Bilim İnsanları Güvenli Gezegen İnişlerinin Sırlarını Çözüyor: İşte Nasıl Yapılacağı

Bunu anlamaya yardımcı olmak için bilim adamları, bir roketin arkasından çıkan ve roket dumanı adı verilen alev benzeri malzemenin bir gezegenin veya başka bir cismin yüzeyiyle nasıl etkileşime girdiğine dair hesaplamalı bir model yarattılar. Sıcak olduğu ve yüksek hızlarda malzeme gönderdiği için, bu duman gezegenin yüzeyinden malzeme fırlatır. Bu, iniş yapmaya çalışan bir rokete potansiyel […]

Bilim İnsanları Güvenli Gezegen İnişlerinin Sırlarını Çözüyor: İşte Nasıl Yapılacağı

Bunu anlamaya yardımcı olmak için bilim adamları, bir roketin arkasından çıkan ve roket dumanı adı verilen alev benzeri malzemenin bir gezegenin veya başka bir cismin yüzeyiyle nasıl etkileşime girdiğine dair hesaplamalı bir model yarattılar. Sıcak olduğu ve yüksek hızlarda malzeme gönderdiği için, bu duman gezegenin yüzeyinden malzeme fırlatır. Bu, iniş yapmaya çalışan bir rokete potansiyel olarak zarar verebilecek toz ve enkaz bulutları oluşturabilir.

“Roket dumanı ve yüzey arasındaki etkileşimi anlamak, uzay görevlerinin güvenliği ve başarısı için kirlenme ve erozyon, iniş doğruluğu, gezegen koruması ve mühendislik tasarımının yanı sıra bilimsel anlayış ve gelecekteki keşifler açısından önemlidir.” açıkladı Dergide yer alan çalışmanın baş yazarı Chungnam Ulusal Üniversitesi’nden Byoung Jae Kim Akışkanlar Fiziği.

Araştırmacılar tarafından oluşturulan model, motorları gibi roketle ilgili faktörlerin yanı sıra atmosfer ve üzerine konan cismin yerçekimi gibi çevresel faktörleri dikkate alıyor ve roket dumanının boyutu, şekli, sıcaklığı ve basıncı hakkında tahminler oluşturuyor. bu yaratılacaktı. Aynı zamanda, ne kadar malzemenin yer değiştireceğini de tahmin edebilir – yani, esasen, yüzeyden ne kadar toz ve moloz atılacağı anlamına gelir. Bu, görevleri planlamaya ve roketleri güvenli bir şekilde nasıl indireceğinizi ve bir iniş pistinin gerekli olup olmayacağını düşünmeye yardımcı olur.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow