Android’in Cihazımı Bul yakında kapalı telefonlarla çalışabilir

TL;DR Code Sleuthing, Find My Device sistemini telefonlar kapalıyken bile çalışacak şekilde genişletmeye yönelik potansiyel planları ortaya çıkardı. Apple iPhone’lar uzun yıllardır bu avantaja sahip. Bu özelliğin en azından ilk başta yalnızca Pixel 8 serisi ile çalışması mümkündür. Android telefonunuzu kaybederseniz ve kapalıysa, yerini bulmanız pek mümkün olmayacaktır. Bir Android telefonun konumunu izlemenin birden fazla […]

Android’in Cihazımı Bul yakında kapalı telefonlarla çalışabilir

TL;DR

  • Code Sleuthing, Find My Device sistemini telefonlar kapalıyken bile çalışacak şekilde genişletmeye yönelik potansiyel planları ortaya çıkardı.
  • Apple iPhone’lar uzun yıllardır bu avantaja sahip.
  • Bu özelliğin en azından ilk başta yalnızca Pixel 8 serisi ile çalışması mümkündür.

Android telefonunuzu kaybederseniz ve kapalıysa, yerini bulmanız pek mümkün olmayacaktır. Bir Android telefonun konumunu izlemenin birden fazla yolu olsa da, telefon kapalıyken bunların hiçbiri çalışmıyor. Yalnızca bilinen son konumla kalacaksınız.

Neyse ki, bu yakın gelecekte değişebilir gibi görünüyor. Kuba Wojciechowski’den (üzerinden 91 cep), Google’ın bir Android telefon kapalıyken bile çalışacak donanım konum aracı olan Cihazımı Bul’un bir yolu üzerinde çalıştığına dair ipuçlarımız var.

Bu size tanıdık geliyorsa, bunun nedeni iPhone’ların bunu zaten yapabilmesidir. Aslında iPhone’larda bu özellik yıllardır var.

Bu nasıl çalışır? Sızdırılan koda göre telefondaki Bluetooth donanımı, telefonun kendisi kapalıyken bile açık kalacaktı. Bunu ultra geniş bant (UWB) teknolojisiyle birleştirdiğinizde, Google’ın sunucuları telefonunuzun konumunu, kapalı olsa bile yüksek düzeyde doğrulukla belirleyebilir.

Elbette bunun gerçekleşmesi için telefonun donanımının Bluetooth modülünü her zaman açık tutması gerekir. Şu anda, hangi Android telefonların bunu desteklediği açık değil – eğer varsa. Bu, önce Pixel 8 serisinin yapacağı ve ardından zaman içinde yavaş yavaş yeni Android telefonlara yayılacağı bir şey olabilir.

Google’ın çalışmalarında “grogu” kod adlı bir AirTag rakibi olduğunu unutmayın. Bugünkü bu haber bununla güzel bir şekilde bağlantılı, bu nedenle Google’ın bu yıl Cihazımı Bul ve uyumlu donanım için büyük bir baskı yapmasını bekliyoruz.

Android’in Cihazımı Bul yakında kapalı telefonlarla çalışabilir

Teknory