‘Apple GPT’ ayrıntıları ortaya çıkıyor, bizi nelerin beklediğine dair bir fikir veriyor

Oliver Cragg / Android Yetkilisi TL;DR Bir rapor, dahili olarak “Apple GPT” olarak adlandırılan yeni bir AI sohbet robotu hakkında bazı ayrıntılar verdi. İddiaya göre Apple, halen bu sistemin ürünlerine nasıl entegre olacağını belirlemeye çalışıyor. Şirket, chatbot ile ilgili ilk duyurusunu büyük ihtimalle 2024 yılında yapacak. AI chatbot ChatGPT bu yıl sahneye çıktıktan sonra, Google […]

‘Apple GPT’ ayrıntıları ortaya çıkıyor, bizi nelerin beklediğine dair bir fikir veriyor

Oliver Cragg / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Bir rapor, dahili olarak “Apple GPT” olarak adlandırılan yeni bir AI sohbet robotu hakkında bazı ayrıntılar verdi.
  • İddiaya göre Apple, halen bu sistemin ürünlerine nasıl entegre olacağını belirlemeye çalışıyor.
  • Şirket, chatbot ile ilgili ilk duyurusunu büyük ihtimalle 2024 yılında yapacak.

AI chatbot ChatGPT bu yıl sahneye çıktıktan sonra, Google duruma “kırmızı kod” adını verdi. Aylar içinde şirket, bu sisteme yanıtı olan Google Bard’ı alelacele kullanıma sundu. Bu arada, Bing Chat’te bir Microsoft sohbet robotu gördük ve Meta, açık kaynaklı bir büyük dil modeli (LLM) bile başlatıyor.

Peki ya diğer büyük teknoloji şirketi Apple? Şimdiye kadar yapay zeka sohbet robotu konuşmasında bariz bir şekilde yoktu. dan yeni bir rapora göre Bloombergancak şirket, bazı geliştiricileri tarafından küstahça “Apple GPT” olarak adlandırılan kendi sohbet robotu üzerinde özel olarak çalışıyor.

Rapora göre Apple, Google’ın makine öğrenimi uygulamaları için oluşturduğu bir sistem olan Google JAX tabanlı kendi LLM platformunu geliştirdi. Apple yapımı LLM, JAX ile bağlantısı nedeniyle şimdilik “Ajax” olarak adlandırılıyor.

ile konuşan kaynaklar Bloomberg birden fazla ekibin “Apple GPT” üzerinde çalıştığını kabul edin. Bu ekipler, Apple’ın dayanak noktası Craig Federighi ve eski Google çalışanı John Giannandrea tarafından yönetiliyor.

Apple GPT: Ne olacak?

ChatGPT ve diğerleri gibi, Apple’ın sohbet robotu da işlevleri yerine getirmek için metin istemlerine yanıt verir. Ancak, Apple bununla ne yapacağını hala bilmiyor. Sistemi halka açma planları yok ve teknolojinin daha geniş portföyüne nasıl entegre edileceğini belirlemedi.

Şirket ayrıca bunların hiçbirini çözmek için acele etmiyor. Konuşan muhbirler Bloomberg Apple’ın muhtemelen 2024’te “yapay zeka ile ilgili önemli bir duyuru” yapacağını söyledi. Diğer bir deyişle, Apple, Google’ın bu yılın başlarında olduğu gibi, tartışmaya katılma konusunda açıkça aynı baskı altında değil.

‘Apple GPT’ ayrıntıları ortaya çıkıyor, bizi nelerin beklediğine dair bir fikir veriyor

Teknory