Android 15, tatlı temalı kod adı nedeniyle soğuk ve kremsi

TL;DR Android 15’in tatlı temalı kod adı düştü. Android 14’ten sonraki bir sonraki büyük işletim sistemi güncellemesi, dahili olarak Vanilla Ice Cream olarak bilinir. Kod adı, AOSP’de bir dizi kod değişikliği olarak bulundu. İnanması zor ama Google’ın Android 14’ün ilk Geliştirici Önizlemesini yayınlamasının üzerinden bir ay geçti. Bu nedenle, bunu okuyan çoğu kişinin henüz Android […]

Android 15, tatlı temalı kod adı nedeniyle soğuk ve kremsi

TL;DR

  • Android 15’in tatlı temalı kod adı düştü.
  • Android 14’ten sonraki bir sonraki büyük işletim sistemi güncellemesi, dahili olarak Vanilla Ice Cream olarak bilinir.
  • Kod adı, AOSP’de bir dizi kod değişikliği olarak bulundu.

İnanması zor ama Google’ın Android 14’ün ilk Geliştirici Önizlemesini yayınlamasının üzerinden bir ay geçti. Bu nedenle, bunu okuyan çoğu kişinin henüz Android 14’ü deneme fırsatı bulamamış olma ihtimali yüksektir. Google’ın bir sonraki büyük işletim sistemi güncellemesi üzerinde çalışmasına rağmen, şimdiden ileriye bakıyor ve Android 14’ün ardılına Vanilla Ice Cream kod adını verdi.

Android’in geçmişini takip ediyorsanız, işletim sistemine genellikle bir kod adı eşlik ettiğini bilirsiniz. Ayrıca, Google’ın kod adlarına tatlı teması verme eğiliminde olduğunu da muhtemelen biliyorsunuzdur. Örneğin, 1.5 sürümü Cupcake, sonraki güncelleme Donut ve 2.0 sürümü Eclair olarak biliniyordu.

Daha yakın yıllarda, ne yazık ki, Google bu adları bir nevi küçümsedi, yalnızca başlangıçtaki yalnızca dev-only durumları için kullandı. Sonuç olarak Android 13’ün Tiramisu olarak adlandırıldığını bilmiyor olabilirsiniz. Ve geçen yıl Android 14’ün Upside Down Cake olarak adlandırıldığını öğrendik.

Bugün, Mişaal Rahman Android 15’in dahili kod adının Vanilla Ice Cream olduğu bir tweet’te ortaya çıktı. Bu açıklama normalden biraz daha erken geldi. Referans olarak, Android 14’ün kod adını Nisan 2022’de öğrendik. Bu kod adının nasıl keşfedildiğini merak ediyorsanız, Android Açık Kaynak Projesi’nde (AOSP) bir dizi kod değişikliği olarak bulunmuş gibi görünüyor.


Android 15, tatlı temalı kod adı nedeniyle soğuk ve kremsi

Teknory