Araştırma, Lazerlerin Kısa Süreli Belleği Artırmaya Yardımcı Olabileceğini Buluyor

Araştırma aşamasında elektroensefalogram (EEG) verileri de toplandı ve lazer tedavisinin beyin aktivitesinde ani bir artış oluşturduğu tespit edildi. Özellikle, bu, tPBM ile bir insan deneğin çalışma belleği arasında doğrudan bir bağlantı bulan ilk araştırmadır. Araştırmanın arkasındaki ekip, bu yeni yöntemin, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi dikkatle ilgili durumlarla yaşayan insanlara yardımcı olabileceğini öne sürüyor. […]

Araştırma, Lazerlerin Kısa Süreli Belleği Artırmaya Yardımcı Olabileceğini Buluyor

Araştırma aşamasında elektroensefalogram (EEG) verileri de toplandı ve lazer tedavisinin beyin aktivitesinde ani bir artış oluşturduğu tespit edildi. Özellikle, bu, tPBM ile bir insan deneğin çalışma belleği arasında doğrudan bir bağlantı bulan ilk araştırmadır. Araştırmanın arkasındaki ekip, bu yeni yöntemin, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi dikkatle ilgili durumlarla yaşayan insanlara yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

İlginç bir şekilde, Birleşik Krallık’taki Birmingham Üniversitesi ve Çin’deki Pekin Normal Üniversitesi’nden uzmanları içeren araştırma ekibi, tPBM tedavisinin test deneklerinin kısa süreli hafızasını neden tam olarak iyileştirdiğini henüz çözemedi. Ayrıca, bu faydaların yalnızca kısa ömürlü olup olmadığı belirsizdir. İnsanlarda sadece görsel hafızanın tutulmasını kapsayan ve başka duyusal hafızayı kapsamayan bulgular dergide yayınlandı. Bilim.

Birmingham Üniversitesi İnsan Beyin Sağlığı Merkezi’nden Profesör Ole Jensen, bu ışığa maruz kalmanın hedef beyin bölgesindeki sinir hücrelerini uyarıyor olabileceğini ve sonuç olarak bunların verimliliğini artırdığını belirtiyor. Önceki araştırmalar, tPBM tedavisinin farelerde çalışma belleğini (WM) geliştirebileceğini zaten ortaya koymuşken, davranış analizi bu yöntemin sürekli dikkat ve yürütücü işlevler için de olumlu sonuçlar verdiğini öne sürüyor.

Teknory