2023 ve sonrası için Google Pixel yol haritası sızdırıldı

Robert Triggs / Android Otoritesi Google’ın Pixel akıllı telefonları geçen yıl içinde büyük bir artış gördü. İlk olarak, Pixel 6 serisi, kritik ve ticari başarıda bir artış sağladı; bu, Pixel 5 ve Pixel 4’ün göreceli ticari başarısızlıklarından sonra şirketin umutsuzca ihtiyaç duyduğu bir şeydi. Ardından, Pixel 7 serisi daha da büyük beğeni topladı ve elimizden […]

2023 ve sonrası için Google Pixel yol haritası sızdırıldı

Robert Triggs / Android Otoritesi

Google’ın Pixel akıllı telefonları geçen yıl içinde büyük bir artış gördü. İlk olarak, Pixel 6 serisi, kritik ve ticari başarıda bir artış sağladı; bu, Pixel 5 ve Pixel 4’ün göreceli ticari başarısızlıklarından sonra şirketin umutsuzca ihtiyaç duyduğu bir şeydi. Ardından, Pixel 7 serisi daha da büyük beğeni topladı ve elimizden geldiğince söyle, Pixel 6 serisinin satış başarısının devamı niteliğinde.

Şimdi soru, 2023 ve sonrasında Google’dan ne bekleyebiliriz? Anonim ama güvenilir bir kaynak sayesinde, Android Yetkilisi Google’ın 2023, 2024 ve 2025’te Pixel serisiyle alacağı büyük değişiklikleri özel olarak ortaya çıkarabilir.

Bu bilgileri kapsamlı bir şekilde incelemiş olsak da, lütfen bu yol haritasının sabit olmadığını unutmayın. Kaynağımız, planın bazı yönlerinin kesin olduğunu, ancak diğerlerinin havada olduğunu söyledi. Google Pixel yol haritasında size yol gösterirken her ayrıntının olasılığını kabul edeceğiz.

2023’te Google Pixel serisi

Google Pixel Fold 3 Nasıl Çözülür?

Nasıl Çözerim/Steve Hemmerstoffer

Gelecek yıl, Pixel serisinde bazı küçük değişiklikler görecek. Kaynağımız, kod adı “lynx” ve “felix” olan iki Pixel telefonun Nisan veya Mayıs’ta Google I/O çevresinde kullanıma sunulacağını doğruladı. Bu iki telefon zaten sızdırıldı, “lynx” Pixel 7a’ya ve “felix” Pixel Fold’a (Pixel Fold muhtemelen pazarlanacak olmasına rağmen Pixel Notepad olarak da anılıyor).

Kaynağımız, Google’ın Pixel 7a için aynı fiyatlandırmayı sürdüreceğini doğruladı; bu, ABD perakende fiyatının Pixel 6a ile eşleşmesi için 449 ABD doları anlamına gelir. Önceki sızıntılar, 7a’nın kablosuz şarj ve 90Hz yenileme hızı dahil olmak üzere selefine göre birkaç yükseltmeye sahip olacağını söyledi. Ancak kaynağımız bu özellikleri doğrulamadı.

2023’teki büyük Google haberi, ilk katlanabilir Pixel’in piyasaya sürülmesi olacak.

Daha sonra 2023’te Google, ana serisinde iki yeni telefon piyasaya sürecek: Pixel 8 ve Pixel 8 Pro. Kaynağımız, bu telefonlar için Pixel 7 serisine kıyasla çok fazla önemli değişiklik olmayacağını doğruladı. Bununla birlikte, dikkate değer bir değişiklik, Pixel 8’in (“shiba” kod adı verilen) küçülmesidir, yani daha küçük bir ekrana ve genel olarak daha küçük form faktörüne sahip olacaktır. Bununla birlikte, Pixel 8 Pro olarak da bilinen “husky”, Pixel 7 Pro ile aynı ekrana ve genel ölçülere sahip olacak.

Son olarak, Pixel 8 serisi ile çıkış yapan silikonun kod adı “zuma”. Google bunu neredeyse kesinlikle Tensor G3 olarak pazarlayacaktır.

2024’teki Pixel serisi: Daha Fazla Pro, daha az A?

elinde google piksel 6a ekran

Ryan Haines / Android Otoritesi

Pixel Fold’un lansmanı ve Pixel 7a’nın daha önceki lansmanı dışında 2023, bu yıldan çok farklı görünmüyor. Ancak 2024, Google’ın Pixel yol haritasında bazı önemli değişiklikler görecek.

Google Piksel 8a

İlk olarak, kod adı “akita” olan Pixel 8a için bir plan var. Ancak plan, Pixel 7a’nın satışlarına bağlı olarak rafa kaldırılabilir. Kaynağımız, Google’ın A serisi telefonların yıllık lansmanlarından uzaklaşmayı ve bunun yerine iki yılda bir (iki yılda bir) bir lansman yapmayı düşündüğünü söylüyor. Bu, A serisini Apple’ın birkaç yılda bir piyasaya çıkan ve bu süre boyunca mağaza raflarında aktif kalan iPhone SE serisiyle daha uyumlu hale getirecektir.

Pixel 7a’nın ticari başarısına bağlı olarak (veya olmaması), Google iki yılda bir A serisi lansmanına geçebilir.

Elbette şirket yıllık lansmanlardan uzaklaşırsa, telefonun adının değişebileceğini (ve değişmesi gerektiğini) düşünüyoruz. Ancak kaynağımız bir isim değişikliğinden bahsetmemiş ve sadece kod isimlerini kullanmıştır.

Bir Pixel 8a – veya adı her neyse – piyasaya sürülürse, fiyatı 499 ABD dolarına yükselir. Ancak bu telefonun kaderi tamamen Pixel 7a’nın piyasadaki performansına bağlı.

Piksel 9 serisi

2024 sonbaharında Google, Pixel 9 serisini piyasaya sürecek. Ancak bu seri, kaynağımıza göre ilk kez üç cihaza sahip olacak.

İlki, büyük olasılıkla Pixel 8 ile aynı boyut ve genel formatta olacak olan vanilya Google Pixel 9 olacak (unutmayın, Pixel 7’den biraz daha küçüktür). Ayrıca 6,7 ​​inç boyutunda bir ekran boyutuna sahip “komodo” kod adlı beklenen Pixel 9 Pro da olacaktı. Ardından, “caiman” kod adlı ikinci bir Pro düzeyinde model olacaktır. Bu telefon, 6.7 inçlik modelin tüm Pro seviyesi özelliklerine sahip olacak, ancak onu 6.3 inçlik bir tasarıma sığdıracak.

Pixel 9 serisi üçüncü bir telefona sahip olabilir: Pro düzeyinde daha küçük bir model.

Kaynağımız bu stratejiyi Apple’ın iPhone lansmanlarına benzetti. Pixel 9, bir iPhone 14 gibi olurken, 6.3 inçlik “caiman”, bir iPhone 14 Pro’ya benziyor. 6.7 inçlik “komodo”, iPhone 14 Pro Max ile daha uyumlu olacaktır.

Bunun ne kadar olası olduğunu sorduğumuzda kaynağımız kesinlikle bunun olduğunu vurguladı. Google, Apple’ın başarılı boyutlandırma stratejisini taklit etmek istiyor, bu da Pixel 7 Pro kadar büyük olmayan Pro düzeyinde bir telefona ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Fiyatlandırma, adlandırma ve kullanılabilirlik havada kaldı, ancak üç telefon hedefi taşa kondu.

Bu telefonların üçü de kod adı “redondo” olduğunu öğrendiğimiz Tensor G4’ün çıkışını görmeli.

gelecek katlanabilir

Son olarak 2024’te katlanabilir bir takip planı var. Ancak şu anda bu konuda pek bir şey bilinmiyor. Muhtemelen Google, takip planları hakkında çok spesifik olmadan önce, tüketicinin ilk katlanabilir – namı diğer “felix” – tepkisini görmeyi bekliyor.

2025’te Pixel serisi: İki potansiyel strateji

Google Pixel 7 Pro Limon otu geri döndü

Rita El Khoury / Android Otoritesi

2025’e girerken kaynağımız, Google’ın 2023 ve 2024 planlarının başarısından veya başarısızlığından büyük ölçüde etkilenecek olan Pixel yol haritası için birkaç seçenek aradığını söylüyor.

Birincisi, Google, Galaxy Z Flip serisiyle rekabet edebilmek için flip tarzı katlanabilir bir telefona sahip olma fikriyle oynuyor. Bu rotaya giderse, ana Pixel serisinin 2025 sonbaharında lansmanı, flip tarzı katlanabilir, katlanmayan bir vanilya modelini (temel Pixel 10 olacağını varsayıyoruz) ve ardından iki Pro düzeyinde yinelemeyi içerecektir. biri daha küçük, diğeri daha büyük.

Google, 2025 için bir kapaklı katlanabilir düşünüyor, ancak alternatif bir stratejisi de var.

Ancak Google, flip-style cihazından vazgeçerse dört katlanmayan telefonla yoluna devam edecek. Bu, küçük ve büyük bedenlerde bir vanilya modeli ve küçük ve büyük bedenlerde pro bir model olacaktır. Bir kez daha, bu, Apple’ın iPhone’lar için mevcut stratejisiyle doğrudan aynı çizgide olacaktır.

Son olarak, 2025’teki Pixel Fold haleflerinin kaderi, hâlâ 2023’teki pazar kabulüne bağlı.

Google Pixel yol haritası sızıntısı: Düşüncelerimiz

Google logosu yükleniyor

Robert Triggs / Android Otoritesi

Bu kaynaktan aldığımız bilgiler bize çok şey ifade ediyor. Hemen hemen her şirket, Apple’ın katlanamayan akıllı telefon başarısının ve stratejisinin ve Samsung’un katlanabilir başarısının peşinde koşuyor. Google’ın her iki şirketi de gelecekteki kendi ürünleri için şablon olarak kullandığını öğrenmek şaşırtıcı olmaktan çok uzaktır.

Yine de sahip olduğumuz soru, Google’ın partiye geç kalıp kalmayacağıdır. 2022’de piyasaya sürülen Pixel Fold, katlanabilir segmentte herhangi bir uluslararası rekabetin olmaması göz önüne alındığında iyi bir hareket, ancak 2024’e kadar inmeyecek olan flip-tarzı bir telefondaki ilk atış çok yavaş görünüyor. Samsung’un 3:1 oranında Galaxy Z Fold telefonlardan daha fazla Galaxy Z Flip telefon sattığını unutmayın. Google, daha sonra değil, flip pazarının peşinden gitmeli.

Aynı şekilde, Google’ın Apple’ın avuç içi dostu profesyonel düzeyde telefonlara sahip olma yaklaşımını eşleştirme girişimi 2024’te değil, 2023’te gerçekleşmelidir. O zamana kadar Apple’ın stratejisi değişmiş olabilir. Ne de olsa “Mini” iPhone serisi büyük bir başarı elde edemedi ve görünüşe göre iPhone 14 Plus da benzer bir kadere sahip olacak. Google, Apple’ı kovalamak istiyorsa bundan daha hızlı olması gerekiyor.

Her şeye rağmen, bu haber bizi çok heyecanlandırıyor. Daha kompakt bir Pixel 9 Pro bize mükemmel geliyor ve Pixel Fold oldukça havalı olacak gibi görünüyor. A serisini iki yıllık bir programa taşımak da çok mantıklı.

Şimdilik, Google’ın nihai Pixel yol haritasının elimizdeki bilgilere kıyasla nasıl sonuçlanacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

2023 ve sonrası için Google Pixel yol haritası sızdırıldı

Teknory