Artemis 1 Orion’un Ay’a Yakın Çekimleri Seyredilmesi Gereken Bir Manzara

Başka bir görüntü setinde, Orion’un güneş dizisini ve arka planda ayı görüyoruz, arka planda boş bir uzayın önünde bir ayın doğuşunu yeniden oluşturuyoruz. Ay’ın krater yüklü yüzeyi burada tam olarak sergileniyor. Dünya’nın aksine, bu eşsiz yüzey özellikleri erozyonun bir sonucu değildir, çünkü Ay’ın atmosferi yoktur. Araştırmalar, bu kraterlerin yüzen kayalar ve kuyruklu yıldızların ayın yüzeyine […]

Artemis 1 Orion’un Ay’a Yakın Çekimleri Seyredilmesi Gereken Bir Manzara

Başka bir görüntü setinde, Orion’un güneş dizisini ve arka planda ayı görüyoruz, arka planda boş bir uzayın önünde bir ayın doğuşunu yeniden oluşturuyoruz. Ay’ın krater yüklü yüzeyi burada tam olarak sergileniyor. Dünya’nın aksine, bu eşsiz yüzey özellikleri erozyonun bir sonucu değildir, çünkü Ay’ın atmosferi yoktur. Araştırmalar, bu kraterlerin yüzen kayalar ve kuyruklu yıldızların ayın yüzeyine çarpması ve kalıcı izler bırakmasıyla oluştuğunu gösteriyor. Ay regoliti örnekleri, bu çarpma olaylarından bazılarının çevredeki malzemeden cam boncuklar oluşturmaya yetecek kadar ısı yarattığını gösteriyor. Bu çarpma alanlarının bazılarının etrafındaki radyal çizgilere gelince, bunlar “püskürtme ışınları” olarak adlandırılır ve bir çarpma olayından sonra nesneler her yöne patlatıldığında oluşmuştur.

Orion’un albümündeki en çarpıcı görüntü, aslında Dünya’nın sadece bir tarafından aydınlatılan ve onu her ay gökyüzünde gördüğümüz Ay gibi gösteren bir hilal görüntüsü. Ay’ın imzası olan kraterler, Orion’un kendisinin bir kısmının yanı sıra tüm görkemiyle yeniden görülebilir. Orion için bir sonraki büyük zorluk, “her zamankinden daha sıcak ve daha hızlı” hareket edeceği zaman Dünya atmosferine yeniden girmesi olacak. binaen NASA yöneticisi Bill Nelson’a. Artemis II görevinin bir parçası olarak Ay’a bir mürettebat taşımak için Orion aracının uygunluğunu değerlendirmede son test olacak.

Teknory