Bir Elektrikli Araba İçin En İyi Pil Tipi Hangisidir?

Nikel-metal-hidrit piller, kurşun-asit pillerin çözüm olarak dışlanmasının ardından piyasada kısa bir süre göründü. Geliştirme ve üretim maliyetlerinin yanı sıra yüksek sıcaklıklarda ve kısa çalışma mesafelerinde verimsizlikleri nedeniyle, bunlar da hızla kullanımdan kaldırıldı. Nikel-metal-hidrit piller, elektrikli araçlarda ana enerji santrali olmaktansa hibrit arabalarda destekleyici bir rolü yerine getirmede daha iyidir. Bu tür pillerin tek avantajı dayanıklılıklarıdır. […]

Bir Elektrikli Araba İçin En İyi Pil Tipi Hangisidir?

Nikel-metal-hidrit piller, kurşun-asit pillerin çözüm olarak dışlanmasının ardından piyasada kısa bir süre göründü. Geliştirme ve üretim maliyetlerinin yanı sıra yüksek sıcaklıklarda ve kısa çalışma mesafelerinde verimsizlikleri nedeniyle, bunlar da hızla kullanımdan kaldırıldı. Nikel-metal-hidrit piller, elektrikli araçlarda ana enerji santrali olmaktansa hibrit arabalarda destekleyici bir rolü yerine getirmede daha iyidir. Bu tür pillerin tek avantajı dayanıklılıklarıdır.

Lityum kükürt piller, lityum iyon pillere göre daha iyi bir alternatif olarak umut vaat ediyor. Henüz seri üretime geçmemelerinin nedeni ise ömürlerinin kısa olmasıdır. Ufuk “Ana sorun, mevcut lityum-kükürt (Li-S) pillerin, onları ticari olarak uygun hale getirmeden önce yeterince şarj edilememesidir” diyor. Bununla birlikte, bir çözüm bulunursa, daha ucuz üretim maliyetleri, daha fazla menzil ve daha az çevresel etki nedeniyle hızlı bir şekilde lityum iyon pillerin yerini alabilirler.

Katı hal piller, şu anda geliştirme aşamasında olan dikkat edilmesi gereken başka bir alternatiftir. toyota “2025’e kadar sınırlı üretim yolundayız” diyerek şarja liderlik ettiğini iddia ediyor. Katı hal piller, kağıt üzerinde mevcut lityum iyonla çalışan arabaların sahip olduğu dezavantajların hiçbirini taşımamalıdır. Daha hafif, daha yoğun, daha yüksek performanslı ve daha uzun bir sürüş menziline sahip olacaklar. Ancak, resmi olarak piyasaya çıkana kadar, bir elektrikli araç için en iyi olan tek bir pil türü vardı.

Teknory