Bir iPhone’da Yalnızca Kişilerden Gelen Aramalara Nasıl İzin Verilir?

Hiç tanımadığınız bir numaradan satış konuşması veya daha kötüsü tarafından karşılanmak üzere bir telefon aldınız mı? Aldığınız istenmeyen aramaların sayısını azaltmanın bir yolunu arıyorsanız, iPhone’unuzun ayarlarını yalnızca kişilerinizden gelen aramalara izin verecek şekilde değiştirebilirsiniz. Bu eğitimde, size bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz. iPhone’da Yalnızca Kişilerden Gelen Aramalara Nasıl İzin Verilir? Çoğu kişi, iPhone’unuzda arayanları tek tek […]

Bir iPhone’da Yalnızca Kişilerden Gelen Aramalara Nasıl İzin Verilir?

Hiç tanımadığınız bir numaradan satış konuşması veya daha kötüsü tarafından karşılanmak üzere bir telefon aldınız mı? Aldığınız istenmeyen aramaların sayısını azaltmanın bir yolunu arıyorsanız, iPhone’unuzun ayarlarını yalnızca kişilerinizden gelen aramalara izin verecek şekilde değiştirebilirsiniz.

Bu eğitimde, size bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

iPhone’da Yalnızca Kişilerden Gelen Aramalara Nasıl İzin Verilir?

Çoğu kişi, iPhone’unuzda arayanları tek tek engelleyebileceğinizin farkındadır. Bu, kara listeye alma olarak bilinir ve temel olarak, belirli birkaç kişi dışında herkesten arama almayı kabul ettiğiniz anlamına gelir.

Ancak tanımadığınız numaralardan çok sayıda çağrı alırsanız ne yaparsınız? Bir arayan için engelleme düğmesine basmaktan çabucak bıkıp yorulacaksınız, sadece birkaç dakika sonra başka bir bilinmeyen numaradan gelen başka bir zil tarafından pusuya düşürüleceksiniz.

“Ama o kadar kötü mü?” diye sorabilirsin.

2019’da Federal İletişim Komisyonu (FCC) bir bildiri Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dolandırıcı telefon görüşmelerinin yaygınlığını ayrıntılarıyla anlatıyor. Rapor, tüm cep telefonu aramalarının %44,6’sının yıl sonuna kadar dolandırıcılık olacağını ortaya koydu. Ve son birkaç yıldaki eğilime bakılırsa, bugün dolandırıcı telefon görüşmelerinin yüzdesinin bundan çok daha yüksek olduğunu varsaymak güvenlidir.

Her bilinmeyen arayanın dolandırıcı olmadığı doğrudur. Bazıları gerçekten tanıdığınız ama konuşmak istemediğiniz kişiler olabilir. Diğerleri, geçmişte tanıştığınız, ancak o zamandan beri çevrenizin dışına sürüklenen insanlar olabilir. Ancak çok fazla arama büyük bir dikkat dağıtıcı olabilir. Bilinmeyen bir arayanın konuşmaya değer biri olup olmadığını anlamanın kesin bir yolu yoktur.

Neyse ki, bu tacize son vermenin bir yolu var. iPhone’unuzun işletim sisteminde yerleşik olarak bulunan arama engelleme özelliklerinden yararlanarak, bilinmeyen tüm numaraların sizi aramasını etkili bir şekilde engelleyebilirsiniz. Bu, bilinmeyen numaralardan gelen sonsuz çağrı akışını durduracak ve size çok ihtiyaç duyduğunuz huzuru ve sessizliği sağlayacaktır.

iPhone’da Rahatsız Etmeyin Modu

iPhone’daki Rahatsız Etmeyin modu, istemediğiniz zamanlarda bildirimler, telefon aramaları ve mesajlarla rahatsız edilmenizi önlemenin harika bir yoludur. Rahatsız Etmeyin modunu otomatik olarak açılıp kapanacak şekilde programlayabilir veya ihtiyacınız olduğunda manuel olarak açabilirsiniz.

Bu ayarın belki de en önemli özelliği, engellemek istemediğiniz kişileri belirleyebileceğiniz “Allow Calls From” bölümüne sahip olmasıdır. Esasen bir Rahatsız Etmeyin muafiyet listesi. Telefonunuzu yalnızca belirli kişilerden veya tüm kişilerinizden gelen aramalara izin verecek şekilde yönlendirebilirsiniz.

İşte nasıl çalıştığı.

  1. iPhone’unuzda “Ayarlar” uygulamasını açın.
  2. Ayarlar menüsünü aşağı kaydırın ve “Rahatsız Etmeyin”e dokunun.
  3. “Aramalara İzin Ver” e dokunun ve listelenen seçeneklerden “Tüm Kişiler” i seçin.
  4. Bilinmeyen arayanları 7/24 filtrelemek istiyorsanız, Rahatsız Etmeyin menüsü altındaki “Her Zaman” düğmesine dokunun. Aksi takdirde, yalnızca günün belirli bir döneminde bilinmeyen arayanları engellemek istediğinizde “Planlanmış” düğmesine dokunun.

Rahatsız Etmeyin modu açıldığında, gelen tüm bilinmeyen aramalar doğrudan sesli mesaja yönlendirilir ve herhangi bir bildirim veya mesaj almazsınız. Bu, önemli bir şeye odaklanmaya çalışırken veya biraz dinlenmeye çalışırken kesintiye uğramadığınızdan emin olmanın harika bir yoludur.

Bu ayar açıkken iPhone’unuzu kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak kesinlikle gerekli olmayan herhangi bir şey tarafından rahatsız edilmediğinizden emin olmanın iyi bir yolu.

iOS 13’teki Bilinmeyen Arayanları Sessize Alma Özelliği

iPhone’unuz iOS 13’te çalışıyorsa şanslısınız.

iOS 13’teki yeni Bilinmeyen Arayanları Sessize Al özelliği, istenmeyen aramaları engellemenin ve gizliliğinizi korumanın harika bir yoludur. Etkinleştirildiğinde, kişilerinizde kayıtlı olmayan numaralardan gelen tüm aramalar doğrudan sesli mesaja gönderilir. Bu şekilde, bir telepazarlamacıdan veya istenmeyen başka bir kişiden arama alma konusunda asla endişelenmenize gerek kalmayacak.

Bu ayarı nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

  1. iPhone’unuzda “Ayarlar” uygulamasını açın ve menüden “Telefon”u seçin.
  2. Aşağı kaydırın ve “Bilinmeyen Arayanları Sustur”un yanındaki düğmeyi “AÇIK” konuma getirin.

Silence Unknown Callers ile her iki dünyanın da en iyisine sahip olabilirsiniz: aramaları gerçekten önemli olanları kaçırmadan görüntüleme yeteneği. Yine de bir aramayı kaçırdığınıza dair sessiz bir bildirim alırsınız, ancak gerçek arama sizi rahatsız etmez.

Yalnızca Önceden Onayladığınız Aramaları Kabul Edin

Bilinmeyen arayanlar tarafından rahatsız edilmekten sıkıldıysanız, iPhone’unuzdaki yerleşik araçları kullanarak onları engellemek için adımlar atabilirsiniz. Bu, bilinmeyen arayanlar veya istenmeyen telefon pazarlamacıları hakkında endişelenmenize gerek kalmadan en önemli kişilerle bağlantıda kalmanıza yardımcı olacaktır.

İPhone’unuzdaki aramaları engellemek için bu ipuçlarını kullanmayı denediniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory