Zoho Analytics ve Google Data Studio

Harika analitiğe erişmek, pazarlamacılar için her zaman bir zorluk olmuştur. Üretilen verilerin çoğu kafa karıştırıcı, okunması zor ve anlamlı bir katkı sağlayamıyor. Ancak iş zekası (BI) yazılımı gibi Zoho Analizi ve Google Veri Stüdyosu verileri takip etmesi kolay bir şekilde toplayın, işleyin ve sunun. Veri görselleştirme, modelleme ve diğer araçlarla pratik entegrasyonlar, bu iki platformu […]

Zoho Analytics ve Google Data Studio

Harika analitiğe erişmek, pazarlamacılar için her zaman bir zorluk olmuştur. Üretilen verilerin çoğu kafa karıştırıcı, okunması zor ve anlamlı bir katkı sağlayamıyor. Ancak iş zekası (BI) yazılımı gibi Zoho Analizi ve Google Veri Stüdyosu verileri takip etmesi kolay bir şekilde toplayın, işleyin ve sunun.

Veri görselleştirme, modelleme ve diğer araçlarla pratik entegrasyonlar, bu iki platformu her kuruluş için mükemmel bir seçim haline getirir. Yine de, yalnızca bir BI çözümüne ihtiyacınız var, peki hangisi olmalı?

Yanıt basit değildir ve ihtiyaçlarınıza en uygun yazılımın hangisi olacağı birkaç faktöre bağlıdır. Bu nedenle, derinlemesine inceleyeceğiz ve bu iki analitiği ve iş zekası aracını karşılaştıracağız.

Zoho Analytics ve Google Data Studio: Genel Bakış

Her iki BI platformunu da incelemeden önce, Google Data Studio’nun Ekim 2022 itibarıyla Google Looker Stüdyosu veya sadece Looker Studio.

Eskiden Google’ın iki iş zekası platformuydu, ancak şirket birleşti. Google Data Studio’da bulunan tüm özellikler Looker Studio’da mevcuttur.

Google, BI araçlarını yeniden adlandırırken, Zoho Analytics 1990’ların ortalarından beri aynı adı taşıyor. Şirket, hizmetler ve veri güvenliği açısından mükemmel bir sicile sahiptir. Zoho Analytics’in tipik kullanıcıları, hem serbest çalışanlar hem de her büyüklükteki kuruluştur.

Platformun arayüzü İngilizce, Fransızca, Danca, Arapça, Türkçe, İbranice, Japonca ve Hintçe dahil olmak üzere 15 dilde mevcuttur. Zoho Analytics, önemli verilere ilişkin içgörüler sağlayan bir self servis analitik ve BI aracıdır.

Looker Studio bir Google ürünüdür. Bu nedenle, bir Google hesabı olan herkese tanıdık gelecektir. Platformun arayüzü 37 dilde çalışır ve 59 uluslararası para birimini destekler. Google hesabınız hangi dile ayarlanmışsa, Looker Studio bunu varsayılan olarak kullanacaktır.

Zoho Analytics ve Google Data Studio: Fiyatlandırma

Her ikisi de Zoho Analizi ve Google Verileri veya Google Looker Studio’nun birkaç abonelik çözümü vardır. Zoho Analytics, küçük ölçekli raporlama ihtiyaçları için tasarlanmış ücretsiz bir plan sunar.

Tek bir hesapta iki kullanıcıyı, beş çalışma alanını ve 10.000 satırı destekler. Temel ücretli plan aylık 30 ABD dolarıdır, ancak yıllık olarak faturalandırılır. Bununla birlikte, işletmeler için toplu fiyatlandırma paketleri de sunarlar, ancak bunlar özelleştirilmiştir.

Google Looker Studio da ücretsizdir ve birçok kuruluş temel veri analizi ve raporlama için Google Looker Studio’ya güvenir. Ancak platformu Google Cloud projesine bağlayan Google Looker Pro da var. Bu plan için fiyatlandırma mevcut değildir ve kullanıcıların hizmetin maliyetini öğrenmek için Google doğrudan satış ekibiyle iletişime geçmesi gerekir.

Zoho Analytics ve Google Data Studio: Veri Görselleştirme

Zoho Analizi ve Looker Stüdyosu ücretsiz ve premium kullanıcılar için sınırsız rapor ve gösterge tablosu sunar. Aslında veri görselleştirme açısından özellikleri benzerdir.

Çok çeşitli grafikler, pivot tablolar, ad hoc raporlama, statik ve etkileşimli filtreler ve daha fazlasını sunarlar. Yine de, dikkate değer birkaç fark var.

Örneğin, Zoho Analytics coğrafi grafikler, özelleştirilebilir raporlar ve markalama sunarken Looker Studio sunmaz. Öte yandan, Looker Studio gömülebilir haritaları ve radyal haritalamayı destekler.

Zoho Analytics ve Google Data Studio: Platform Uyumluluğu

Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışan çoğu tarayıcıyı kullanarak Zoho Analytics ve Looker Studio’ya erişebilirsiniz. Zoho Analytics ayrıca özel bir iOS ve Android iyi çalışan ve sizi bilgilendiren mobil uygulama.

Elbette, Looker Studio bir Google ürünü olduğundan, aynı zamanda bir Looker Mobile uygulaması olarak da mevcuttur. iOS ve Android cihazlar.

Looker Studio’yu kullanmanın birkaç önkoşulla geldiğini vurgulamak da gerçekten önemlidir. Bir Google hesabınızın olması ve Google ürünlerinin kullanımını destekleyen bir ülkede yaşamanız gerekir.

Zoho Analytics ve Google Data Studio: Kullanım Kolaylığı

Çoğu iş zekası aracı, düzgün bir şekilde ustalaşmak için zaman ve özveri gerektirir. Bununla birlikte, bazılarının diğerlerinden daha dik öğrenme eğrileri vardır. Genel olarak, Zoho Analytics, veri analitiği konusunda çok az deneyimi olan veya hiç deneyimi olmayanlar için tercih edilen seçimdir.

Raporları otomatik olarak oluşturduğundan, Zoho Analytics’in yeni başlayan kullanıcıları bunaltması pek olası değildir. Bu, platformun ileri düzey bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği her şeye sahip olmadığı anlamına gelmez, yalnızca herkesin onu nasıl kullanacağını öğrenebileceği anlamına gelir. Kullanıcı dostu arayüz, aracı keşfetmeyi daha kolay ve daha keyifli hale getirir.

Arayüz açısından Google Looker Studio, diğer birçok Google ürününe benzer. Bu, kimileri için rahatlatıcı, kimileri için yeterince zorlayıcı değil. Platform, Looker içeriğine kolay erişim sağlar ve kolay paylaşım ve işbirliği sağlar.

Zoho Analytics ve Google Data Studio: Entegrasyonlar

Herhangi bir iş zekası yazılımının kalitesini ve performansını entegrasyon olasılığı ile de ölçebiliriz. Ne tür bir organizasyon yürüttüğünüze bağlı olarak, mevcut seçenekler nihai kararınızı etkileyebilir.

İyi haber şu ki, hem Zoho Analytics hem de Google Looker Studio, Dropbox, Google Ads, HubSpot 360, Meta for Business, Xero, Excel, Twitter ve diğerleri gibi diğer birçok araçla iyi entegre oluyor.

Ancak ikisi de Zapier, Snowflake veya Tableau ile çalışmaz. Bunlar ortak olan entegrasyonlardır, ancak farklılıklara da bakalım.

Zoho Analytics, Marketo Engage ve Slack ile çalışmaz. Ancak Looker Studio, Microsoft Azure ve Shopify ile uyumlu değildir.

Zoho Analytics ve Google Data Studio: Güvenlik

Kişisel ve iş ortamlarında veri korumanın önemini abartmak imkansızdır. İki faktörlü kimlik doğrulama, etkili bir güvenlik önlemidir ve Zoho Analytics bunu güvenlik protokollerine dahil eder. Ayrıca, belirli verileri kimlerin görebileceğini ve paylaşabileceğini kontrol etmek için kullanıcıların çeşitli izinler ve yetkilendirmeler uygulamasını gerektirir.

Google Looker Studio, kullanıcılardan paylaşım izinlerini ayarlamalarını ve değişiklikleri doğrulamalarını istediğinden de güvenlidir. İş zekası yazılımı, en yaygın olarak tanınan güvenlik standardı olan ISO 27001 sertifikasına sahiptir. Bu nedenle, veri güvenliği açısından her iki BI çözümü de sektördeki en iyisidir.

Zoho Analytics ve Google Data Studio: Kim Kazanır?

Tüm veri analitiği ve iş zekası platformları genellikle piyasada iyi rekabet ettiğinden, birini kazanan olarak ilan etmek zordur.

Büyüklüğü ne olursa olsun, birçok kuruluş ya Zoho Analytics’ten ya da Looker Studio’dan faydalanacaktır. Belki de son marka değişikliğiyle Google, hizmette önemli değişiklikler yapmaya çalışıyor. Ancak Zoho Analytics güvenilir olmaya devam ediyor ve özellik ve entegrasyon sayısını artırmaya devam ediyor.

Hangi BI platformunun sizin için daha iyi olacağını düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory