Bal Arıları Biyosensör Olarak Kullanılabilir: İşte Nasıl Yapılacağı

Arıları biyosensörler olarak çevreleyen araştırma zorlayıcıdır. Birçok kimyasal imzayı belirlemek için kullanılabilirler ve baştan sona eğitim zaman çizelgesi bir saatten az sürer. Bromenshenk grubunun bulgularına göre, bir koloni ağı (bir seferde 15 veya daha fazla), “açık alan ortamlarında üç günden daha kısa sürede şartlandırılabilir”. Arılar da kendi kendilerine yeterler. Belirli bir arıyı tespit görevlerinde çalıştırdıktan […]

Bal Arıları Biyosensör Olarak Kullanılabilir: İşte Nasıl Yapılacağı

Arıları biyosensörler olarak çevreleyen araştırma zorlayıcıdır. Birçok kimyasal imzayı belirlemek için kullanılabilirler ve baştan sona eğitim zaman çizelgesi bir saatten az sürer. Bromenshenk grubunun bulgularına göre, bir koloni ağı (bir seferde 15 veya daha fazla), “açık alan ortamlarında üç günden daha kısa sürede şartlandırılabilir”.

Arılar da kendi kendilerine yeterler. Belirli bir arıyı tespit görevlerinde çalıştırdıktan sonra (her seferinde birkaç gün), günlük yaşamına yeniden entegre olacağı kovana geri döner. Bomba, kimyasal ve diğer tespit hizmetlerinde kullanılan arılar kovana döndüklerinde kendi kendilerine beslenebilirler ve köpekler gibi dikkatleri dağılmaz. Aynı şekilde, uyuşturucu koklayan köpekler arasında yanlışlık olduğuna dair birçok rapor var. En rahatsız edici olanı, uyuşturucu avcısı ekiplerinin azınlık grupları konusunda daha da az isabetli olması, birçok yanlış pozitife yol açıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, arılar arasında, biyoalgılayıcı arıların büyük grupları, bulguları doğrulamak için bir fazlalık önlemi olarak kullanılır ve hayvanları etkileyebilecek bakıcılar, sürecin bir parçası değildir.

Ayrıca testler, arıların gömülü madenleri başarılı bir şekilde tanımlayan ve kimyasal kirlilik seviyelerini izleyen (laboratuvar ortamları yerine) “serbest uçan” ortamlardaki yeteneklerini kaydetti. Bütün bunlar, arıların henüz keşfetmediğimizden daha değerli olabileceğini gösteriyor.

Teknory