Apple M3 Mac’leri piyasaya sürdü ve onları oyun makinesi olarak değerlendirdi

Geçmişte, PC oyunları oynamak istiyorsanız bir Windows PC satın almanız (ya da cesursanız bir Linux PC oluşturmanız) gerekiyordu. Her ne kadar bir Mac satın almayı sevmiş olsanız da, onunla oyun oynayamazsınız, değil mi? Apple’ın bugünkü “Korkutucu Hızlı” etkinliğine bakılırsa bu artık doğru değil. Apple ilk kez tanıtım enerjisinin çoğunu en yeni Mac’lerini oyun dünyasının güçlü […]

Apple M3 Mac’leri piyasaya sürdü ve onları oyun makinesi olarak değerlendirdi

Geçmişte, PC oyunları oynamak istiyorsanız bir Windows PC satın almanız (ya da cesursanız bir Linux PC oluşturmanız) gerekiyordu. Her ne kadar bir Mac satın almayı sevmiş olsanız da, onunla oyun oynayamazsınız, değil mi? Apple’ın bugünkü “Korkutucu Hızlı” etkinliğine bakılırsa bu artık doğru değil. Apple ilk kez tanıtım enerjisinin çoğunu en yeni Mac’lerini oyun dünyasının güçlü merkezleri olarak konumlandırmaya odakladı.

Apple’ın M3 işlemcileri yeni MacBook Pro’ya ve 24 inç iMac’e güç veriyor. Önceki bağlantıdan işlemciler hakkında her şeyi okuyabilirsiniz. Temel olarak, 3nm yapıları ve yeni süper güçlü GPU’ları sayesinde, en zorlu oyunları oynamak için fazlasıyla yeterli güç var.

Elbette bir Mac’in gerçekten uygulanabilir bir oyun bilgisayarı olarak görülmesi için geliştiricilerin desteğine ihtiyacı var. Ancak Apple, yerel olarak Apple silikonunda çalışan Baldur’s Gate 3 de dahil olmak üzere Mac’lerde çalışan birkaç oyundan fazlasını vurgulamak için zaman ayırdı. Bu, şirketin yalnızca üretken bir bilgisayar şirketi değil aynı zamanda bir oyun bilgisayarı şirketi olma yolunda attığı ilk önemli adım olabilir mi?

Bunu öğrenmek istiyorsanız M3 ile çalışan bir makineye ihtiyacınız olacak. Aşağıda şu ana kadar mevcut olanları bulacaksınız.

Macbook Pro

Yeni M3 destekli MacBook Pro iki boyutta geliyor: 14 inç ve 16 inç. Ayrıca yeni bir renkle geliyor: Uzay Siyahı.

Renk değişikliği ve yükseltilmiş işlemci dışında diğer her şey hemen hemen aynı. Herhangi bir yeni bağlantı noktası veya başka tasarım değişikliği yok; evet, hâlâ bir ekran çentiği de var.

Ancak yeni bir başlangıç ​​fiyatı var. Önceki 14 inç MacBook Pro, M2 Pro işlemciyle piyasaya sunulduğundan bu yana 1.999 dolara inmişti. M3 destekli 14 inç MacBook Pro’nun fiyatı 1.599 dolardan başlıyor ve bu da performanstan ödün vererek biraz daha uygun fiyatlı olmasını sağlıyor. Ne yazık ki (ve Mac hayranlarının sinirleneceği yer burasıdır), 1.599 dolarlık bu model Space Black ile gelmiyor. Bu yeni rengi elde etmek için 512 GB dahili depolama alanına sahip M3 Pro modeline en az 1.999 ABD doları harcamanız gerekecek. M3 Max’e sahip tek 14 inçlik modelin fiyatı 3.199 dolardır.

Bu arada, tüm 16 inç MacBook Pro’larda Uzay Siyahı seçeneği bulunuyor. Ancak 16 inçlik modelde yalnızca M3 Pro’ya kadar inebilirsiniz, bu nedenle fiyatı 2.499 dolardan başlıyor. Eğer en üst seviye M3 Max modelini tercih ederseniz, dudak uçuklatan 3.999 $ harcayacaksınız.

Her iki boyuttaki tüm M3 ve M3 Pro modelleri, 7 Kasım teslim tarihi için şimdi ön siparişe açık. Her iki boyuttaki tüm M3 Max modelleri şu anda ön siparişe açık ancak Kasım ayının sonuna kadar gönderilmeyecek.

24 inç iMac

M3 işlemcili 2023 24 inç iMac

Yeni MacBook Pro’larda olduğu gibi güncellenen 24 inç iMac de yeni silikonu dışında önceki modele oldukça benziyor. Ancak yeni silikon sayesinde artık 24 GB’a kadar birleşik belleği destekliyor. M1 işlemcili önceki model yalnızca 8 GB’a kadar birleşik belleği destekliyordu, dolayısıyla bu hoş bir avantaj. Ancak kafa karıştırıcı bir şekilde Apple henüz bu kadar birleşik belleğe sahip bir iMac sunmuyor. Tüm seçenekler en azından şimdilik 8 GB ile sınırlıdır.

Ayrıca M3 gücüne sahip en düşük seviye 24 inç iMac, daha düşük dereceli bir GPU’ya sahiptir. En düşük seviye M3 MacBook Pro’da bile bulabileceğiniz 10 çekirdekli GPU’nun aksine, en düşük seviye iMac’te yalnızca 8 çekirdekli bir GPU bulunur. Apple’ın bunu neden yaptığından emin değiliz; maliyetleri düşürmek ve iMac’i daha uygun fiyatlı hale getirmek için olduğunu tahmin ediyoruz.

Bir iMac almaktan bahsetmişken, 8 çekirdekli GPU’ya sahip bir iMac için en az 1.299 $ ödemeniz gerekecek. Tam 10 çekirdekli GPU, 512 GB dahili depolama ve 8 GB birleşik belleğe sahip maksimuma çıkarılmış modeli istiyorsanız 1.699 dolara ihtiyacınız olacak.

Yeni 24 inç iMac’in tüm konfigürasyonları şu anda ön siparişe açık ve 7 Kasım’da gönderiliyor.

Apple M3 Mac’leri piyasaya sürdü ve onları oyun makinesi olarak değerlendirdi

Teknory