstoolrockytop #fyp #Öğrenci #cilt #knoxville #tennessee #barstoolsports #robot

♬ orijinal ses – Barstool Tennessee

Diğer olası sorunlardan bazıları, bir otobüsün çarpması, çarpışmalar veya yayaları rahatsız ettiği için halka açık kaldırımlardan yasaklanmayı içerebilir. Bazı üniversite öğrencileri de gıda dağıtım robotuna zarar vermekten tutuklandı. su. Ancak Starship Technologies’in bölge lideri Frank Comrey’e göre, “Dağıttığımız herhangi bir kampüsteki tüm öğrencilerin yüzde 99,9’u robotları gerçekten evcil hayvan veya başka bir öğrenci olarak görüyor … ve bazen robotları kurtarmaya yardımcı olacaklar. kaldırımda ya da çimenlere saplanmış.”

Otonom teslimat robotları gelecek olabilir

Zorluklara rağmen, robotları kampüslerde çalıştıran şirket olan Starship Technologies, gelecek hakkında olumlu. Şirket, üç yıl sonra üniversite kampüslerine genişlemeden önce 2015 yılında teslimat robotlarını test etmeye başladı. Şu anda Starship Technologies, 15 eyalette 20’den fazla kampüste otonom gıda dağıtım robotları çalıştırıyor. Açık web sitesişirket, pilot programını başlattıktan yedi yıl sonra, Kasım 2022’ye kadar “4.000.000’den fazla otonom teslimatı tamamladığını” söyledi.

Hırsızlığı veya vandalizmi önlemek için yiyecek bölmesi güvenlidir ve müşteriler yalnızca akıllı telefon kullanarak açabilir. Otonom robotlar ayrıca müşteri ve Starship operatörleri tarafından uzaktan izlenir – bir şeyler ters giderse anında anlarlar.

Bunun ötesinde, otonom robotlar, teslimat süresinin beş ila 30 dakika arasında değişeceği bir ila üç mil yarıçapı ile sınırlıdır. Şirketin yönetimi, otonom teslimat robotlarının işleri ortadan kaldırmaktan ziyade verimliliği artırmak için tasarlandığı konusunda ısrar ediyor. “Günün sonunda robotlarımızla ilgilenen daha fazla insan, teslimat yaptığımız tüccarlara hizmet veren daha fazla insan, yazılımımızı programlayan, uygulamalarımızı telefon ve tabletlerde geliştiren daha fazla insan olacak. Dolayısıyla istihdam değişecek, ancak biz Starship Technologies CEO’su Alastair Westgarth, yükseleceğine inanıyorum” dedi. Forbes.

Teknory