Askıya alınan gazeteci Matt Binder: Twitter’ın ifade özgürlüğü sorunu Elon Musk

Gerçekten kaçınılmaz görünüyordu. Elon Musk gibi tartışmalı teknoloji figürleri hakkında eleştirel haberler yapan bir medya mensubu olarak, şu anda sahibi olduğu sosyal medya platformuna erişimimin geçici veya kalıcı olarak iptal edilmesi an meselesiydi. Elbette Musk beni platformdan uzaklaştırabilir, ancak bu eylem onun şeffaflık ve ifade özgürlüğünün sadık bir savunucusu olduğu yönündeki iddialarını geçersiz kılar. Elon […]

Askıya alınan gazeteci Matt Binder: Twitter’ın ifade özgürlüğü sorunu Elon Musk

Gerçekten kaçınılmaz görünüyordu. Elon Musk gibi tartışmalı teknoloji figürleri hakkında eleştirel haberler yapan bir medya mensubu olarak, şu anda sahibi olduğu sosyal medya platformuna erişimimin geçici veya kalıcı olarak iptal edilmesi an meselesiydi.

Elbette Musk beni platformdan uzaklaştırabilir, ancak bu eylem onun şeffaflık ve ifade özgürlüğünün sadık bir savunucusu olduğu yönündeki iddialarını geçersiz kılar.

Elon Musk’ın Twitter’ındaki hiç bitmeyen kaostaki bu son gelişmeyi takip etmediyseniz, Perşembe gecesi geç saatlerde sosyal medya platformunun en son görünüşte kaprisli yasaklamalarına kapıldım. Ve ben de iyi bir şirketteyim. gibi satış noktalarından gazeteciler de dahil olmak üzere yaklaşık bir düzine yüksek profilli Twitter hesabı New York Times, Washington postve CNN, Musk tarafından belirlenen yedi günlük bir süre için platformdan geçici olarak askıya alındı.

İddia edilen ihlal? Musk’a göre, “Twitter hizmet şartlarını (bariz) doğrudan ihlal ederek, onun “tam gerçek zamanlı konumunu, temelde suikast koordinatlarını” yayınladık.

Ancak, en azından benim yayınladığım şeye gelince, bu doğru değil.

Peki Elon Musk ve/veya Twitter’ın resmi politikalarıyla ters düşecek gerçekten ne yaptım? O kısım hala belirsizliğini koruyor.

AYRICA BAKINIZ:

Twitter, birden fazla teknoloji muhabirinin hesaplarını açıklama yapmadan askıya aldı

Bütün bu durum Çarşamba günü Musk’ın Twitter sahibinin kişisel jetinin uçuşlarını takip eden @ElonsJet hesabını yasaklaması ile başladı. ve yaratıcısı üniversite öğrencisi Jack Sweeney’nin kişisel hesabı. Musk daha sonra, insanların gerçek zamanlı konum verilerinin Twitter’da yayınlanmasını yasaklayan yeni bir Twitter politikasını duyurdu.

Şunu aklınızda bulundurun: Sweeney askıya alındığı sırada Twitter kurallarını çiğnememişti – onlar yoktu. Aslında Musk, ifade özgürlüğüne ilişkin inançları nedeniyle Twitter’da mevcut olan hesapta sorun olmadığını geçen ay tweetledi. Yine de Musk fikrini değiştirdiğinde, Musk’ın yeni kurallarına uymak için Sweeney’e hesaplarının işleyişini değiştirme fırsatı bile vermedi.

O gecenin ilerleyen saatlerinde Musk, Sweeney’nin @ElonJet hesabının sorumlu olduğunu ima ederek, ailesinin arabasında onları takip ettiği iddia edilen bir takipçi tarafından ailesinin yakalandığını belirten bir hikaye paylaştı.

Ertesi gün, CNN’den Donie O’Sullivan, iddia edilen takip olayıyla ilgili bir LAPD açıklaması paylaştı. Açıklamada, LAPD’nin Musk’tan henüz haber almadığı ve henüz bir polis raporunun sunulmadığı belirtildi. O’Sullivan, bu tweet’i gönderdikten hemen sonra askıya alındı.

O’Sullivan’ın son tweet’inin ekran görüntüsünü aldım ve platformda yayına girdikten hemen sonra askıya alındığını belirterek kendim yayınladım. Dakikalar sonra hesabım da askıya alındı.

Yasağıma neden olan rahatsız edici tweet bu olabilir mi? Ya da belki de Elon Musk’ın Tesla hissedarlarına şirketin iyi bir “uzun vadeli” yatırım olduğuna dair güvence vermesiyle ilgili tweet’imdi, aynı gün Tesla hissesini 3,6 milyar dolara sattığını öğrenmiştik? Veya belki de Musk’ın söylediği ve yaptığı şeyler arasında birçok kez büyük bir boşluk olduğunu gösteren birçok tweet’imden biriydi.

Musk, askıya alınan kullanıcıların, o zamandan beri askıya alınan @ElonsJet hesabından bilgi paylaşarak konumunu ifşa ettiğini iddia ediyor. Ama açıkçası, bir nedene ihtiyacı yok.

Ve bu gerçekten de insanların Elon Musk’ın mülkiyetinde geçirdiği son 50 günlük Twitter’dan alması gereken şey. Musk, platformla ne isterse yapabilir – bu özel bir şirkettir. Politikaları askıya almayı, gölge yasağını, devreye almayı, iptal etmeyi veya tersine çevirmeyi seçebilir hevesle.

Ancak bu son yasaklar, Musk’ın platform için önerdiği vizyonla çelişiyor. Twitter’ı şeffaf, ifade özgürlüğüne dayalı bir platforma dönüştürme hedefini dile getirdi. Ancak Musk, benim ve diğer gazetecilerin hesabını susturmakla, bu görev bildiriminin gerçekte ne olduğunu ortaya çıkardı: kişisel gündemi için bir sis perdesi.

AYRICA BAKINIZ:

Elon Musk, yasaklı gazetecilerle bir arada karşılaştıktan sonra Twitter Spaces’ı kapattı

Aslında onun ifade ettiği görüşlerinden bazılarını destekledim. Ben de kullanıcıların platformdan kalıcı olarak yasaklanmaması gerektiğine inanıyorum. Bunu kendimi askıya almadan çok önce söyledim. Yasaklamaların zaman sınırları olmalı ve kullanıcılara geri döndüklerinde kurallara uyma şansı vermelidir. Eğer yapmazlarsa, o zaman bu başka bir zamana dayalı uzaklaştırmayı garanti etmelidir.

Ayrıca Musk’ın daha fazla şeffaflık önerilerini de destekledim. Twitter, hesapların erişimini sınırlama hakkına sahiptir; yani, Twitter algoritmasının belirli içeriği ne kadar ilerlettiği ve yaydığı. Musk, kendisinin bu tür bir ılımlılığı sevdiğini söyledi. Kullanıcılar, içeriklerinin trend listesinden ne zaman men edildiğini bilmelidir. Ayrıca durumu düzeltmek için neden ve ne yapabileceklerini de bilmeleri gerekir.

Ancak yukarıda önerilen politikaların tümü, idealist konuşma noktaları alanında var. Musk, Twitter’ın yönüyle ilgili birçok şey söyledi ve ardından söz konusu vaatleri yerine getirmedi. Musk’ın ayrıca tutarlı politikayla ilgili bariz bir sorunu var.

Musk’ın kendisi, eski Twitter yöneticilerini, platformun çeşitli politikalarını nasıl uygulayacaklarını ve bu politikaları ihlal edenlere nasıl ceza uygulayacaklarını dahili olarak tartıştıkları için eleştirdi. Bu sözde skandal kurumsal davranışa yanıt olarak Musk, “eski rejimin” entrikalarını ifşa etmek için özenle seçilmiş gazetecilere sağlanan bir dizi dahili belge olan Twitter Dosyalarını yayınladı. Ancak bugüne kadar bu dosyalardan gördüğümüz tek şey, eski Twitter yöneticileri arasında içeriğin en iyi şekilde nasıl yönetileceğine dair karşılıklı iç tartışmalardan ibaret.

Elon Musk’ın Twitter’ı işletmesi artık bu tartışmaya yer bırakmıyor. Askıya almalar ve yeni politikalar, o anda nasıl hissettiğine bağlı olarak anında yürürlüğe girer.

Yine Elon Musk tüm bunları yapmakta özgür. İsterse hesabınızı hemen kapatabilir. İşletmenizin platformda takipçilerini ne kadar süredir oluşturduğu önemli değil. Yarın gitmiş olabilir. Facebook ve Instagram’da olduğu gibi, kullanıcı itirazlarını alan bağımsız bir içerik denetleme organı yoktur. Bir tane oluşturacağını söyledi ama sonra takip etmemeye karar verdi. Tabii ki, bir tane yaratmasına gerek yok. Onun onun şirket.

Sorun şu ki Musk, Twitter’ı (ve kendisini) ifade özgürlüğünün örnekleri olarak tanıtıyor, ki bu onun ne olduğunun ve ne yaptığının tam tersi. Adil olmak zorunda değil. Ama durum böyle değilken kendini adil olarak sunuyor. Platformda yasanın yasal sınırları dahilinde ifade özgürlüğünün var olduğunu iddia ediyor ve ardından tamamen yasal olan içeriği yasaklayarak bununla çelişiyor.

Hesabıma gelince, şu anda Twitter akışımı görüntülediğimde “kalıcı olarak askıya alınmış” olarak listeleniyor. Askıya alınmak, hesabımın şu anda salt okunur modda olduğu anlamına gelir. Takip ettiğim kullanıcıların tweetlerini görebiliyorum ama içerik gönderemiyorum, beğenemiyorum, retweet yapamıyorum veya DM’lerimi görüntüleyemiyorum. 2008’den beri Twitter’dayım ve geçici olarak bile olsa askıya alınmak bir yana, içeriğim hakkında hiçbir uyarı almadım. Her zaman Twitter’ın politikalarına uydum çünkü 28 Ekim 2022’den önce kurallar şuydu: adil bir şekilde açık.

Evet, hem Mashable için yaptığım habercilikte hem de platformu nasıl yönettiğine dair tweetlerimde Musk’ı çok eleştirdim. Ancak Twitter’da veya başka bir yerde Elon Musk dahil hiç kimseyle ilgili konum bazlı herhangi bir veri paylaşmadım. Artık yasaklanmış olan bu bilgileri yaymak amacıyla başka platformlarla bağlantı kurmadım. Diğer kullanıcıların gönderilerini de bu verilerle retweetlemedim. Ama hem Mashable’da hem de Twitter hesabımda, @ElonsJet ile ilgili durum da dahil olmak üzere Musk’ın neler yaptığı hakkında kapsamlı bir şekilde yazdım.

Aslında Twitter’ın güncellenen güncel politika sayfasına bakıldığında, tweet attığım her şeyin burada listelenen aşağıdaki maddelere düştüğünü söyleyebilirim:

  • Medya halka açık veya ana akım medyada yer alıyor

  • medya ve beraberindeki tweet metni kamu söylemine değer katıyor veya kamu yararına paylaşılıyor

  • medyanın öznesi bir kamu figürüdür

Tweetlerimden hangilerinin Twitter politikalarını ihlal ettiğini ve Twitter’ın politika sayfasında listelenen yukarıdaki kriterlere uymadığını bulmayı dört gözle bekliyorum, böylece diğer kullanıcılar sonunda Musk’ın mevcut yeni kurallarının ne olduğunu bilebilirler.

Peki ya sen? Tüm bunlar, hesabınız yasaklanmadıysa Twitter’dan ayrılmanız gerektiği anlamına mı geliyor? Bu senin kararın. Şahsen, hangi platform olursa olsun, sahip olduğunuz sosyal medya kürsüsünden yararlanmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bana gelince, eğer hesabım yedi gün içinde askıya alınırsa, Twitter’ı tekrar kullanacağım.

Bununla birlikte, benim gibi kalmayı seçerseniz, şunu unutmayın: Bu gelişmeler, Twitter’ın yeni sahibinin iş için en iyi olanı veya hatta herhangi bir gerçek ifade özgürlüğü sorununu yönlendirdiğini gösteriyor gibi görünmüyor. Musk, görünüşe göre duygularıyla hareket ediyor. Ve eğer gerçekten onun motivasyonu buysa, sizi herhangi bir zamanda herhangi bir nedenle yasaklayacaktır.

Teknory