Android Privacy Sandbox beta şimdi kullanıma sunuluyor

TL;DR Google, belirli Android telefonlar için Gizlilik Korumalı Alanının bir beta sürümünü kullanıma sunuyor. Sandbox’a erişim, özellikle hedeflenen reklamlar söz konusu olduğunda, gizliliğiniz üzerinde size daha iyi bir kontrol düzeyi sağlayacaktır. Beta sürümünü edinmek için bir Android 13 telefona ihtiyacınız olacak ve istediğiniz zaman vazgeçebilirsiniz. 2022’de Google, Privacy Sandbox’ı duyurdu. Bu yeni girişim, kullanıcı verilerinden […]

Android Privacy Sandbox beta şimdi kullanıma sunuluyor

TL;DR

  • Google, belirli Android telefonlar için Gizlilik Korumalı Alanının bir beta sürümünü kullanıma sunuyor.
  • Sandbox’a erişim, özellikle hedeflenen reklamlar söz konusu olduğunda, gizliliğiniz üzerinde size daha iyi bir kontrol düzeyi sağlayacaktır.
  • Beta sürümünü edinmek için bir Android 13 telefona ihtiyacınız olacak ve istediğiniz zaman vazgeçebilirsiniz.

2022’de Google, Privacy Sandbox’ı duyurdu. Bu yeni girişim, kullanıcı verilerinden para kazanan sistemleri desteklemeye devam ederken, kullanıcılara gizlilikleri üzerinde daha fazla kontrol sağlamaya çalışır. Sandbox şimdiye kadar yalnızca denemeyi seçen kişiler tarafından test edildi. Ancak bu bugün değişiyor.

Bugün Google, Android telefonlara Privacy Sandbox beta desteğini sunuyor. Android 13’ün yüklü olduğu belirli cihazlar yakında Sandbox’a erişim almaya başlayacak. İçeride olup olmadığınızı bileceksiniz çünkü böyle bir bildirim alacaksınız. İçeri girdikten sonra Sandbox’a erişebilecek ve onu istediğiniz kadar kullanabileceksiniz. Sandbox için kontroller, telefonunuzun Ayarlar panelinde görünecektir.

Google’ın umudu, Privacy Sandbox’ı test eden daha fazla kullanıcının, sistemin nasıl iyileştirileceği konusunda Google’a daha fazla veri sağlamasıdır. Ancak, beta sürümüne erişiminiz varsa ve erişiminiz yoksa, devre dışı bırakabilirsiniz.

Gizlilik Korumalı Alanı: Tam olarak nedir?

Google, Sandbox’ı yaklaşık bir yıldır test ediyor olsa da, gerçekte ne olduğu konusunda hâlâ kesin bir kavrayışa sahip değil. Şimdiye kadar, bu beta, görmek isteyip istemediğiniz reklam türlerini kontrol etmenin bir yolu gibi görünüyor. Android’i kullanırken, yüklediğiniz işletim sistemi ve uygulamalar, kullanımınızla ilgili verileri toplayacak ve bu bilgileri ilgi alanlarınızı belirlemek için kullanacaktır. Bu, reklamverenlerin alakalı reklamları yönlendirmesine yardımcı olur. Telefonunuzda Gizlilik Korumalı Alanı ile, yalnızca görmekten rahatsız olmadığınız reklamları gördüğünüzden emin olmak için ilgi alanlarınızı hassaslaştırabilirsiniz.

Bu kulağa o kadar devrim niteliğinde gelmeyebilir, ancak buradaki en büyük fark, Gizlilik Korumalı Alanından API’leri kullanmayı seçen uygulamaların sizin için doğrudan tanımlayıcılara sahip olmamasıdır. Başka bir deyişle, anonim reklamveren kimliğinize dayanarak birisinin kim olduğunuzu kolayca anlaması ihtimali daha düşüktür.

Elbette, bunun çalışması için uygulamaların, Google’ın henüz gerekli kılmadığı bu beta API’yi kullanmayı seçmesi gerekir. Aslında Google, geliştiricileri ve reklamverenleri Sandbox’ı desteklemek için Google ile çalışmaya teşvik eden bu kullanıma sunumu duyuran blog gönderisinin bir bölümünü ayırır.

Ayrıca bir “beni izleme” bayrağı vermenin henüz bir yolu yok. Google, bu sözde “künt yaklaşım” Apple tarafından benimsenmiştir, bu nedenle Gizlilik Korumalı Alanında buna benzer bir şeyin görünmesini beklemiyoruz. Bunun yerine, Google’ın kullanıcılara gördükleri reklam türleri üzerinde giderek daha fazla kontrol düzeyi vermesini ve aynı anda her şeyi olabildiğince gizli tutmaya çalışmasını bekliyoruz.

Yine de sonunda, reklamları görmeye devam edeceksiniz ve uygulamalar verilerinizi toplayarak para kazanmaya devam edecek. Sadece beklememiz ve Sandbox’ın bu iş modelini nasıl iyileştirdiğini görmemiz gerekecek – eğer mümkünse.

Android Privacy Sandbox beta şimdi kullanıma sunuluyor

Teknory