Astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonunda Yenilebilir Bitkileri Nasıl Yetiştiriyor?

Astronotlar için taze yiyecekler çok önemli olduğundan, birkaç farklı yöntem ISS’de mahsul yetiştirmek için kullanıyorlar. İlki, mürettebat için yenilebilir ürünler yetiştirmek üzere özel olarak tasarlanmış, Veggie veya Sebze Üretim Sistemi adı verilen, el bagajı büyüklüğünde bir bahçedir. İki Veggie kasasında aynı anda altı bitki bulunur ve sistem 2014’ten beri kullanılmaktadır. Veggie sistemi, ISS’de sorunlara neden […]

Astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonunda Yenilebilir Bitkileri Nasıl Yetiştiriyor?

Astronotlar için taze yiyecekler çok önemli olduğundan, birkaç farklı yöntem ISS’de mahsul yetiştirmek için kullanıyorlar. İlki, mürettebat için yenilebilir ürünler yetiştirmek üzere özel olarak tasarlanmış, Veggie veya Sebze Üretim Sistemi adı verilen, el bagajı büyüklüğünde bir bahçedir. İki Veggie kasasında aynı anda altı bitki bulunur ve sistem 2014’ten beri kullanılmaktadır.

Veggie sistemi, ISS’de sorunlara neden olabilecek Dünya bakterileriyle dolu toprak kullanmak yerine, kilden yapılmış bir tür büyüme ortamı tutan Kevlar’dan yapılmış “bitki yastıkları” kullanır. Sistem, bitkileri az miktarda su kullanarak yönetir ve onları tohumdan tamamen hasat edilebilir sebzelere kadar büyütür. Veggie, başta marul, lahana, hardal ve lahana gibi yapraklı yeşillikler olmak üzere birçok bitki türünü yetiştirmek için kullanılmıştır ve hatta bir zamanlar astronot Scott Kelly tarafından güzel bir zinya çiçeği demeti yetiştirmek için kullanılmıştır.

Veggie’ye ek olarak, adı verilen daha yeni bir büyüme odası Gelişmiş Bitki Habitatı (APH) 2021’de eklendi. Bu, bitki yastıkları yerine kilden yapılmış ve dolgulu bir alt tabakaya sahip ve her iki sistemde de LED ışıklar kullanılırken, APH ışıkları çok daha fazla renk ve hatta kızılötesi için ayarlanabiliyor ve bilim adamlarının nasıl olduğunu görmelerini sağlıyor. ışık türleri bitki büyümesini etkiler. Bu, turp ve acı biber gibi biraz daha karmaşık ihtiyaçları olan bitkileri yetiştirmek için kullanılmıştır.

Teknory