Bildirilen Google AI botu, metin istemlerinden müzik yapabilecek

Yapay zeka, kompozisyon yazmaktan terapistlerle sohbetlere ve orijinal sanat üretimine kadar dijital hayatımızın her yönüne yavaş yavaş girerken, yapay zekanın müziğe de bir adım atması şaşırtıcı değil. teknoloji devi Google’ın sahnedeki ilk büyük oyuncu olması da şaşırtıcı değil. şirket bildirildiğine göre “orijinal” müzik yaratabilen bir AI botu inşa ediyor(Yeni bir pencerede açılır) Raporlara göre, hem […]

Bildirilen Google AI botu, metin istemlerinden müzik yapabilecek

Yapay zeka, kompozisyon yazmaktan terapistlerle sohbetlere ve orijinal sanat üretimine kadar dijital hayatımızın her yönüne yavaş yavaş girerken, yapay zekanın müziğe de bir adım atması şaşırtıcı değil. teknoloji devi Google’ın sahnedeki ilk büyük oyuncu olması da şaşırtıcı değil.

şirket bildirildiğine göre “orijinal” müzik yaratabilen bir AI botu inşa ediyor(Yeni bir pencerede açılır) Raporlara göre, hem metin hem de sesli komutlardan — kullanıcılar türlere ve tarzlara dikkat çekerek giderek daha spesifik istemler yazabilecek ve hatta uğultulu veya ıslıklı bir melodiye dayalı şarkılar oluşturabilecek. Gelecekteki uygulama şirket içinde MusicLM olarak bilinir.

AYRICA BAKINIZ:

Yaşlanmıyorsun artık konserler bir tuhaf

Bilgiler bir açıklamada ortaya çıktı. Araştırma kağıdı(Yeni bir pencerede açılır) 26 Ocak’ta yayınlandı ve MusicLM’yi “birkaç dakika boyunca tutarlı kalan 24 kHz’de müzik üreten” “metin açıklamalarından yüksek kaliteli müzik üreten bir model” olarak tanımlıyor. Makale, şarkıların aşağıdakiler gibi zengin bir şekilde yazılmış başlıklardan oluşturulabileceğini açıklıyor:

Bir atari oyununun ana müziği. Akılda kalıcı bir elektro gitar riffi ile hızlı tempolu ve iyimser. Müzik tekrarlayıcıdır ve hatırlaması kolaydır, ancak zil sesleri veya davul sesleri gibi beklenmedik sesler içerir.

Ek olarak zamanlanmış metin istemleri dizileri, şarkıların yapısının oluşturulmasına yardımcı olur(Yeni bir pencerede açılır)sanat arşivleri gibi kaynaklardan oluşturulan bir ses kitaplığı ve diğer yapay zeka istemleriyle birlikte.

AI tarafından oluşturulan şarkıların örnekleri şuraya zaten gönderildi: Google’ın Github hesabı,(Yeni bir pencerede açılır) MusicCaps olarak bilinen 5.500 müzik-metin çifti veri kümesinin ön sürümünün bir parçası.

Böyle bir platformun ortaya çıkması, kaçınılmaz olarak, yapay zekanın fikri mülkiyet hırsızlığı ve telif hakkı ihlalindeki rolü hakkında çok sayıda sanatçı ve sanatçı tarafından oluşturulan ek konuşmaları harekete geçirecektir. izin vermeyen sanat depoları(Yeni bir pencerede açılır) Bunun gibi yapay zeka botlarının yaratılmasında sanatlarının kamuya açık kullanımına yönelik – bu arada diğerleri, yapay zeka destekli teknolojideki artıştan yararlanıyor. Sömürülen iş gücü veri madenciliği ve moderasyonun yüküyle karşı karşıya kaldığından, ek yapay zeka geliştirmeleri de teknolojinin arkasındaki insanlar için benzersiz riskler oluşturuyor.

Şimdilik, Google AI müzik yapımcısı yakın zamanda piyasaya sürülmeyecek ve şirket, lansmanından önce çözülmesi gereken kültürel programlama önyargıları, aksaklıklar ve intihal hakkındaki endişeler hakkında devam eden endişeleri açıklıyor.

Teknory