Apple Watch’un yeniden tasarımı, patent anlaşmazlığının ortasında kandaki oksijen izlemeyi kaldıracak

Apple’ın bildirildiğine göre nabız oksimetresinin çıkarılması ABD’ye yasal sorunlar olmadan aktarılabilmesi için Apple Watch’tan. Tıbbi teknoloji şirketi Masimo’nun Apple’ı kandaki oksijen izleme teknolojisini çalmakla suçlamasının ardından cihazın geçen Aralık ayında ithalatı geçici olarak yasaklanmıştı. Bir federal mahkeme dosyası, Apple’ın Pazartesi günü Watch’u nabız oksimetresi olmadan yeniden tasarlama niyetini ortaya çıkardı. İlk olarak 2020’de Apple Watch […]

Apple Watch’un yeniden tasarımı, patent anlaşmazlığının ortasında kandaki oksijen izlemeyi kaldıracak

Apple’ın bildirildiğine göre nabız oksimetresinin çıkarılması ABD’ye yasal sorunlar olmadan aktarılabilmesi için Apple Watch’tan. Tıbbi teknoloji şirketi Masimo’nun Apple’ı kandaki oksijen izleme teknolojisini çalmakla suçlamasının ardından cihazın geçen Aralık ayında ithalatı geçici olarak yasaklanmıştı.

Bir federal mahkeme dosyası, Apple’ın Pazartesi günü Watch’u nabız oksimetresi olmadan yeniden tasarlama niyetini ortaya çıkardı. İlk olarak 2020’de Apple Watch Series 6’da tanıtılan nabız oksimetreleri, kullanıcıların kanlarındaki oksijen doygunluğu düzeyini ölçmesine olanak tanıyor ve bu, tıbbi durumların izlenmesi veya tespit edilmesi için yararlı olabiliyor. Apple’ın değişikliklerinin bu işlevselliği cihazlarından kaldıracağı bildiriliyor.

AYRICA BAKINIZ:

Apple Watch ithalat yasağı zaman çizelgesi: Apple’ı bu karışıklığa sokan 7 olay

Başvuruya göre, ABD Gümrük ve Sınır Koruması, tartışmalı kan oksijen izleme teknolojisinin kaldırılması durumunda Apple’ın Saatlerini ithalatına devam etmesine izin verecek. Masimo ayrıca Apple’ın nabız oksimetresi olmayan cihazları satmasına da herhangi bir itirazda bulunmadı ve önerilen Watch değişikliklerini şu şekilde nitelendirdi: “Hesap verebilirliğe doğru olumlu bir adım” şirket için.

Masimo’nun Apple ile çekişmesi yıllardır devam ediyor ve teknoloji devine ilk olarak Ocak 2020’de ticari sır hırsızlığı iddiasıyla dava açmıştı. Daha sonra ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, Masimo lehine karar verdikten sonra tartışmalı teknolojiyi kullanan tüm Apple cihazlarının ithalatını yasakladı. Geçen yılın Ekim ayında Apple, Noel’den birkaç gün önce Series 9 ve Ultra 2 Saatlerinin satışlarını durdurdu. Daha sonra, bir temyiz mahkemesinin yasağı duraklatmasının ardından sadece bir hafta sonra bunları raflara geri gönderdi.

Apple’ın önerdiği yeniden tasarım, Apple’ın Masimo’nun iddialarıyla mücadele etmekten vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Yine de bu, en azından Apple Watch’ları şimdilik ABD mağazalarında tutmak için bir geçici çözüm olabilir.

Teknory