Apple, Soruşturma Yetkileri Yasası için önerilen güncellemelere uymayacak

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Birleşik Krallık hükümetinin üyeleri, vatandaşları gözetlemeyi kolaylaştırmak için Soruşturma Yetkileri Yasasını güncellemek istiyor. Bu, uçtan uca şifrelemeden ödün vermeyi içerir. Apple şimdi, tesis edilirse değişikliklere uymayacağını ve hizmetleri İngiltere’den çekeceğini söyledi. Birleşik Krallık’ta hükümet üyeleri, Soruşturma Yetkileri Yasası adlı 2016 yasasını güncellemek istiyor. Tüzük, ulusal güvenlik çıkarları söz konusu […]

Apple, Soruşturma Yetkileri Yasası için önerilen güncellemelere uymayacak

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Birleşik Krallık hükümetinin üyeleri, vatandaşları gözetlemeyi kolaylaştırmak için Soruşturma Yetkileri Yasasını güncellemek istiyor.
  • Bu, uçtan uca şifrelemeden ödün vermeyi içerir.
  • Apple şimdi, tesis edilirse değişikliklere uymayacağını ve hizmetleri İngiltere’den çekeceğini söyledi.

Birleşik Krallık’ta hükümet üyeleri, Soruşturma Yetkileri Yasası adlı 2016 yasasını güncellemek istiyor. Tüzük, ulusal güvenlik çıkarları söz konusu olduğunda hükümetin vatandaşlar hakkında özel bilgiler edinmesine izin vermesi bakımından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Vatanseverlik Yasasına benzer.

Hükümetin istediği güncellemelerden biri, teknoloji firmalarını gerektiğinde şifreleme protokollerini kırmaya zorlamak. Bu, kullanıcıların WhatsApp, Signal, Telegram vb. uygulamaları kullanırken keyif aldığı uçtan uca şifrelemeyi (E2EE) içerir. Ayrıca Apple’ın en yaygın kullanılan iki hizmetini de içerir: FaceTime ve iMessage.

Şimdi, Birleşik Krallık’a gönderilen dokuz sayfalık bir mektupta (üzerinden BBC haberleri), Apple konuyla ilgili görüşünü açık ve net bir şekilde dile getirdi. Sert mektup, önerilen güncellemelerin “veri güvenliği ve bilgi gizliliği için ciddi ve doğrudan bir tehdit oluşturduğunu” söylüyor. Nihayetinde mektup, Apple’ın değişikliklere uymayacağı sonucuna varıyor.

Başka bir deyişle, Soruşturma Yetkileri Yasasında önerilen değişiklikler gerçekleşirse, Apple E2EE hizmetlerini Birleşik Krallık’tan çekecektir. Bu, Birleşik Krallık vatandaşlarının FaceTime veya iMessage kullanamayacağı anlamına gelir.

Kendi kredilerine göre, Meta (WhatsApp’ın sahibi) ve Signal, tasarının bu şekilde değiştirilmesi durumunda Birleşik Krallık’tan çekileceklerini de söylediler.

Birleşik Krallık hükümeti karar vermeden önce bu değişiklikler için sekiz haftalık bir istişare dönemi olacak. Umarım, Apple ve diğer şirketlerin bu görüşmeden sonra ülkeyi tamamen terk etmesi gerekmez.

Apple, Soruşturma Yetkileri Yasası için önerilen güncellemelere uymayacak

Teknory