Zaman Yolculuğunu MCU veya DCU’dan Daha İyi Anlatan 10 Film ve TV Şovu

Zaman yolculuğu zordur. Onu çekici kılan şeyler, herhangi bir mantık veya süreklilikle tasvir edilmesini zorlaştıran şeylerdir. Trajik bir sonu yeniden yazmaya mı ihtiyacınız var? Boom. Zaman yolculuğu. Sevilen birini kaybetmek mi? Bam. Zaman yolculuğu. Resmi aldın. Bu, MCU ve DCU’nun son birkaç yıldır güvendiği bir hikaye anlatma hilesi, ancak birçok hayranın hızlıca belirttiği gibi, başvuruları […]

Zaman Yolculuğunu MCU veya DCU’dan Daha İyi Anlatan 10 Film ve TV Şovu

Zaman yolculuğu zordur. Onu çekici kılan şeyler, herhangi bir mantık veya süreklilikle tasvir edilmesini zorlaştıran şeylerdir. Trajik bir sonu yeniden yazmaya mı ihtiyacınız var? Boom. Zaman yolculuğu. Sevilen birini kaybetmek mi? Bam. Zaman yolculuğu. Resmi aldın. Bu, MCU ve DCU’nun son birkaç yıldır güvendiği bir hikaye anlatma hilesi, ancak birçok hayranın hızlıca belirttiği gibi, başvuruları pek bir anlam ifade etmiyor. Bolca komplo deliği var.

Bu kafa karıştırıcı, çoğu zaman çelişkili süper kahraman zaman çizelgelerine bir alternatif sağlamak amacıyla, zaman yolculuğunu daha etkili şekillerde kullanan türde filmler ve TV şovları seçmeye karar verdik. Bazı bariz seçimler var, ancak görmemiş/duymamış olabileceğiniz başkaları da var ve onları da kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Astar (2004)

Astar bir bilimkurgu şaheseridir. Aynı zamanda, zaman yolculuğunun şimdiye kadar bilimsel olarak temellendirilmiş tasvirlerinden biridir ve bu temellendirmenin çoğu, yazar/yönetmen/yıldız Shane Carruth’un matematik okuyup simülasyon yazılımı geliştirmesiyle ilgilidir.

Astar ilk izleyişte anlaşılması gülünç derecede zor ama izledikçe (ve açıklama videolarına baktıkça) zaman yolculuğunun her bir sonucunun dikkate alındığını ve olay örgüsünde boşluklar ya da boşluklar olmadığını o kadar çok anlıyorsunuz. unutulan detaylar

Dirk Gently’nin Bütünsel Dedektiflik Bürosu (2016-17)

Max Landis bugünlerde istenmeyen adam ve bunun iyi bir nedeni var. Bununla birlikte, kısa ömürlü dizi Dirk Gently’nin Bütünsel Dedektiflik Bürosu yaptığı en iyi şey olabilir. dizi, komedi ve kara film de dahil olmak üzere bir dizi türü bir araya getirdi ve Webb’in makinesi olarak bilinen cihazla zaman yolculuğunda örnek teşkil edecek bir iş çıkardı.

Gösteri boyunca Webb’in makinesinin tüm kullanım şekillerini anlatmak zor, ancak bu sürekli olarak tahmin edilemez ve genellikle geleceğini görmediğimiz dramatik açıklamalara yol açar. Yaratıcılık için kesin noktalar burada.

Lüper (2012)

Lüper Joseph Gordon-Levitt ve Bruce Willis’in aynı karakterin düello versiyonlarını oynadığı bir tech-noir zaferidir. İkincisi, zamanla gönderilir ve genç halinin, ilk etapta geri gönderilmesine yol açan hataları yapmasını engellemeye yemin eder.

Lüper çok iyi çalışıyor çünkü yazar/yönetmen Rian Johnson neyi açıklayıp neyi açıklamayacağını biliyor. Hatta Willis’e “kamışla diyagram yapmak” hakkında bir şaka yaptırarak zamanda yolculuk mantığını gereğinden fazla açıklayan film fikriyle dalga geçiyor. Shane Carruth ayrıca film için ekstra bir güvenilirlik artışı sağlayan zamanda yolculuk efektleri üzerinde çalıştı.

Donnie Darko (2001)

Zaman yolculuğu hakkında büyüleyici derecede soyut bir şey var. Donnie Darko. İnsanları geri göndermek için kullanılan herhangi bir zaman makinesi veya cihaz yok, bunun yerine ne olacağını bilmek için sezgisel bir yetenek ve insanların göğüslerinden çıkıntı yapan ve onları doğru yöne işaret eden garip, şekilsiz bir damla var.

Filmin orijinal versiyonunda her şeyin nasıl çalıştığına dair daha geniş bir açıklama var ve Richard Kelly’nin yönetmen kurgusunda daha detaylı bir açıklama var. Her iki durumda da, onu anlamanın anahtarı, başlık karakterinin ele geçirdiği kitaptan kaynaklanmaktadır: Zamanda Yolculuğun Felsefesi.

yıldızlararası (2014)

İlke (2020), zamanda yolculuk içeren başka bir Christopher Nolan’dır, ancak o kadar yoğun ve kafa karıştırıcı bir şekilde tasvir edilmiştir ki, iyi yapılıp yapılmadığından emin olamayız. yıldızlararasıÖte yandan, takip etmesi oldukça kolaydır ve dramatik bir etki yaratır.

Nolan, senaryoyu yazarken teorik fizikçi Kip Thorne’a danıştı ve nihai ürün, yıldızlararası uzay yolculuğu ve solucan deliklerinin fantastik ama biraz da gerçeklere dayalı bir tasviri oldu. Ayrıca, zaman yolculuğunun McConaughey’nin karakterinin çocuklarının yaşını video mesajlarıyla görmesinden daha yıkıcı bir tasviri var mı? Murph!

12 Maymun (1995)

12 Maymun insanlığın çoğunu yok eden bir hastalığı araştırmak için zamanda geri gönderilen bir mahkum (yine Bruce Willis!) hakkındadır. İşler yolunda gitmez: hükümlü yanlış yıla gönderilir ve sonunda bir akıl hastanesinde hapsedilir. Ayrıca, kendisini yanlışlıkla Birinci Dünya Savaşı savaş alanında bulduğu kısa bir olay sırasında bacağından vurulur.

12 Maymun o kadar benzersiz bir zaman yolculuğu filmi çünkü gerçekte ne kadar dağınık ve belirsiz olacağını gösteriyor. Aynı zamanda, gelecekten geldiğini iddia eden birine gerçekten kim inanacağı için akıl hastası muamelesi gören bir zaman yolcusunun gerçekliğini de tasvir ediyor. Filmin yazarı/yönetmeni Terry Gilliam, gerçekten parkın dışına çıktı.

kader (2014)

kader listedeki daha az bilinen girişlerden biridir ve umarız bu değişir. film, bir suçlunun binlerce cana mal olan bir terör saldırısı başlatmasını önlemek için son bir zaman yolculuğu görevine gitmeyi kabul eden Doe (Ethan Hawke) adlı yaşlanan geçici bir ajan hakkındadır. Zaman yolculuğu ataması dediğimizde, bunu kastediyoruz: karakter tüm çalışma zamanını 20. yüzyılda onlarca yıl zıplayarak geçiriyor.

kader Spierig Kardeşler tarafından yazılır ve yönetilir ve aynı anda her şeyi mantıklı tutarken olayları heyecan verici ve öngörülemez kılmakta örnek teşkil edecek bir iş çıkarıyorlar. Hawke her zamanki gibi sağlam ve Sarah Snook ön-Halefiyet rol.

Kaynak kodu (2011)

Jake Gyllenhaal, zaman yolculuğu ile mücadele etti Donnie Darkove heyecan verici bilimkurgu gerilim filmi için geri döndü Kaynak kodu. Oyuncu, buna kimin neden olduğunu ve nasıl durdurulacağını belirlemek için gerçek hayattaki bir patlamanın sekiz dakikalık dijital canlandırmasına gönderilen bir ABD Ordusu Yüzbaşısını oynuyor.

Duncan Jones, kendine özgü bir türün nasıl ücretlendirileceğini biliyor ve yönetmen, bu gişe rekorları kıran filme, emsallerinin çoğunda eksik olan bir kişilik kazandırmayı başarıyor. Jeffrey Wright, Michelle Monaghan ve Vera Farmiga’dan oluşan yardımcı oyuncu kadrosu kesinlikle bu bölümde yardımcı oluyor.

Güvenlik Garantili Değil (2012)

Colin Trevorrow, Jurassic World serisinden mezun olmadan önce bağımsız bir sevgiliydi ve Güvenlik Garantili Değil, yönetmenin ilgi çekici, küçük ölçekli hikayeleri nasıl anlatacağını bildiğinin kanıtı. film, bir dergi stajyeriyle (Aubrey Plaza) arkadaş olan ve onu zamanda geriye doğru bir yolculuğa çıkarmaya karar veren bir serseri (Mark Duplass) hakkındadır.

Safety Not Garantili, indie ve bilim kurgunun mükemmel bir karışımıdır ve başarısının bir kısmı Duplass ve Plaza’nın performanslarıyla ilgilidir. Filmlerde genellikle zamanda yolculuk gördüğümüz insanlara o kadar zıt şeyler var ki, bu canlandırıcı bir hız değişikliği.

Yarının sonu (2014)

2014’te havada bir şeyler olmalı: yıldızlararası Ve kader ikisi de zaman yolculuğunun öne çıkanlarıydı ve sonra Yarının sonu, Tom Cruise’un son on yılın franchise olmayan en iyi filmi olmaya devam ediyor. Oyuncu, savaş alanında öldüğünde yeniden doğma yeteneğiyle kutsanmış/lanetlenmiş korkak bir askeri canlandırıyor.

Pek çok film aynı şeyi tekrarlamayı denedi ve başaramadı. Kunduz Festivali (1993) formülü, ancak yönetmen Doug Liman ve senarist Christopher McQuarrie, aksiyon ve komedinin ustaca bir karışımıyla tam da bunu yapmayı başarıyor. Artı, Emily Blunt nadiren daha iyi olmuştur.

Teknory