Apple sonunda MacBook’lardaki bozuk klavyelerin parasını ödeyecek

Oliver Cragg / Android Yetkilisi TL;DR ABD’li bir yargıç, kusurlu MacBook sahipleri için nihayet 50 milyon dolarlık bir anlaşmayı onayladı. Apple, 2015 ile 2019 yılları arasında birçok dizüstü bilgisayar için güvenilmez bir kelebek klavye tasarımı kullandı. Apple’ın kelebek klavye tasarımı, son birkaç on yılın en büyük teknoloji başarısızlıklarından biri olmalı. MacBook’lar için ilk kez 2015’te […]

Apple sonunda MacBook’lardaki bozuk klavyelerin parasını ödeyecek

Oliver Cragg / Android Yetkilisi

TL;DR

  • ABD’li bir yargıç, kusurlu MacBook sahipleri için nihayet 50 milyon dolarlık bir anlaşmayı onayladı.
  • Apple, 2015 ile 2019 yılları arasında birçok dizüstü bilgisayar için güvenilmez bir kelebek klavye tasarımı kullandı.

Apple’ın kelebek klavye tasarımı, son birkaç on yılın en büyük teknoloji başarısızlıklarından biri olmalı. MacBook’lar için ilk kez 2015’te tanıtılan gözden geçirilmiş klavye tasarımının korkunç derecede güvenilmez olduğu ve kırılmaya eğilimli olduğu ortaya çıktı. Şimdi, ABD’li bir yargıç nihayet Apple’ın müşterileriyle anlaşmasının önünü açtı.

Reuters ABD’li bir yargıcın Apple’ın müşterilerle yaptığı 50 milyon dolarlık anlaşmayı onayladığını bildirdi. Etkilenen kullanıcılar, Cupertino şirketinden 50 ila 395 dolar arasında ücret alacak. Mahkeme ayrıca anlaşmaya yönelik iki temel itirazı da reddetti.

Yerleşim için iki engel kaldırıldı

Etkilenen müşterilerden oluşan bir grup, kişi başına 125 ABD Doları ile ödüllendirildi, ancak bu grup, klavye onarım ücretlerinin 300 ABD Dolarını aşabileceğini belirttikleri için ücrete itiraz edemediler.

Mahkeme, klavye sorunları olan ancak bunları düzeltmeyen MacBook sahiplerinin itirazını da reddetti.

Kelebek klavye tasarımına sahip bir MacBook’unuz var mıydı?

37 oy

Yargıç, “yaralandığı iddia edilenlerin tümü tazminat alamayacak olsa da, uzlaşma uzlaşmasının önemli sayıda kişiye fayda sağladığını” kaydetti. Başka bir deyişle, mahkeme anlaşmanın etkilenen müşterileri yeterince kapsadığını düşündü.

Her iki durumda da, kelebek klavyelerini tamir ettirmek zorunda kalan ABD’li MacBook sahipleri yakında biraz para kazanacak gibi görünüyor. Ancak, şirket 2019’un sonlarından itibaren daha geleneksel ve güvenilir bir makas anahtarlı klavye tasarımına geçtiği için bu, daha yeni Apple dizüstü bilgisayar sahipleri için bir sorun olmamalı.

Apple sonunda MacBook’lardaki bozuk klavyelerin parasını ödeyecek

Teknory