Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick Gelecek Hafta İstifa Ediyor

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, 29 Aralık’ta görevinden ayrılacağını duyurdu. Haber, Microsoft’un geliştirici/yayıncıyı satın almasını resmi olarak tamamlamasından iki ay sonra geldi. Daha önce Kotick’in, Microsoft/Activision geçişini kolaylaştırmak için 2023 boyunca CEO olarak kalacağı açıklanmış olsa da, 1 Ocak 2024’te görevinden ayrılacağına inanılıyordu (doğrulanmasa da). Bu, Activision Blizzard’ın 30 yıldan uzun bir süre sonra ilk […]

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick Gelecek Hafta İstifa Ediyor

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, 29 Aralık’ta görevinden ayrılacağını duyurdu. Haber, Microsoft’un geliştirici/yayıncıyı satın almasını resmi olarak tamamlamasından iki ay sonra geldi.

Daha önce Kotick’in, Microsoft/Activision geçişini kolaylaştırmak için 2023 boyunca CEO olarak kalacağı açıklanmış olsa da, 1 Ocak 2024’te görevinden ayrılacağına inanılıyordu (doğrulanmasa da). Bu, Activision Blizzard’ın 30 yıldan uzun bir süre sonra ilk kez 2024’e Kotick olmadan başlayacağı anlamına geliyor.

Microsoft henüz Kotick’in yerine geçecek kişiyi belirlemedi. Buna göre SınırSırasıyla Aralık ve Ocak aylarında ayrılan Blizzard başkan yardımcısı ve King Humam Sakhnini ve iletişim sorumlusu Lulu Meservey de dahil olmak üzere diğer birkaç Activision yöneticisi Mart ayına kadar şirketten ayrılacak.

Şimdilik, Activision Blizzard’ın Başkan Yardımcısı Thomas Tippl, Blizzard başkanı Mike Ybarra ve King başkanı Tjodolf Sommestad gibi geri kalan liderlik, Microsoft Gaming’in yakın zamanda yeniden yapılandırılan üst düzey yöneticilerine, yani oyun içeriği ve stüdyolardan sorumlu başkanı Matt Booty’ye rapor verecek. .

Kotick aşağıdakileri gönderdi çalışanlara e-posta yaklaşan ayrılışına değinerek:

Olağanüstü insanlar,

Yıllar geçtikçe video oyunlarına olan tutkum genellikle Pitfall!, River Raid ve Kaboom!’a atfedildi. Atari 2600 oyunlarını çok seviyorum ama hayal gücümü ilk yakalayan oyun Roberta ve Ken Williams tarafından geliştirilen Mystery House oldu. Michigan Üniversitesi’ndeki üniversitedeyken her gece ödünç aldığım Apple II’de oynadım.

Mystery House, bazı ilkel sprite tabanlı grafiklere sahip bir metin macerasıydı. (Buna uygun olarak artık Mystery House’un ve onu yayınlayan şirket Sierra On Line’ın sahibiyiz.) Oyunun oynandığı dünya büyük ölçüde oyuncunun hayal gücüne bırakılmıştı. Oyuncuların çeşitli isteklerini yerine getirmelerini sağlayacak her türlü etkileşimli, hareketli yaşamın olduğu zengin, geniş dünyalar hayal ettim; bunların tümü, meydan okuma, bağlantı ve eğlence için sınırsız olanaklar sunan simüle edilmiş bir evrendeydi.

Kırk yıl sonra, bu şirketteki liderliğimin son gününe birkaç adım daha yaklaşırken, şirketimizdeki yetenekli kişilerin oyunların büyük potansiyelini fark etme konusunda ne kadar ilerlediklerine hayret ediyorum. Hobi amaçlı bir eğlence biçimini dünyanın en ilgi çekici ortamına dönüştürdünüz. Oyunların çekiciliğini artırırken sizinle birlikte çalışmak hayatımın ayrıcalığı oldu.

Belki de işimin en önemli kısmı yetenekli insanları bir araya getirmeye yardımcı olmak, mümkün olan en iyi kaynakları sağlamak ve ilhamı, yaratıcılığı ve sarsılmaz mükemmelliğe bağlılığı teşvik eden bir ortamı teşvik etmek olmuştur.

Başarımıza katkıda bulunmaya devam eden insanlardan ve bu şirketi yönettiğim 32 yıl boyunca bana yardımcı olan herkesten duyduğum gururu yeterince ifade edemem.

Artık dünyanın en beğenilen şirketinin bir parçasıyız. Bu bir kaza değil.

Phil Spencer onlarca yıldır ABK’nin büyüsünü takdir ediyor. İki yıl önce Brian ve bana yaklaşıp şirketi satın almayı önerdiğinde, işlerimizin birleşiminin, yetenekli, iyi kaynaklara sahip rakiplerin listesi büyüdükçe liderliğimizi sürdürmemizi sağlayacağı hemen belli oldu.

Phil değerlerimizi paylaşıyor ve yeteneklerimizi takdir ediyor. Oyunlarımıza ve onları yapan insanlara tutkuyla bağlı. Cesur bir hırsı var.

Bir sonraki heyecan verici bölümümüze geçerken, bundan daha iyi ellerde olamazsınız.

Bu şirketin kurulmasına yorulmadan katkıda bulunan insanlara her zaman derinden minnettar olacağım ve oyunun gücüyle neşe ilham vermeye ve insanları birleştirmeye devam edeceğinize eminim.

Şükran ve takdirle,

Bobby Kotick

Kotick, 1991 yılında Activision CEO’su oldu ve şirketin sektördeki en büyük yayıncılardan biri haline gelmesine öncülük etti. En önemlisi, Vivendi Games’in satın alınmasına öncülük etmesi ve bunun 2008 yılında Blizzard ile birleşmesine yol açmasıydı. Şirket için tasarladığı devasa mali başarıya rağmen Kotick, Call of Duty ve Guitar gibi popüler franchise’larla pazarı aşırı doyurduğu için eleştirildi. Kahraman. En son, Activision Blizzard’ın 2021 yazında başlayan cinsel istismar/ayrımcılık skandalı sırasında ateşe maruz kaldı; burada bir dizi çalışan taciz şikayetini yıllarca görmezden gelmekle suçlandı ve birçok çalışanın ve hayranın onun istifasını istemesine yol açtı.

Activision Blizzard personeline, tarafından paylaşılan organizasyonel değişiklikleri tartışan bir e-postada SınırXbox başkanı Phil Spencer, Kotick’in ayrılışıyla ilgili şunları söyledi.

Bobby’nin gözetimi altında Activision Blizzard, birçok versiyonuyla video oyunlarının kalıcı bir direği oldu. İster Call of Duty, World of Warcraft, Candy Crush Saga ister başka oyunlar olsun, ekipleri onlarca yıldır sevilen seriler yarattı ve yüz milyonlarca oyuncuyu eğlendirdi. Bobby’ye bu sektöre paha biçilmez katkılarından, Activision Blizzard satın alımının kapanışındaki ortaklığından ve kapanış sonrasındaki işbirliğinden dolayı teşekkür etmek istiyorum ve ona ve ailesine bir sonraki bölümünde en iyi dileklerimi sunuyorum.


Bobby Kotick’in ayrılışı hakkında ne düşünüyorsunuz ve bunun Activision Blizzard’ın gidişatı için ne anlama geldiğini düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin.

Teknory