Android 14, One UI’dan fikir alır, ancak onu daha iyi hale getirir

Calvin Wankhede / Android Otoritesi TL;DR Android 14, kilit ekranı PIN’i kullanıcıları için bir yaşam kalitesi özelliği ekliyor. Yeni özellik, otomatik olarak onaylanan bir kilit açma seçeneğidir. Özellik açılıp kapatılabilir. Google, Android 14’ün ikinci geliştirici önizlemesini yayınladı ve kullanıcılar çeşitli yeni özellikler buluyor. Yakın zamanda keşfedilen özelliklerden biri, kilit ekranı PIN’i kullanıcılarını mutlu etmesi gereken […]

Android 14, One UI’dan fikir alır, ancak onu daha iyi hale getirir

Calvin Wankhede / Android Otoritesi

TL;DR

  • Android 14, kilit ekranı PIN’i kullanıcıları için bir yaşam kalitesi özelliği ekliyor.
  • Yeni özellik, otomatik olarak onaylanan bir kilit açma seçeneğidir.
  • Özellik açılıp kapatılabilir.

Google, Android 14’ün ikinci geliştirici önizlemesini yayınladı ve kullanıcılar çeşitli yeni özellikler buluyor. Yakın zamanda keşfedilen özelliklerden biri, kilit ekranı PIN’i kullanıcılarını mutlu etmesi gereken bir “kilidi otomatik onayla” seçeneği gibi görünüyor.

Android 13’te telefonunuzun kilidini açmak için bir PIN kullanıyorsanız, cihazın kilidini açmadan önce genellikle PIN’inizi girmeniz ve ardından “Tamam”a basmanız gerekir. Buna göre XDA Geliştiricileri, Android 14, size bir adım kazandıracak güzel bir yaşam kalitesi özelliği sunar. Kilit açmayı otomatik onayla seçeneği açıksa, doğru PIN’i girer girmez cihazınızın kilidi açılarak Tamam düğmesine dokunmanıza gerek kalmaz.

Küçük bir değişiklik olabilir, ama memnuniyetle karşılandı. Tamam düğmesine dokunmayı tercih ederseniz, özelliği tekrar kapatabilirsiniz.

Bu özellik, Samsung’un One UI’sinde bulunan mevcut kilit ekranı özelliğine benzer şekilde çalışır. Ancak Google’ın konsepte yaklaşımını destekleyen çok önemli bir fark var.

One UI’de, otomatik onaylama özelliği dört basamaklı PIN’lerde etkinleştirilebilirken, Android 14’ün etkinleştirilebilmesi için en az altı basamak gerekir. Bu ayrım çok görünmese de, cihazınızı daha güvenli hale getirmelidir. Bu ekstra rakamlarla, daha fazla sayıda olası kombinasyon vardır, bu da birinin kaba kuvvetle telefonunuza girmesini zorlaştırmalıdır.

Samsung’un zaten kendi sistemi kurulu olduğu için, şirketin aynı gereksinimi karşılaması muhtemelen fazla bir iş gerektirmeyecektir. Değişiklik, Samsung’un bu yılın sonlarında piyasaya sürmesi gereken One UI 6 güncellemesinin yayınlanmasıyla bile gelebilir.

Android 14, One UI’dan fikir alır, ancak onu daha iyi hale getirir

Teknory