Apple Mühendisi, AirPods Pro’nun Neden Kayıpsız Sesi Desteklemediğini Açıklıyor

AirPods Pro 2, birinci nesil Apple Pro kulaklıklardan daha iyi ses veriyor ve gürültü engelleme özellikleri de iyileştirildi. Peki Apple, ses veri paketi iletiminde optimizasyonlar yapmamışsa, ses çıkışı tarafında işleri nasıl iyileştirdi? Andersen’e göre, Apple mühendisleri mühendislikte ince ayar yaptı. Ekip özellikle, birinci nesil AirPods 2 ile aynı AAC codec’i üzerinden aynı çözünürlükte ses akışı […]

Apple Mühendisi, AirPods Pro’nun Neden Kayıpsız Sesi Desteklemediğini Açıklıyor

AirPods Pro 2, birinci nesil Apple Pro kulaklıklardan daha iyi ses veriyor ve gürültü engelleme özellikleri de iyileştirildi.

Peki Apple, ses veri paketi iletiminde optimizasyonlar yapmamışsa, ses çıkışı tarafında işleri nasıl iyileştirdi? Andersen’e göre, Apple mühendisleri mühendislikte ince ayar yaptı. Ekip özellikle, birinci nesil AirPods 2 ile aynı AAC codec’i üzerinden aynı çözünürlükte ses akışı gerçekleştirirken ses netliğini her seviyede artırmak için AirPods Pro 2’nin içindeki hava akışı kanalını ince ayar yaptı.

Apple, gelecekte codec bileşenlerine ve Bluetooth üzerinden kayıpsız ses sunmaya yönelik yaklaşımını değiştirecek mi? Andersen, “Apple her zaman değişime açıktır” diyerek dalga geçmek dışında somut bir yanıt vermedi. Hatırlamak gerekirse Apple, 16-bit/44.1 kHz (CD Kalitesi) ile 24-bit arasında bir çıkış sağlayan Apple Lossless Audio Codec (ALAC) adlı kendi kayıpsız ses sıkıştırma teknolojisini geliştirerek tüm Apple Music kataloğuna Kayıpsız özelliği eklemiştir. /192kHz.

Ne yazık ki, Kayıpsız Sesin keyfini Bluetooth üzerinden çıkaramazsınız. iPhone veya iPad’in yerleşik hoparlörleri, bu deneyimi veya kablolu kulaklıklar aracılığıyla sağlayabilir. Ancak 44kHz aralığında müziğin keyfini gerçekten çıkarmak için bir dijitalden analoğa dönüştürücüye veya DAC’ye ihtiyacınız olacak. Qualcomm, 1.200 kbps’lik en yüksek bit hızında 16 bit/44.1 kHz ses akışı sağlayarak Bluetooth kablosuz bağlantı üzerinden CD kalitesinde ses vaat eden aptX Lossless Audio codec bileşeniyle önemli ilerlemeler kaydetti.

Teknory