Asla Tam Potansiyeline Ulaşamayan Tuhaf Süpersonik Uçak

Douglas Aircraft Company tarafından inşa edilen X-3 Stiletto, alışılmışın dışında, neredeyse fütüristik bir tasarıma sahipti. Ses bariyerini aşan ilk pilot Binbaşı Charles E. Yeager, uçağın denetim ekibindeydi ve tasarımını etkiledi. X-3’ün kısa, küt kanatları ve uzun bir burnu vardı, bu da genel yapıyı bir stiletto topuğu taklit ediyordu. İnce gövdesinin içine gömülü olan basınçlı bir […]

Asla Tam Potansiyeline Ulaşamayan Tuhaf Süpersonik Uçak

Douglas Aircraft Company tarafından inşa edilen X-3 Stiletto, alışılmışın dışında, neredeyse fütüristik bir tasarıma sahipti. Ses bariyerini aşan ilk pilot Binbaşı Charles E. Yeager, uçağın denetim ekibindeydi ve tasarımını etkiledi. X-3’ün kısa, küt kanatları ve uzun bir burnu vardı, bu da genel yapıyı bir stiletto topuğu taklit ediyordu. İnce gövdesinin içine gömülü olan basınçlı bir kokpit, elektronik olarak kontrol edilen bir asansör görevi de gören arkaya yatırılmış, aşağı doğru fırlayan bir koltukta oturan pilota sınırlı bir görüş sunuyordu.

X-3 aynı zamanda elementin uçak gövdelerindeki uygulanabilirliğini keşfetmek amacıyla yapısında titanyum kullanan ilk uçaktı. Sıkışık gövdeye ayrıca, X-3’ü iddialı hedeflerine doğru iten iki Westinghouse J34 turbojet yerleştirildi. Bu J34’ler, başlangıçta planlanan daha yüksek itiş gücüne sahip J36’lar programın taleplerini ve zaman çizelgelerini karşılayamadığında, aslında güçsüz yedeklerdi.

Teknory