2000’lerin Dune Mini Dizisi Yönetmeni Denis Villeneuve’ün Filmlerinin Bu Uyarlamaya Yeni İzleyiciler Getirmesini Umuyor

Özet Dune mini dizisi yönetmeni John Harrison, Denis Villeneuve’ün filmlerini övüyor ve bunların uyarlamasına yeni izleyiciler çekeceğini umuyor. Harrison, Villeneuve’ün hikayeyi mini dizilere benzer şekilde iki parçaya ayırma yaklaşımının akıllıca bir karar olduğuna inanıyor. Dune mini dizisi, David Lynch’in filmine kıyasla gösterdiği gelişme nedeniyle büyük beğeni topladı ve Sinematografi ve Görsel Efekt dallarında iki Emmy […]

2000’lerin Dune Mini Dizisi Yönetmeni Denis Villeneuve’ün Filmlerinin Bu Uyarlamaya Yeni İzleyiciler Getirmesini Umuyor

Özet

  • Dune mini dizisi yönetmeni John Harrison, Denis Villeneuve’ün filmlerini övüyor ve bunların uyarlamasına yeni izleyiciler çekeceğini umuyor.
  • Harrison, Villeneuve’ün hikayeyi mini dizilere benzer şekilde iki parçaya ayırma yaklaşımının akıllıca bir karar olduğuna inanıyor.
  • Dune mini dizisi, David Lynch’in filmine kıyasla gösterdiği gelişme nedeniyle büyük beğeni topladı ve Sinematografi ve Görsel Efekt dallarında iki Emmy Ödülü kazanarak izleyiciler arasında oldukça saygın hale geldi.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Kumdan tepe Mini dizi yönetmeni John Harrison, Denis Villeneuve’ün filmlerinin uyarlamaya yeni izleyiciler getireceğini umuyor. Frank Herbert’in 1965 tarihli ufuk açıcı bilimkurgu romanı, David Lynch’in romanından başlayarak birçok kez beyazperdeye uyarlandı. Kumdan tepe 1984’ten itibaren kritik ve ticari bir başarısızlıktı ve stüdyo müdahalesi nedeniyle yönetmen tarafından reddedildi. 2000 yılında resmi olarak üç bölümlük bir mini dizi yayınlandı. Frank Herbert’in Dune’u Sci-Fi Channel’da yayınlandı. Villeneuve’nin Kumdan tepe2021 yılında gösterime giren ilk filmi ile hem kritik hem de ticari başarısı nedeniyle kesin bir uyarlama haline geldi.

Önünde Dune: İkinci Bölüm çıkış tarihi Mart 2024, Kumdan tepe mini dizi yönetmeni konuştu ComicBook.com ve Villeneuve’ün filmlerine övgülerini paylaştı. Harrison, senaryoyu yazan ve yöneten Kumdan tepe mini dizi, öyle olduğunu söylüyor “çok heyecanlı” Villeneuve’ün hikayede ne yaptığı hakkında ve bunun yeni gelenleri önceki uyarlamasıyla tanıştırmasını umduğunu. Aşağıda paylaştıklarını okuyun:

Bu konuda çok heyecanlıyım. Richard Rubenstein ve ben hâlâ mini dizimden sonra bunu hayata geçirmek için çeşitli girişimlerde bulunduk. Ve belki de şans eseri, bunlardan bazıları hiçbir zaman gerçekleşmedi çünkü Denis Villeneuve’ün yaptığının muhteşem olduğunu düşünüyorum. Ve onu bir yönetmen olarak seviyorum. Adımın orada yer alması dışında son filmlerle hiç ilgilenmedim. Ama bence bu harika ve gerçekten yenilerini sabırsızlıkla bekliyorum.

Ve umarım tamamen yeni bir izleyici kitlesini tanıştırır. Kumdan tepe dünya. Eğer geri dönüp mini dizimi görebilirlerse onlarla gurur duyuyorum. Biz başardık… Bence onların başarısı, birkaç Emmy kazandılar ve hem yurt içinde hem de yurt dışında oldukça başarılı oldular. Sanırım insanlara bu inancı verdiler Kumdan tepe aslında yeniden uyarlanabilir.


Dune Mini Dizisi Ne Kadar İyi?

SyFy'nin 2000 yapımı Dune <a href=film uyarlaması için bir poster” style=”display:block;height:auto;max-width:100%;” src=”https://static1.srcdn.com/wordpress/wp-content/uploads/2021/10/Dune-2000-Syfy-Movie.jpg”/>

Kumdan tepe Mini dizi genel olarak eleştirmenler ve izleyiciler tarafından iyi karşılandı. O zamanlar bu, Lynch’inkine göre çok büyük bir gelişme olarak görülüyordu. Kumdan tepe, tüm karmaşık mitolojisi ve geniş kapsamı dahil olmak üzere tüm hikayeyi 2 saat 17 dakikalık tek bir filme sığdırmaya çalışan. Ancak Lynch’in tercih ettiği kesintinin üç saat olduğunu belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, Kumdan tepe mini dizi, toplam 265 dakikalık çalışma süresiyle bir uyarlama olarak daha iyi işlev gördü. Bugün Kumdan tepe mini dizi hala Sci-Fi Channel’da şimdiye kadar yayınlanan en yüksek reytingli programlar arasında yer alıyor. Harrison’ın da belirttiği gibi, Üstün Sinematografi ve Görsel Efekt dallarında iki Emmy ödülü kazandı.

Villeneuve’ün filmleri kitabı iki parçaya bölerek mini dizilere benzer bir yaklaşımı benimsedi; muhtemelen Harrison’ın onları bu kadar takdir etmesinin nedeni de budur. Benzer şekilde Villeneuve’ün Kumdan tepe sinematografi, görsel efektler, yapım tasarımı ve ses gibi teknik başarılarıyla birçok Oscar kazandı. Villeneuve ve Harrison’ın Kumdan tepe Uyarlamaların aslında pek çok ortak noktası var, dolayısıyla yönetmenin umduğu gibi filmlerin mini diziye yeni izleyiciler getirmesi mümkün. Ancak mini dizinin artık 20 yaşın üzerinde olduğu ve 20 milyon dolarlık bütçenin çok küçük bir kısmıyla yapıldığı göz önüne alındığında beklentileri yumuşatmak gerekiyor.

Kaynak: ComicBook.com

Anahtar Yayın Tarihi

Teknory