Apple Namedrop Açıklandı (Ve Neden Kullanmaya Değer)

Apple, NameDrop’u da telefonuna özel tutmuyor. Yakında, kullanıcılar bir iPhone ile bir Apple Watch arasında sadece onları birbirine yakın tutarak kişi alışverişi yapabilecekler. Bu özellik, Apple Watch’lar için bu yıl içinde bir yazılım güncellemesiyle etkinleştirilecek. NameDrop’un en az bir Apple Watch SE, Apple Watch Ultra ve Apple Watch Series 6 (veya sonraki bir sürüm) gerektirdiğini […]

Apple Namedrop Açıklandı (Ve Neden Kullanmaya Değer)

Apple, NameDrop’u da telefonuna özel tutmuyor. Yakında, kullanıcılar bir iPhone ile bir Apple Watch arasında sadece onları birbirine yakın tutarak kişi alışverişi yapabilecekler. Bu özellik, Apple Watch’lar için bu yıl içinde bir yazılım güncellemesiyle etkinleştirilecek.

NameDrop’un en az bir Apple Watch SE, Apple Watch Ultra ve Apple Watch Series 6 (veya sonraki bir sürüm) gerektirdiğini unutmayın. NameDrop bir iOS 17 özelliği olduğundan, önümüzdeki aylarda iPhone XR ve ikinci nesil iPhone SE’ye kadar uzanan iPhone’larda kullanıma sunulacak.

Apple, medya paylaşımı için de NameDrop formülünü taşıyor. Aynı hareketi kullanarak SharePlay aracılığıyla müzik dinleyebilir, çevrimiçi videolar izleyebilir ve hatta birlikte oyun oynayabilirsiniz. Bu, iOS 17 kataloğundaki pratik olarak en kullanışlı özelliklerden biridir ve herhangi bir teknik bilgiye de ihtiyaç duymaz. Ancak burada açık olmak gerekirse, NameDrop bir Apple icadı değildir.

Android telefonlar, içinde NFC çipleri olan iki telefonun kişileri paylaşmak için çarpıştırılabileceği bu özelliği yıllardır kullanıyor. Bump adlı bir şirket de eskiden iki telefonu birbirine çarparak dosya paylaşımına izin veren iOS ve Android uygulamaları sunuyordu ancak bu durumda dosya paylaşımı internet üzerinden gerçekleşti. Son derece popüler bir uygulamaydı ancak şirket Google tarafından satın alındı ​​ve uygulama 2014 yılında sonlandırıldı.

Teknory