Apple, dahili bir sunumda Android’i “devasa bir izleme cihazı” olarak adlandırdı

TL;DR Apple’ın 2013’teki şirket içi sunumu, devam eden Google antitröst davasında Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni delillerin bir parçasıdır. Sunum, Google’ın gizlilik uygulamalarını ve kullanıcı verilerini nasıl işlediğini kınıyor. Slaytlardan biri Android’in “devasa bir izleme cihazı” olduğunu vurgulamaya ayrılmış. ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) açıkladı yeni sergiler Devam eden Google antitröst denemesinden. Bu sergilerden biri, Apple’ın […]

Apple, dahili bir sunumda Android’i “devasa bir izleme cihazı” olarak adlandırdı

TL;DR

  • Apple’ın 2013’teki şirket içi sunumu, devam eden Google antitröst davasında Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni delillerin bir parçasıdır.
  • Sunum, Google’ın gizlilik uygulamalarını ve kullanıcı verilerini nasıl işlediğini kınıyor.
  • Slaytlardan biri Android’in “devasa bir izleme cihazı” olduğunu vurgulamaya ayrılmış.

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) açıkladı yeni sergiler Devam eden Google antitröst denemesinden. Bu sergilerden biri, Apple’ın Eddy Cue’su tarafından 2013 yılında Tim Cook’a gönderilen ve şirketin gizlilik konusunda Google ile nasıl rekabet ettiğini ayrıntılarıyla anlatan bir e-postaya eklenen dahili bir sunumdur. Bu e-postadaki en büyük vurgu, “Android çok büyük bir izleme cihazıdır” yazan tek bir slayttır.

Başka bir slaytta Apple’ın sunumu, gizlilik konusundaki yaklaşımının Google’ınkinden daha iyi olduğunu açıklıyor. Şirket, yalnızca daha iyi bir müşteri deneyimi sağladığında hizmetler genelindeki verileri birleştirdiğini, Google’ın ise tüm hizmetlerdeki verileri birleştirdiğini söylüyor. Diğer örnekler arasında Google’ın sesli aramasının bir kullanıcının Google hesabına nasıl bağlı olduğu, Siri’nin kullanıcı verilerinin ise yalnızca dijital asistana bağlı olduğu yer alıyor.

Apple dahili sunumu Google Anti-tröst denemesi 2

Sunum, Apple’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue’nun Eylül ayında Google’ın antitröst davasındaki ifadesinin bir parçasıydı. DOJ, Google’ı, cihaz üreticileriyle özel anlaşmaları keserek ürünlerinde varsayılan arama motoru haline getirerek arama motoru pazarını tekeline almakla suçladı. Daha önce Google’ın, iPhone’daki baskın arama motoru olarak kalması için Apple’a yılda 18 ila 20 milyar dolar arasında bir ödeme yapabileceği bildirilmişti.

Eylül ayında Cue, Adalet Bakanlığı tarafından Apple ile Google arasındaki gelir paylaşımı anlaşması hakkında sorgulandı. O günkü ifadelerinin çoğu mühürlü bir mahkeme salonunda saklanmıştı. Apple’ın 2013’teki sunumunu gösteren bu sergi, bu ifadenin bir parçasıydı ve ancak şimdi kamuya açıklandı.

Google Anti Trust deneme e-postası Apple veri alışverişi

İronik bir şekilde, Apple’ın Android’i devasa bir izleme cihazı olarak tanımlamasına rağmen, dahili bir Google e-postası 2016’da Apple ve Google’ın anlaşması hakkındaki haberler, Apple’ın Google ile veri paylaşımının nasıl karşılıklı olmasını istediğini gösteriyor. E-postada Google yöneticisi, Apple’a Google’ın kullanıcıların Google Arama’da tıkladıklarıyla ilgili bilgileri paylaşmadığını söylediklerini belirtiyor. Ancak bu e-postaya verilen yanıtta, düzeltilmiş bir veri alışverişi teklifi yer alıyor ve bu da Google’ın Apple ile hangi kullanıcı verilerini paylaşabileceği konusunda soruları gündeme getiriyor.

Apple, dahili bir sunumda Android’i “devasa bir izleme cihazı” olarak adlandırdı

Teknory