YouTube Müzik Kalitesi ve Apple Müzik Kalitesi Karşılaştırması

Doğru müzik akışı hizmetini seçmek düşündüğünüzden daha zordur. YouTube Music ve Apple Music en iyi seçenekler arasındadır, ancak hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek çeşitli faktörlere bağlıdır ve en önemlisi müzik kalitesidir. Bu makale, hangisini kullanmak istediğinize daha iyi karar verebilmeniz için Apple ve YouTube tarafından sunulan ses ve kalite seçeneklerini gözden geçirecektir. Ses kalitesi […]

YouTube Müzik Kalitesi ve Apple Müzik Kalitesi Karşılaştırması

Doğru müzik akışı hizmetini seçmek düşündüğünüzden daha zordur. YouTube Music ve Apple Music en iyi seçenekler arasındadır, ancak hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek çeşitli faktörlere bağlıdır ve en önemlisi müzik kalitesidir.

Bu makale, hangisini kullanmak istediğinize daha iyi karar verebilmeniz için Apple ve YouTube tarafından sunulan ses ve kalite seçeneklerini gözden geçirecektir.

Ses kalitesi

Müzik dosyaları farklı oluşturulur. Bir ses dosyası daha yüksek bir bit hızına sahipse, müzik daha net ve daha canlı ses çıkarır. Bu nedenle, seçtiğiniz müzik aboneliği için kaliteli ses aldığınızdan emin olmak istersiniz. Önce Apple’a bir göz atalım ve neler sunduklarına bakalım.

Apple Müzik

Apple Music, şarkıları 256kbps hızında dinlemenizi sağlar. Cep telefonunuzdaysanız ve mobil verilerinizin bir kısmını korumak istiyorsanız, isterseniz bit hızını düşürebilirsiniz.

Kayıpsız ve Yüksek Çözünürlük Seçenekleri

Apple Music ayrıca “Kayıpsız” ve “Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız ses” sunar. Çeşitli ses aralıklarında netliği koruyan canlı, rafine bir ses üretir. Bu, siz sesi artırdıkça sesi bozmaya başlayacak olan CD veya MP3 formatlarından farklıdır.

Bahsetmeye değer bir dezavantaj, bu seçeneği seçerseniz çok fazla veriyi yakabilmenizdir. Kayıpsız kalitede çalınan üç dakikalık bir şarkı 140 MB’tan fazla veri tüketir. Bu, bir saatlik dinlemenin ardından 3 GB’a yakın anlamına gelir. Kısıtlı bir mobil plan kullanıyorsanız bu bir seçenek olmayabilir.

Dolby Atmos

Apple ayrıca Dolby Atmos ile surround sesle müzik dinlemenizi sağlar. Surround ses, sesi çeşitli açılardan yansıtarak ses efektlerini duymanızı sağlar: yukarıdan, aşağıdan, arkadan, önden ve hatta soldan ve sağdan. Elde ettiğiniz şey, benzersiz bir sürükleyici ses deneyimidir.

Ancak burada, şarkıları yalnızca Dolby Atmos mix ile yüklenmişlerse surround sesle dinleyebileceğinizi unutmamak önemlidir.

Şarkının bir Dolby Atmos parçası olup olmadığını, uygulamanın “Şu Anda Yürütülüyor” bölümünde görünen rozetten anlayabilirsiniz.

Apple, Dolby Atmos parçalarını sergilemek için bazı çalma listeleri de düzenledi. İlgilenirseniz onlara göz atabilirsiniz.

Telefonunuzda Dolby Atmos’u etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlara git.
 2. Müzik’i seçin.
 3. “Dolby Atmos”a gidin ve ardından “Her Zaman Açık”ı seçin.

Biçim mevcutsa, surround sesi dinleyebilirsiniz.

Dolby Atmos, özellikle eski bir akıllı telefonunuz varsa, cihazınızda çalışması için tipik olarak belirli kulaklıklar veya hoparlör sistemleri gerektirir. Bunlara BeatsX, AirPods dahildir, ancak iPhone XR veya sonraki sürümleri için cihazdaki hoparlörler bu özelliği destekler.

Uzamsal Ses

Spatial Audio, Apple Music’e özel bir Dolby alt sistemidir. Farklı biçimlerde (Dolby Atmos 5.1 ve 7.1 miksleri) surround ses dinlemenizi sağlar, ancak aynı zamanda dinamik kafa takibi adı verilen harika bir özelliği vardır. Bu, sesin ekranınızdan aktarıldığı izlenimini yaratır, ancak gerçekte ses siz hareket ettikçe kulaklıklarınızdan gelir.

Youtube müzik

İşte YouTube Music’in karşılaştırması.

Ses kalitesi

YouTube Müzik, Apple’ın Müzik bit hızının yarısı olan 128 kb/sn hızında yayınlanır.

Ancak, isterseniz ses kalitesi ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Öncelikle, profilinize gitmeniz gerekecek. Profil resmine dokunun.
 2. Ayarlara git.’
 3. Ardından ‘İndirilenler ve Depolama’ya gidin.
 4. ‘Ses Kalitesi’ yazan seçeneğe dokunun.
 5. İstediğiniz indirme kalitesini seçin.

Düşük (48 kbps), normal (128 kbps) ve yüksek (256 kbps) arasında seçim yapma seçeneğiniz olduğunu unutmayın.

Daha önce indirdiğiniz şarkılar, tekrar indirmediğiniz sürece ses kalitesini koruyacaktır.

Bu nedenle, ses kalitesini değiştirmenin, önceden indirmiş olduklarınızı değil, yalnızca gelecekteki indirmelerin ses kalitesini etkilediğini unutmayın.

Wi-Fi’ye bağlıysanız akış ses kalitesini değiştirmek için bu adımları da kullanabilirsiniz. Bu durumda, yapmanız gereken tek şey şu adımları takip etmektir:

 1. YouTube Müzik uygulamanıza gidin
 2. Profil resminizi bulun ve üzerine dokunun.
 3. Ayarlara git.’
 4. ‘Veri kaydetme’ye dokunun veya tıklayın.
 5. Ardından ‘Wi-Fi’de Ses Kalitesi’ ayarı görünecektir.

Oradan, üç ses kalitesi ayarından birini seçebilirsiniz: düşük (48Kbps), normal (128kbps), yüksek (256kbps) ve her zaman yüksek (256kbps) bağlantı optimal değil).

Ekipman Önemlidir

Ayrıca, YouTube’da ses kalitesini ayarladığınızı varsayalım. Eğer olabilir Olumsuz Bir şarkıyı yeniden indirirseniz normalden yükseğe büyük bir fark olduğunu fark edin.

Bunun iki ana nedeni var: ses donanımı ve YouTube’un kullandığı ses sıkıştırma.

Ses kalitesi büyük ölçüde kullandığınız ses ekipmanına ve dinleme ortamınıza bağlıdır. Ve YouTube dinliyorsanız, muhtemelen yalnızca dizüstü bilgisayarınızdaki hoparlörleri veya PC’nize bağlı hoparlörleri kullanıyorsunuzdur. Bu sesin hakkını vermiyor.

Ses Sıkıştırma

YouTube’daki ses 126 kbps AAC’de sıkıştırılır. Bu mutlaka bir sorun değildir, ancak video dosyaları kaynak dosyalar olduğunda sorun olur. Ses ikinci kez sıkıştırılır. Yani ses o kadar iyi değil.

YouTube, aralarından seçim yapabileceğiniz devasa bir şarkı kitaplığı sunarken, sonuçta sıkıştırılmış ses, müzik ekipmanının olması gereken yüksek frekansları ve genel frekans aralıklarını üretmesine izin vermiyor.

Apple ve YouTube’un Müzik Kalitesi: Karar Sizin

Söz konusu olduğunda, ses kalitesi sizin için önemli bir faktörse, Apple açık ara kazanandır. Apple Music, kullanıcıların sürükleyici ses deneyimleri sağlarken yüksek kaliteli müziğe erişmesine olanak tanır.

Öte yandan YouTube Müzik, ses kalitesini düzeltmek için daha az seçeneğe sahiptir. Bununla birlikte, oradaki en büyük müzik kitaplıklarından birine sahiptir ve yapmak istediğiniz buysa, kendi müziğinizi de yükleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, Apple Music daha pahalı olabilir ancak daha iyi ses kalitesi sunar. Bu faktör sizi ona çekebilir. Sizin için önemli olan buysa.

Makale, hangi hizmeti kullanmak istediğinize karar vermenize yardımcı oldu mu? Bir hizmeti seçmek için hangi kriterleri kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory