Bir Programı GPU Kullanmaya Zorlama

Birçok program, başlatıldıklarında bilgisayarınızın CPU’sunu kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, bazı programları bilgisayarınızın GPU’sunu kullanmaya zorlarsanız daha iyi çalışır. Gecikme gösteren veya istediğiniz kadar iyi performans göstermeyen bir programınız varsa, onu GPU’nuzu kullanmaya zorlamayı deneyin. Bu makale size nasıl devam edeceğinizi gösterecek. Bir Programı GPU’yu Kullanmaya Zorlama Bir grafik işleme birimi veya GPU, öncelikle görüntüleri işlemek […]

Bir Programı GPU Kullanmaya Zorlama

Birçok program, başlatıldıklarında bilgisayarınızın CPU’sunu kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, bazı programları bilgisayarınızın GPU’sunu kullanmaya zorlarsanız daha iyi çalışır. Gecikme gösteren veya istediğiniz kadar iyi performans göstermeyen bir programınız varsa, onu GPU’nuzu kullanmaya zorlamayı deneyin.

Bu makale size nasıl devam edeceğinizi gösterecek.

Bir Programı GPU’yu Kullanmaya Zorlama

Bir grafik işleme birimi veya GPU, öncelikle görüntüleri işlemek için kullanılan bir bilgisayar çipidir. GPU’lar, telefonlardan PC’lere ve oyun konsollarına kadar her türlü cihazda kullanılmaktadır. Yaptıkları işte çok verimlidirler; paralel yapıları, genel amaçlı CPU’ların dokunamayacağı algoritmaları işleyebilecekleri anlamına gelir.

Başka bir deyişle, hız ve güç arıyorsanız, ihtiyacınız olan şey bir GPU’dur. İster film seyredin ister en yeni video oyununu oynayın, GPU’nuz görsellerin pürüzsüz ve gerçekçi olmasını sağlamak için oradadır.

Çoğu bilgisayar iki farklı türde grafik kartıyla gelir. İlk ve en yaygın tür, yerleşik grafik kartıdır. Bu genellikle bir Intel yongasıdır ve çoğu bilgisayar için varsayılan seçenektir.

İkinci tip grafik kartı, özel grafik kartıdır. Bunlar Nvidia ve AMD gibi şirketler tarafından yapılır ve genellikle oyun bilgisayarlarında kullanılır. Özel grafik kartları, yerleşik olanlardan daha iyi olma eğilimindedir çünkü daha güçlüdürler ve daha iyi performans sunarlar.

Sisteminiz yerleşik grafik kartının bir uygulamanın gereksinimlerini karşılayamayacağını algıladığında özel GPU’ya geçiş yapacaktır. Bu çoğunlukla oyun oynarken otomatik olarak gerçekleşir, ancak bir uygulamayı özel GPU’yu kullanmaya da zorlayabilirsiniz. Windows’ta nasıl devam edeceğini görelim.

Bir Programı Windows 10 Ayarları Üzerinden Özel Bir GPU Kullanmaya Zorlama

Gecikme yaşayan veya istediğiniz kadar iyi performans göstermeyen bir programınız varsa, onu GPU’nuzu kullanmaya zorlamayı deneyin. Bunu Windows 10’da şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Windows tuşu + I kısayoluna basarak Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Sistem > Ekran’a gidin.
 3. Tekrar aşağı kaydırın ve “Grafik ayarları” bağlantısını tıklayın.
 4. “Tercihi ayarlamak için bir uygulama seçin”in altında, açılır menüyü tıklayın ve yapılandırmak istediğiniz uygulamayı seçin. Yapılandırmak istediğiniz uygulama listede yoksa, “Gözat” düğmesine tıklayın ve uygulamanın yürütülebilir dosyasına (.exe) gidin.
 5. Uygulamayı seçtikten sonra, “Seçenekler” düğmesine tıklayın.
 6. Sonraki menüden “Yüksek performans”ı seçin ve “Kaydet”e basın.

Şimdi, programı her başlattığınızda, otomatik olarak özel GPU’nuzu kullanacaktır. Ancak, bu yöntemin yalnızca GPU’ları destekleyen uygulamalarla çalıştığını, tüm uygulamaların çalışmadığını unutmamak önemlidir. Ayrıca, bazı uygulamalar kendi grafik ayarlarına sahipse (ör. oyunlar) bu ayarı geçersiz kılabilir.

Bir Programı NVIDIA Grafik Kartını Kullanmaya Zorlama

Oyuncular ve diğer uzman kullanıcılar için özel bir NVIDIA grafik kartı bir zorunluluktur. Ancak bazen oyunlarınızın veya diğer uygulamalarınızın NVIDIA GPU’nuzu gerektiği gibi kullanmadığını görebilirsiniz. Bir uygulamayı Windows’ta NVIDIA GPU’yu kullanmaya zorlamanın yolu aşağıda açıklanmıştır:

 1. Masaüstünüze sağ tıklayın ve “NVIDIA Kontrol Paneli” üzerine tıklayın.
 2. Masaüstü menüsüne gidin.
 3. “‘Grafik işlemciyle çalıştır’ı Bağlam Menüsüne ekleyin” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin.
 4. Masaüstünüze geri dönün ve ilgilendiğiniz uygulamaya sağ tıklayın.
 5. Bağlam menüsünden “Grafik işlemciyle çalıştır”ı seçin.
 6. “Yüksek performanslı NVIDIA işlemci” üzerine tıklayın.

Ve bu kadar! Bu basit adımları izleyerek, pil gücüyle çalışırken bile bilgisayarınızı herhangi bir uygulama veya oyun için NVIDIA grafik kartını kullanmaya zorlayabilirsiniz.

Bu, sisteminizden en son performansı almanıza yardımcı olabilir, ancak pil ömrünün kısalmasına da yol açacağını unutmayın. Bu nedenle, oyun oynamayı veya diğer grafik yoğun görevler üzerinde çalışmayı bitirdiğinizde entegre GPU’yu kullanmaya geri döndüğünüzden emin olun.

Bir Programı AMD Grafik Kartını Kullanmaya Zorlama

Makinenizde bir AMD grafik kartı varsa, uygulamaları onu kullanmaya nasıl zorlayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Ne yazık ki, NVIDIA kartlarıyla olduğu kadar kolay değil. AMD ile uygulamaları Catalyst Control Center’a manuel olarak eklemeniz gerekir. Bu o kadar uygun olmasa da, özel grafik kartınızı kullanarak uygulamalar üzerinde size daha fazla kontrol sağlar.

İşte nasıl çalıştığı:

 1. Masaüstünüze sağ tıklayın ve içerik menüsünden “Catalyst Control Center” öğesini seçin. Bu, AMD Catalyst Control Center uygulamasını açmalıdır.
 2. AMP kontrol uygulaması açıldığında, solda bir panel listesi görmelisiniz. “Sistem” üzerine tıklayın.
 3. “Değiştirilebilir Grafikler”i seçin.
 4. Program listeye eklendikten sonra, yanındaki aşağı oka tıklayın ve açılır menüden “Yüksek Performans” seçeneğini seçin.
 5. Pencereyi kapatın ve programı başlatın. AMD grafik kartınız artık kullanımda olmalıdır!

Windows’ta Hangi Grafik Kartına Sahip Olduğunuzu Kontrol Etme

Windows bilgisayarınızda önceden yüklenmiş grafik kartını şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

 1. Masaüstüne sağ tıklayın ve “Ekran Ayarları” nı seçin.
 2. Aşağı kaydırın ve “Gelişmiş Ekran Ayarları” bölümünü seçin.
 3. “Görüntü Bağdaştırıcısı Özellikleri”ni tıklayın.
 4. Grafik kartınız hakkında bilgi içeren yeni bir pencere açılacaktır. “Adaptör Türü” alanı size entegre veya özel bir grafik kartınız olup olmadığını söyleyecektir. “Adaptör Açıklaması” ve “Sürücü Sürümü” alanları size grafik kartı modeliniz ve sürücü sürümünüz hakkında daha spesifik bilgiler verecektir.

Bir Programın Belirli Bir GPU Kullanıp Kullanmadığını Kontrol Etme

Birçok Windows kullanıcısının sistemlerinde özel bir GPU vardır, ancak hangi programların onu kullandığını nasıl kontrol edeceklerini bilmezler. Bu, oyunlarının her zaman en iyi performans için ayrılmış GPU’yu kullanmasını sağlamak isteyen oyuncular için önemli olabilir.

Şans eseri, hangi programların özel GPU’yu kullandığını kontrol etmek kolaydır.

İşte nasıl:

 1. Görev Yöneticisi’ni açın. Bunu “Ctrl+Shift+Esc” tuşlarına basarak veya görev çubuğuna sağ tıklayıp “Görev Yöneticisi”ni seçerek yapabilirsiniz.
 2. “Performans” sekmesine tıklayın. Bu size CPU ve bellek kullanımı da dahil olmak üzere bilgisayarınızın performansına ilişkin bir genel bakış gösterecektir.
 3. “GPU” açılır menüsünü seçin. Bu size bilgisayarınızdaki her program için hangi GPU’nun kullanıldığını gösterecektir.
 4. Entegre GPU’nuzu bir program kullanıyorsa, “GPU” sütununun altında “Intel HD Graphics” veya “AMD Radeon HD Graphics” listelendiğini görürsünüz. Özel GPU’nuzu kullanıyorsa, bunun yerine listelenen GPU’nun adını görürsünüz. Örneğin, bir NVIDIA GTX 1080’iniz varsa, burada “NVIDIA GeForce GTX 1080”in listelendiğini göreceksiniz.
 5. “GPU” sütununu görmüyorsanız, “Görünüm > Sütunları Seç”i tıklayın ve ardından “GPU”nun yanındaki kutuyu işaretleyin.

SSS

Özel bir GPU’yu ne zaman kullanmalısınız?

Yaygın bir yanılgı, entegre GPU’ların her zaman özel muadillerinden daha yavaş olmasıdır. Ama bu mutlaka doğru değil. Hem CPU hem de GPU’nun üretimine ve gerçekleştirmek istediğiniz görevlere bağlıdır.

Herhangi bir türde video düzenleme veya 3B oluşturma yapmak istiyorsanız, kesinlikle özel bir GPU’ya yatırım yapmak isteyeceksiniz. Ayrıca, düzenli olarak grafik yoğun programlarla çalışıyorsanız veya ciddi şekilde oyun oynuyorsanız, özel bir GPU’ya ihtiyacınız olacaktır. Bu faaliyetler, entegre bir GPU’nun sağlayamayacağı kadar çok beygir gücü gerektirir.

Genel oyun ve ara sıra görüntü/video düzenleme için entegre bir GPU yeterli olmalıdır.

Grafik Kartınızdan En İyi Şekilde Yararlanın

Bilgisayarınızda yoğun grafik çalışması yapıyorsanız, özel bir GPU kullanmanız önemlidir. Ancak bazen bilgisayarınız bunun yerine tümleşik GPU’yu kullanmayı dener.

Yukarıdaki adımları izleyerek, programları özel GPU’nuzu kullanmaya zorlayabilir ve grafik kartınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Bu değişikliği yaptıktan sonra favori programınızın çok daha sorunsuz çalıştığını fark edebilirsiniz.

Bu makalede açıklanan yöntemlerden herhangi birini kullanarak bir programı bilgisayarınızdaki belirli bir grafik kartını kullanmaya zorlamayı denediniz mi? Nasıl gitti?

Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow