Twitter, birkaç teknoloji gazetecisini açıklama yapmadan askıya aldı

Twitter, Perşembe günü geç saatlerde teknoloji ve medya endüstrileri hakkında haber yapan önde gelen birkaç gazeteciyi açıklama yapmadan askıya aldı. Yazım sırasında etkilenen gazeteciler arasında Mashable muhabiri Matt Binder ve New York TimesRyan Mac, CNN’den Donie O’Sullivan, Washington PostDrew Harwell, önde gelen yorumcu ve eski sunucu Keith Olbermann, bağımsız gazeteci Tony Webster, The Intercept’ten Micah […]

Twitter, birkaç teknoloji gazetecisini açıklama yapmadan askıya aldı

Twitter, Perşembe günü geç saatlerde teknoloji ve medya endüstrileri hakkında haber yapan önde gelen birkaç gazeteciyi açıklama yapmadan askıya aldı.

Yazım sırasında etkilenen gazeteciler arasında Mashable muhabiri Matt Binder ve New York TimesRyan Mac, CNN’den Donie O’Sullivan, Washington PostDrew Harwell, önde gelen yorumcu ve eski sunucu Keith Olbermann, bağımsız gazeteci Tony Webster, The Intercept’ten Micah Flee, Voice of America’dan Steve Herman ve bağımsız gazeteci Aaron Rupar.

Harwell de dahil olmak üzere bu gazetecilerden bazıları hakkında haber paylaşmıştı. rakip sosyal platform Mastodon’un Twitter hesabının aniden askıya alınması; Binder dahil diğerleri, diğer gazetecilerin askıya alınan hesaplarını veya başkalarının Elon Musk ile ilgili haberlerini gösteren ekran görüntüleri veya tweet’ler paylaşmıştı.

Hesap sayfalarında artık yalnızca hesapların Twitter kurallarını ihlal ettiği için askıya alınacağını belirten standart bir mesaj görüntüleniyor.

Binder, bu hikaye için yaptığı açıklamada, “CNN’den Donnie O’Sullivan askıya alındıktan hemen sonra bir ekran görüntüsü paylaştıktan hemen sonra Perşembe gecesi yasaklandım.” “Ekran görüntüsü, Elon Musk’ın dün gece hakkında tweet attığı ve ElonJet’i ve yaratıcısı Jack Sweeney’i askıya almasına yol açan olayla ilgili resmi bir LAPD açıklamasıydı. Twitter’ın yeni şartlarına göre herhangi bir konum verisi paylaşmadım. ElonJet veya diğer konum izleme hesaplarına bağlantılar.”

Twitter CEO’su Elon Musk’ın özel jetinin hareketlerini takip etmek için halka açık verileri kullanan ElonJet hesabı iflas etti. yasaklandı, yasağı kaldırıldı ve ardından bu hafta tekrar yasaklandı. Bot hesabını yöneten Central Florida Üniversitesi’ndeki üniversite birinci sınıf öğrencisi Sweeney ve tanınmış tanınmış kişilerin jetlerini izleyen birkaç kişi de kişisel hesabı askıya alındı diğer bot hesaplarının yanında. (Musk geçen yıl Sweeney’e 5000 $ ödemeye çalıştı ElonJet botunu devirmek için.)

Ayrıca bu hafta Twitter, platformda “canlı konum bilgisi” paylaşımını sınırlayan bir politikayı güncelledi ve Musk, tweet attı küçük oğlunu taşıyan bir arabanın “çılgın bir takipçi” tarafından “saldırıya uğradığı”. Tweet’te Musk, Sweeney’nin bot hesabı tarafından paylaşılan kamuya açık bilgileri doğrudan olayla ilişkilendirdi ve Sweeney hakkında yasal işlem başlatıldığını belirtti.

Diğer gazeteciler ayrıca sahip olmak LAPD açıklamasını paylaştı olayla ilgili, ancak bu yazının yazıldığı sırada hesapları yasaklanmamıştı.

Mashable, gazetecilerin yasaklarına ilişkin açıklama için Twitter’a ulaştı.

Bu gelişmekte olan bir hikaye ve ilk yayınlanmasından bu yana Twitter’dan uzaklaştırılan gazeteciler listesine eklenecek ve ek bağlam için henüz askıya alınmamış gazetecilerin tweet’lerini yerleştirecek şekilde güncellendi.

Teknory