Binance CEO’su Changpeng Zhao kara para aklama ihlali suçunu kabul etti ve istifa etti

Görünüşe göre Kasım ayı, büyük, küresel bir kripto para borsasını yöneten hiç kimse için pek de harika bir ay olmadı. Kripto para endüstrisinde “CZ” olarak bilinen Changpeng Zhao, dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in CEO’luğundan istifa ediyor. Binance’ten ayrılmanın yanı sıra CZ, federal kara para aklama suçlamalarını da kabul edecek. Bilgiler ilk olarak Salı günü […]

Binance CEO’su Changpeng Zhao kara para aklama ihlali suçunu kabul etti ve istifa etti

Görünüşe göre Kasım ayı, büyük, küresel bir kripto para borsasını yöneten hiç kimse için pek de harika bir ay olmadı.

Kripto para endüstrisinde “CZ” olarak bilinen Changpeng Zhao, dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in CEO’luğundan istifa ediyor. Binance’ten ayrılmanın yanı sıra CZ, federal kara para aklama suçlamalarını da kabul edecek.

Bilgiler ilk olarak Salı günü mahkeme belgeleri aracılığıyla kamuoyuna duyuruldu. Wall Street Dergisi.

Başsavcı Merrick Garland, “Adalet Bakanlığı dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ten ve CZ olarak da bilinen kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao’dan suç duyurusunda bulundu” dedi. ifade.

Federal savcılara göre Binance, kripto borsasında kara para aklamayı durdurmayı başaramadı. Bu tür faaliyetleri ele alacak programların oluşturulmaması, Banka Gizlilik Yasasının ihlali anlamına gelir. Belgelere göre Binance ayrıca ABD ekonomik yaptırımlarını da ihlal etti. DOJ, Binance’in bunu “ABD yasalarının gerektirdiği kontrolleri uygulamadan ABD pazarından kâr elde etmek için kasıtlı ve hesaplı bir çabayla” yaptığını söylüyor. Savcılar, CZ’nin aktif olarak ABD yasalarını atlatmaya çalıştığını ve Binance’in uyumlu olmadığını bildiğini iddia ediyor.

Tüm bunlara ek olarak, üzerinde anlaşılan anlaşmanın bir parçası olarak Binance, 4,3 milyar dolarlık büyük bir ceza ödeyecek. CZ’nin kendisi de 50 milyon dolar para cezası ödeyecek.

CZ, “Bugün Binance’in CEO’luğundan istifa ettim” dedi. ifade X’te yayınlandı. “Kuşkusuz, duygusal olarak vazgeçmek kolay olmadı. Ama bunun yapılması gereken doğru şey olduğunu biliyorum. Hatalar yaptım ve sorumluluk almalıyım. Topluluğumuz, Binance ve kendim için en iyisi bu.” Binance artık bir bebek değil. Benim için onu yürümesine ve koşmasına izin vermenin zamanı geldi.”

CZ daha sonra Binance’in Bölgesel Piyasalardan Sorumlu Küresel Başkanı Richard Teng’in CEO pozisyonunu devralacağını duyurdu.

Bu senenin başlarında, Bloomberg Binance’in olduğunu bildirdi ders ABD Adalet Bakanlığı’nın Rusya gibi ABD yaptırımı altındaki ülkeler arasında kara para aklamadaki rolüne ilişkin soruşturması.

ABD’nin Binance’e karşı gerçekleştirdiği bu eylemler, düzenleyicilerin bir bütün olarak kripto para birimi endüstrisindeki kötü aktörlere karşı baskı yapmasıyla ortaya çıktı. Pazartesi günü SEC dava açıldı Kripto borsası Kraken, şirketin yasa dışı olarak kayıtsız bir menkul kıymet borsası olarak hareket ettiğini iddia ediyor. Ve tabii ki bu ayın başlarında FTX kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried suçlu bulundu Müşterilerin fonlarının uygunsuz şekilde kullanılması nedeniyle çok sayıda dolandırıcılık suçlaması yapıldı ve bu da borsanın çökmesine neden oldu.

Konular
Kripto Para Politikası

Teknory