YouTuber’lar, bu yeni kurala uymadıkları sürece üretken yapay zeka kullanırlarsa cezalarla karşı karşıya kalacak

YouTube yakında içerik oluşturuculardan bir videonun üretken yapay zekayla hazırlanıp hazırlanmadığını açıklamalarını isteyecek. Salı günü, video akışı devi duyuruldu üretken yapay zekanın yanıltıcı veya zararlı etkilerini azaltmak için bu ve diğer güncellemeler. YouTube ürün yönetimi başkan yardımcısı Jennifer Flannery O’Connor ve Emily Moxley, “İçerik oluşturucular içerik yüklediğinde, içeriğin gerçekçi, değiştirilmiş veya sentetik materyal içerdiğini belirtmek […]

YouTuber’lar, bu yeni kurala uymadıkları sürece üretken yapay zeka kullanırlarsa cezalarla karşı karşıya kalacak

YouTube yakında içerik oluşturuculardan bir videonun üretken yapay zekayla hazırlanıp hazırlanmadığını açıklamalarını isteyecek.

Salı günü, video akışı devi duyuruldu üretken yapay zekanın yanıltıcı veya zararlı etkilerini azaltmak için bu ve diğer güncellemeler.

YouTube ürün yönetimi başkan yardımcısı Jennifer Flannery O’Connor ve Emily Moxley, “İçerik oluşturucular içerik yüklediğinde, içeriğin gerçekçi, değiştirilmiş veya sentetik materyal içerdiğini belirtmek için seçebilecekleri yeni seçeneklere sahip olacağız” dedi.

Yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği gösteren YouTube etiketleri nasıl görünecek?
Kredi bilgileri: YouTube

Bunu sürekli olarak yerine getirmeyen içerik oluşturucular, içeriğin kaldırılması veya YouTube İş Ortağı Programından uzaklaştırılması gibi cezalarla karşı karşıya kalabilir. Duyuruda ayrıca sanatçıların ve içerik oluşturucuların, kendi benzerlerini izinsiz kullanan içeriğin (müzik dahil) kaldırılmasını talep edebilecekleri de belirtildi.

Üretken yapay zekanın yaygın olarak kullanılabilirliği, özellikle yaklaşan başkanlık seçimleriyle birlikte derin sahtekarlık ve yanlış bilgi tehdidini artırdı. Hem kamu hem de özel sektör, üretken yapay zekanın kötü niyetli kullanımını tespit etme ve önleme ihtiyacını kabul etti.

Örneğin, Başkan Biden’ın yapay zeka yönetim emri, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin etiketlenmesi veya filigranlanması ihtiyacını özellikle ele alıyordu. OpenAI, bir görüntünün DALL-E 3 AI oluşturucuyla oluşturulup oluşturulmadığını tespit eden bir “kaynak sınıflandırıcı” aracı üzerinde çalışıyor. Daha geçen hafta Meta, siyasi reklamverenlerin bir reklamın üretken yapay zeka kullanıp kullanmadığını açıklamasını gerektiren yeni bir politikayı duyurdu.

AYRICA BAKINIZ:

Yapay zeka kullanımını ifşa etmek için Facebook ve Instagram’daki siyasi reklamlar gerekli

Blog yazısında, YouTube’da bir içerik oluşturucu bir video yüklediğinde kendisine bu videonun “gerçekçi, değiştirilmiş veya sentetik materyal içerip içermediğini” belirtme seçeneği sunulacak. “Örneğin, bu, hiç gerçekleşmemiş bir olayı gerçekçi bir şekilde tasvir eden, yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir video veya birinin gerçekte yapmadığı bir şeyi söylediğini veya yaptığını gösteren içerik olabilir.”

İzleyicilere bir videonun yapay zeka tarafından oluşturulmuş veya değiştirilmiş içeriğe sahip olduğunu bildiren etiketler açıklama paneline eklenecektir. Hassas konuları içeren içeriklere “daha belirgin bir etiket” eklenecektir. Yapay zeka tarafından oluşturulan içerik uygun şekilde etiketlenmiş olsa bile YouTube’un topluluk kurallarını ihlal ediyorsa yayından kaldırılacaktır.

Tüm bu içerik denetimi nasıl uygulanacak? Tabii ki AI tarafından. Üretken yapay zeka, inandırıcı derecede gerçek görünen sahte içerik oluşturmanın yanı sıra, içerik politikalarını ihlal eden içeriği de başarılı bir şekilde tanımlayıp yakalayabilir. YouTube, tehditleri geniş ölçekte bağlamsallaştırmaya ve anlamaya yardımcı olmak için üretken yapay zeka teknolojisini kullanacak.

Konular
Yapay Zeka YouTube

Teknory