Bir Apple USB-C iPhone’un artık belirli bir son tarihi var

Robert Triggs / Android Otoritesi TL;DR 28 Aralık 2024’e kadar bir Apple USB-C iPhone olması gerekecek. Bu, AB’nin USB-C’ye sahip tüm yeni cihazlar için ilan ettiği resmi tarihtir. Yine de, muhtemelen bu tarihten çok önce bir USB-C iPhone göreceğiz. Bu yılın başlarında AB, üreticilerin geçerli tüm ürünler için ortak bir şarj cihazı çözümü kullanmasını gerektiren […]

Bir Apple USB-C iPhone’un artık belirli bir son tarihi var

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL;DR

  • 28 Aralık 2024’e kadar bir Apple USB-C iPhone olması gerekecek.
  • Bu, AB’nin USB-C’ye sahip tüm yeni cihazlar için ilan ettiği resmi tarihtir.
  • Yine de, muhtemelen bu tarihten çok önce bir USB-C iPhone göreceğiz.

Bu yılın başlarında AB, üreticilerin geçerli tüm ürünler için ortak bir şarj cihazı çözümü kullanmasını gerektiren bir yasa üzerinde resmi olarak anlaşmaya vardı. Bu, tekerlekleri her zaman istediğimiz şey için harekete geçirdi: Lightning bağlantı noktası olmayan bir iPhone.

Bugün, AB nihayet bu yasanın yürürlüğe girmesi için belirli bir tarih belirledi: 28 Aralık 2024 (üzerinden Sınır). Bu tarihten sonra üretilen ve Avrupa’ya satış yapmak isteyen herhangi bir cihazın USB-C standardını kullanması gerekecektir. Apple USB-C iPhone günleri yaklaşıyor!

Bununla birlikte, Apple’ın 2024’ten önce mağaza raflarında USB-C iPhone’lara sahip olmasını bekliyoruz. Eylül 2023’te piyasaya çıkmasını beklediğimiz iPhone 15 serisi, muhtemelen Lightning bağlantı noktası olmayan ilk seri olacak. 2024’ün sonunda muhtemelen iPhone 16 serisine ve hatta belki de USB-C bağlantı noktalarına sahip yeni bir iPhone SE’ye sahip olacağız.

Ne olursa olsun, Apple herhangi bir nedenle Lightning’i terk etmeyi daha da uzun süre ertelemek isterse, değişikliği en geç Aralık 2024’e kadar yapması gerekir.

AB, bu yasanın üreticileri çevreye karşı daha bilinçli olmaya zorlayacağını umuyor. Her cihaz aynı konektörü kullanırsa, milyonlarca ton atığı ortadan kaldıracaktır, çünkü insanlar cihazlarını yükseltirken kablo aksesuarlarından vazgeçmek zorunda kalmayacaklardır. Lightning tabanlı iPhone’ların tamamen ortadan kalkması elbette yıllar alacak ama bir yerden başlamamız gerekiyordu.

Bir Apple USB-C iPhone’un artık belirli bir son tarihi var

Teknory