Bing’in AI chatbot’u bir insan gibi düşünmüyor. Köpeğin de öyle.

Microsoft’un OpenAI teknolojisiyle bütünleşen o popüler robotu Yeni Bing’in aksine, İspanyol Hobbes’um doğal dil cümleleriyle konuşamıyor. Ancak bu, Hobbes’un aslında bir dizi girdiye bir dizi sözlü yanıt verdiğini hissetmeme engel olmadı. Girdi: Beş saat sonra eve geliyorum. Çıktı: Aman Tanrım, uzun süredir kayıp olan sürü üyesi vahşi doğadan döndü! Parti yapalım! Girdi: Posta taşıyıcı yaklaşıyor. […]

Bing’in AI chatbot’u bir insan gibi düşünmüyor.  Köpeğin de öyle.

Microsoft’un OpenAI teknolojisiyle bütünleşen o popüler robotu Yeni Bing’in aksine, İspanyol Hobbes’um doğal dil cümleleriyle konuşamıyor. Ancak bu, Hobbes’un aslında bir dizi girdiye bir dizi sözlü yanıt verdiğini hissetmeme engel olmadı.

Girdi: Beş saat sonra eve geliyorum. Çıktı: Aman Tanrım, uzun süredir kayıp olan sürü üyesi vahşi doğadan döndü! Parti yapalım! Girdi: Posta taşıyıcı yaklaşıyor. Çıktı: Uyarı! Katil! Paketi bırakıp kaçtıklarını görün! Girdi: Dışarı çıkıyorum ve beş dakika sonra geri geliyorum. Çıktı: Aman Tanrım, uzun süredir kayıp olan sürü üyesi vahşi doğadan döndü! Parti yapalım!

Yaptığım şey klasik antropomorfizm: “insan özelliklerini, duygularını ve davranışlarını insan olmayan varlıklara atfetmek”, ChatGPT’nin bir tanım sorduğumda söylediği gibi (bu, kitaptaki ilk cümleye şüpheli bir şekilde benziyor). antropomorfizm Wikipedia sayfası(Yeni bir sekmede açılır); telefon ederek, ChatGPT!)

Hobbes’un beyni, bir köpek olmayan benim asla gerçekten anlayamayacağım bir şekilde görme, ses ve (özellikle) koku girdabını işliyor. Ancak tepkilerini tahmin etme ve eğitimle onları dürtme yeteneğim, beni o köpeğin sevimli kafasının üzerinde çizgi film konuşma balonları hayal etmeye yöneltiyor.

Köpek girişi: BURUN. İnsan çıktısı: BOOP
Kredi bilgileri: Chris Taylor / Mashable

Şu anda milyonlarca insan yapay zeka sohbet botlarıyla çok benzer bir şey yapıyor. Gazeteciler ve diğer erken beta testçileri tarafından ortaya çıkan tuhaf yanıtlara bakarız ve insani güdüler atfederiz. Eğlence bizi bir bilim kurgu filmi kötü adamını tespit etmemiz için eğitti; bir bilim kurgu filmi kötü adamı görüyoruz. Yeni Bing bizi gaza getirmeye çalışıyor(Yeni bir sekmede açılır)! Bu bir duygusal olarak manipülatif yalancı(Yeni bir sekmede açılır)! Bu kötü! Onun ürpertici(Yeni bir sekmede açılır)! BT bir muhabirin evliliğini bozmaya çalıştı(Yeni bir sekmede açılır)!

Hayır. bu OpenAI sihir numarası(Yeni bir sekmede açılır) kuşkusuz zekice ama yine de bir grup makine öğrenimi algoritmasından başka bir şey değil. Bunlar şimdiye kadar yaptığımız en akıllı şeylerden bazıları ve aynı zamanda o kadar aptallar ki Hobbes’un pamuk şeker beynini Einstein’ınki gibi gösteriyorlar. Yakın tarihli bir çalışma, AI’nın deneme yanılma yöntemini açıkladı güvercinlerinkine benzer makine öğrenimi davranışı(Yeni bir sekmede açılır). Kelimenin tam anlamıyla kuş beyinlerinden bahsediyoruz.

Ve bu bir makale için çok fazla hayvan değilse, New Bing’i bir papağan olarak düşünün. Çünkü esasen bizden alıntı yapıyor. Bu çok hızlı bir şekilde can sıkıcı olabilir veya garip bir şekilde hoş hissettirebilir.

İnsan yapımı zekanın kısa tarihi

İnsanlar antropomorfizasyon motorlarıdır. Bebekler olarak çevremizde yüzler ararız. odaklanabildiğimiz anda(Yeni bir sekmede açılır)ve asla durmuyoruz (çoğuna bakın) “şeylerdeki yüzler” Instagram hesapları(Yeni bir sekmede açılır) bu motorun şu anda beyninizde nasıl çalıştığına dair örnekler için). Hayvanları, kayaları, bulutları, güneşi, ayı ve yıldızları insanlaştırıyoruz. Astroloji bir yana, hemen hemen tüm mitolojilere yol açan da buydu.

Köpek bilimine göre, kurtların binlerce nesil boyunca tam önümüze oturduklarında ve bize o üzgün bakışları attıklarında, yiyecek düşürme olasılığımızın yaklaşık 1000 kat daha fazla olduğunu öğrenerek üzerimize gülmelerine neden olan şey buydu. (Bu arada kediler, bir insan bebeğinin feryadına odaklandı(Yeni bir sekmede açılır) ve aslında acıktıklarında mırıldanmalarına soktu. Şimdi bu zeka.)

Antropomorfizm aynı zamanda, 18. yüzyılda satranç oynayan sahte bir robot olan ve yakındaki bir kabinedeki bir satranç oyuncusu tarafından gizlice yönetilen ünlü Mechanical Turk’ün seksen yıl boyunca bir hile olarak başarılı olmasının nedenidir. Napolyon 40 yıllık bir makineye karşı oynadı ve kandırıldı. Benjamin Franklin de öyleydi. Mary Shelly bilimkurguya başlamamıştı bile. Frankeştayn“robot” kelimesi iki asır uzaktaydı ve biz zaten insan yapımı, insan benzeri varlıklara inanmaya hazırdık.

Öyleyse neden internet çağındaki insanlar farklı olalım? değiliz. Veya Facebook’u kendi başına canlı bir şeymiş gibi, bir Zuckerberg’in mem canavarıymış gibi antropomorfize etmediniz mi? Yüksek konseptli HAL’den yapay zeka hikayelerinin bombardımanına tutulduk. 2001 Star Wars droidlerine, Cylonlara Battlestar Galacticave Star Trek’teki Veriler. Yapay zekanın (gerçek yapay zeka, uzmanların Genel Zeka dediği şey) yaşamlarımız boyunca uzaylılardan beklediğimizden daha fazla göreceğimiz bir şey olmasını bekliyoruz. (Asla uzaylılar değil.)

AI: İnternet için Otomatik Tamamlama

Şimdi karşınızda OpenAI’nin ChatGPT’si ve Microsoft’un kurnazca bir yatırımı sayesinde, doğal antropomorfizmimiz üzerinde oynamak için New Bing geliyor. Tam olarak bir Mekanik Türk değil, ama insanlar tarafından sürülüyor. Pek çok insan, Amazon’un küresel parça işçisi pazarında olduğu gibi aynı zamanda Mechanical Turk olarak da adlandırılıyor. İnsanlara bu kez ödeme yapılmıyor, kesirli bir şekilde bile. İnsanlar hepimiziz, çevrimiçiyiz.

AI chatbot teknolojisinin en anlamlı açıklamalarından biri: “internet için otomatik tamamlama(Yeni bir sekmede açılır)OpenAI, kafamızdan aldığımız tüm bilgi ve yaratıcılığı basitçe kazıyıp atıyor ve hemen hemen her şeyi koyduğumuz geniş veri setine koyuyor. ChatGPT, Reddit de dahil olmak üzere veri setleri üzerinde eğitildi; görünüşe göre New Bing, haberleri yemeyi tercih ediyor kendisiyle ilgili hikayelerle iğnelemenin neden bu kadar kolay olduğunu açıklayabilecek web siteleri.

Her iki durumda da yapay zeka sohbet robotu, bu bilgiyi, algoritmalarının yararlı bulacağımıza inandığı bir biçimde bize yönlendiriyor. (Algoritmaların duyarlı görünmesine neden olmayan başka fiiller denedim, ama hepsi antropomorfizasyonlardı: yargıla, tahmin et, öner, umut et. Gördün mü? dilimiz bile burada başarısız oluyor.)

Bu viral ipliklerde karman çorman olan bu inanılmaz derecede geniş bilgi deposundan yararlı bulacağımızın tahmini. Ve görünüşe göre, bu Çünkü onlar iplik.

Çok fazla soru, insan

İşte ne Microsoft, garip bir şekilde imzasız blogunda söyledi(Yeni bir sekmede açılır): “15 veya daha fazla sorudan oluşan uzun, uzatılmış sohbet oturumlarında, Bing tekrarlayıcı hale gelebilir veya yararlı olması gerekmeyen veya tasarladığımız üslupla uyumlu olmayan yanıtlar vermesi istenebilir/kışkırtılabilir … Çok uzun sohbet oturumları, modelin hangi sorular konusunda kafasını karıştırabilir. cevap veriyor.”

Bunu daha kısa saatler arayan bir yapay zeka sohbet robotu mu yazdı? ???? Ama cidden, Microsoft olarak bilinen antropomorfize varlık, o kötü testçilerin kıymetlilere davranış biçimine neredeyse ???? benziyordu. Yeni Bing, “bizim istemediğimiz bir stile yol açabilecek yanıtlar vermesi istenen tonda yanıt vermeye veya yansıtmaya çalışıyor. Bu, çok fazla yönlendirme gerektiren önemsiz olmayan bir senaryo.”

Başka bir deyişle, AI’yı “gölge benliği” olarak düşünmeye tekrar tekrar teşvik etmeye başlarsanız, New York Times muhabir Kevin Roose’un New Bing ile yaptığı dev, çok parçalı, fazla mesaiyi tetikleyen sohbetinde yaptığı gibi, bir tane büyütmeye çalışırsa şaşırmayın. Köpeğim gibi, onu eğittiğiniz şeyi yapıyor ve sadece sizi memnun etmek istiyor!

Yapay zekanın aslında bir sürü gerçek duygu ve oldukça mucizevi bir burun içeren köpek düzeyinde zekaya sahip olmaması dışında. ChatGPT ve benzeri, eğer herhangi bir şeyse, böcek düzeyinde zekalardır: girdi, son derece temel bir içgüdü, çıktı. Ve çok uzun sürdüğünde bir sürü düzensiz uğultu. Bundan güvenilir bir arama motoru oluşturmada bol şans.

AYRICA BAKINIZ:

Yapay Zekanın Kırpıntısı: Microsoft, Yeni Bing’i çok erken başlattı

Bu, OpenAI’nin şimdiye kadarki başarılarını azaltmaz. Bir e-posta patlamasının ilk taslağını yazmak veya her halükarda komite tarafından yazılmış gibi ses çıkaracak herhangi bir belge gibi pek çok düşük düzeyli beyaz yakalı homurdanma işini otomatikleştirebilen inanılmaz araçlardan bahsediyoruz. onlar kodlama sürecini güçlendirmek(Yeni bir sekmede açılır); yazılım güncellemelerinin daha ucuza ve daha hızlı gelmesini bekleyin.

Ve evet, birçok arama benzeri sorgu yararlı bir şekilde yanıtlanabilir; işin püf noktası, botun sık sık gerçeklerle ilgili “halüsinasyonlarından” birini yaşayıp yaşamadığını sürekli olarak belirlemektir. Belki de sohbet robotlarını hizada tutmak için bilgi kontrol botları oluşturmamız gerekecek. Veya belki de Wikipedia düzeyinde bir alıntıya ihtiyacımız var, dürüst kalmaları için her bir yanıtını dipnot olarak not ediyoruz.

Ancak iş insan zekasını ve duygularını kopyalamaya gelince, kafa karışıklığından doğan tuhaf sohbetler ve internet gevezeliğinin lunapark aynası versiyonları onu kesmeyecek. Bu bizi korkutsa bile, çok Turing testi gibi bir şekilde, bir chatbot ile konuştuğumuzu biliyoruz.

Ona birkaç soru, herhangi bir soru verin ve garip bir şekilde insan olmayan emoji kullanımına kadar cevaplarını nasıl robotik bir şekilde yapılandırdığını görmeye başlayacaksınız. Hobbes’un posta taşıyıcısının kokusunu aldığı kadar kesin bir şekilde koklayacaksınız. New Bing’den General Intelligence’a mı Geçiyorsunuz? Hobbes’u sürüyle parti yapmamaya ikna etmen daha kolay olur.

Teknory