Bechdel Testini Şaşırtıcı Bir Şekilde Geçen Filmler

Tilki Bechdel testi, filmdeki kadın temsilini değerlendirmek için en popüler araçtır. Geçmesi için, bir filmin iki isimli kadının bir erkekten başka bir şey hakkında konuşması gerekir. Kulağa basit geliyor, ancak ankete katılan filmlerin neredeyse yarısı başarısız oluyor. gibi kadın favorileri ile Aslan Kral, Kayıp Balık Nemove Harry Potter ve Ateş Kadehi testi geçememek, hemen hemen […]

Bechdel Testini Şaşırtıcı Bir Şekilde Geçen Filmler

Tilki

Bechdel testi, filmdeki kadın temsilini değerlendirmek için en popüler araçtır. Geçmesi için, bir filmin iki isimli kadının bir erkekten başka bir şey hakkında konuşması gerekir. Kulağa basit geliyor, ancak ankete katılan filmlerin neredeyse yarısı başarısız oluyor. gibi kadın favorileri ile Aslan Kral, Kayıp Balık Nemove Harry Potter ve Ateş Kadehi testi geçememek, hemen hemen tüm “erkek filmlerinin” Bechdel bombaları olduğunu varsaymak kolaydır. Aşağıdaki filmler aksini kanıtlıyor. Bu, bir filmin feminizmini camsız kapağına göre yargılamamak konusunda bir ders olsun.

Yaşlı insanlar için ülke yok (2007)

Miramax Filmleri aracılığıyla görüntü

Adında “erkekler” geçen bir film, Bechdel’i geçmek için güvenli bir bahis değildir. “Yaşlı adamlar” daha az. Ama kanlı tulumların sinematik eşdeğerine biraz kadınlık katmayı ustalıkla Coen kardeşlere bırakın. Carla Jean, Teksas’ta başarısız bir uyuşturucu anlaşması ve sığır silahlı bir tetikçiyi içeren bu kontrolden çıkmış komplonun kadın başrol oyuncusudur ve çoğu zaman mücadeledeki tek kadın olsa da annesi, reçeteli haplarla ilgili bir otobüs durağı tartışmasına katılır. Çok değil ama önemli.

dostlar (1990)

“Erkekler” gibi bir film başlığında “dostlar” ifadesini görürseniz, muhtemelen eşit temsil beklemiyorsunuzdur. Aslında, dostlar yapışkan bir Karen ve onu moral bozucu sohbetlerle yiyip bitiren mafya eşleri dışında bir İtalyan sosis festivalidir. Konular arasında Miami’nin “Yahudi cenneti” olması ve Jeanie adında fakir, görünmeyen bir kadının içme alışkanlıkları yer alıyor. Şaka hoş değil ama Bechdel onaylı.

domuz eti (1981)

domuz eti 80’lerin sinematik kadın düşmanlığının zirvesi olarak kabul edilen karşılıksız bir seks komedisidir. Buna rağmen, birçok insan inanıyor Koç Honeywell ile Koç Balbricker arasındaki bir dakikalık tartışma sayesinde Bechdel’i geçer. Balbricker, Honeywell’i “ahlaki ahlaksızlıktan” kovmakla tehdit etmeden önce birbirlerine hakaret ederler. Tartışmanın geçersiz sayılabilmesinin tek yolu, Balbricker’ın Honeywell’i merdivenlerde bir adamla oynarken yakalamasından kaynaklanmış olmasıdır. Bir adam yüzünden başlıyor ama Honeywell, Balbricker’a “soğuk su aygırı” dediğinde ve Balbricker, Honeywell’in istihdamını tehdit ettiğinde bir adamla ilgili olmaya devam edecek mi? Adamın müdahale etmeye çalıştığını ve kelimenin tam anlamıyla onu uzaklaştırdıklarını düşünürsek, hayır derdik.

Joker (2019)

Warner Bros. Pictures aracılığıyla görüntü

Basit gibi görünse de, Bechdel testi bir kadını, bir erkeği, adlandırılmış bir karakteri ve bir erkek hakkında konuşmayı neyin oluşturduğuna dair öznelliğe saplanabilir. Bechdel akademisyenleri, orijinal tanımda değişiklik yapmak yerine testi her yaştan, türden ve boyuttan (çizgi film karakterleri uygundur) kadın ve erkekleri ve ayrıca filmde adı olmayan ancak jeneriğinde adı geçen karakterleri kapsayacak şekilde genişletti. bu tartışmasız değil. Örneğin, Jokero kadar zehirli bir erkek filmi ki, ABD Ordusu, sinema salonlarını vurmak için incelere ilham verebileceği konusunda uyardı, Arthur’un komşusu Sophie ve kızı GiGi arasında apartmanları hakkında diyalog içeriyor. Bu konuşma nedeniyle, Bechdeltest.com filme şüpheli bir geçiş verdi “Kadınlardan” birinin çocuk olduğu uyarılarıyla, tartışmasız kadının adı yalnızca jeneriğinde geçiyor ve Arthur, sessiz olsa da değiş tokuşa dahil oluyor.

Zor Ölüm (1988)

20th Century Fox aracılığıyla görüntü

Bir soygun, silahlı çatışmalar, yumruk dövüşleri, patlamalar, yabancı bir kötü adam ve kariyerinin zirvesinde olan Bruce Willis ile, Zor Ölüm özlü “erkek filmi” dir. Cehennem, “adam”, kötü adamın aktörünün (Alan Rickman) adınadır. Yine de film boyunca Bechdel’i geçmesine yetecek kadar kadın diyalogları var. En nitelikli değiş tokuş, Holly Gennaro-McClane ile hamile sekreteri Ginny arasındadır:

“Holly: Ginny, saat 5:40. Git partiye katıl. Biraz şampanya iç. Beni Ebenezer Scrooge gibi hissettiriyorsun.

Ginny: Çok teşekkürler Bayan Gennero. Sence bebek küçük bir yudumu kaldırabilir mi?

Holly: O bebek barla ilgilenmeye hazır.”

Kurgusal bir adam olan Ebenezer Scrooge’un konuşmanın ilk bölümünü geçersiz kıldığı söylenebilir, ancak ikinci bölüm bebeğin cinsiyetinden hiç bahsedilmediği için duruyor.

Amerikalı psikopat (2000)

Resim yoluyla Lions Gate Films

Bechdel testini geçmemesi gereken bir film varsa, o da Amerikalı psikopat, en şiddetli haliyle kadın düşmanlığını konu alıyor. Ancak, en dar marjlarda kalifiye olur. Patrick Bateman’ın nihai kurbanlarından biri olan Elizabeth, müstakbel kurbanlarından biri olan Christie’ye Southampton’da yazıp yazmayacağını sorar. “Hayır,” diye yanıtlıyor Christie. Kesinlikle bir erkekten başka bir şey hakkında bir konuşma olsa da, Christie’nin gerçek bir isim olmaması nedeniyle isim bileşeni karmaşıklaşıyor; Bateman tarafından kadına zorlandı. Alison Bechdel bu sorunu öngöremezdi.

vaftiz babası (1972)

Paramount Pictures aracılığıyla görüntü

vaftiz babası genellikle bir Bechdel başarısızlığı olarak anılır çünkü kadın karakterleri (yapılmış) erkeklerden başka hiçbir şeyden bahsetmez. Bu bir yalan. . . ekmekten de bahsediyorlar. Sandra Corleone, Vito’nun eve dönüşünü kutlamak için akşam yemeği hazırlarken ekmek kesen baldızı Connie’ye doğru yürür. “Oh, hey, bu kadar ekmek yeter” diyor ona. “Ama ben ekmeği severim!” Connie cevap verir. “Biliyorum ama ne kadar yiyebilirsin?” Sandra, sahne bitmeden diyor.

Kesik ve kuru bir geçiş. Bechdeltest.com’un derecelendirmesini gözden geçirmesi gerekiyor.

Araştırmacılar (1956)

Resim yoluyla Warner Bros.

Bariz sebeplerden dolayı, çoğu Western, Bechdel testini geçemez. Bir istisna Araştırmacılar1956’da John Wayne tarafından yönetilen, John Ford tarafından yönetilen bir destan, tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilir. Laurie, Debbie, Look, Lucy, Martha ve Mrs. Daha fazla adlandırılmış kadın karakter var. Araştırmacılar olduğundan İyi, kötü ve çirkin, Muhteşem Yedili, Bir Zamanlar Batıdave Posta arabası kombine

Kötü Ölü (1981)

Westernlerin aksine, korku en yüksek Bechdel geçiş oranlarından birine sahiptir. Bu ilk başta şok edici olsa da, tür üzerine üstünkörü bir meditasyon, çok sayıda, yarı giyinik kızın ağırlıklı olarak erkek psikopatlar tarafından korkunç bir şekilde öldürülmesini sağlamalıdır. Bu kızlar filmlerinin tamamını öldürülerek geçirmezler, bu yüzden katil tanıtılana kadar Bechdel’i geçerek zaman geçirirler. Eşit Kötü ÖlüŞeytani bir ağaç tarafından tecavüze uğrayan bir kadını gösterecek kadar utanmazca seks sömürücü olan , testi başrol hanımlarının ölümleriyle karşılaşmadan önce oynadıkları bir kartla yapar. Ancak, gibi vaftiz babası, Kötü Ölü yanlışlıkla Bechdeltest.com’da başarısız olarak listelenmiştir.

İnsan Kırkayak (Birinci dizi) (2009)

Ödül Filmleri ile Görüntü

Bunu hepimiz biliyorken İnsan Kırkayak “Blech”-del testini geçtiği gibi Bechdel’i de geçer. Kırkayak segmentlerinden ikisi kadın ve kaderleriyle karşılaşmadan önce yönden, yol koşullarından, hava durumundan, yorgunluğa ve taksi çağırmaya kadar her şeyi konuşuyorlar. Ne yazık ki yazar/yönetmen Tom Six, devam filmi için o örnek niteliğindeki feminizmi koruyamadı. Bechdeltest.com verdi İnsan Kırkayak 2 (Tam Sekans) başarısız. Daha iyi tartışma.

Teknory