Bisiklet yolları nedeniyle araç trafiği çökecek mi?

Almanya’da kentsel planlama 25 Şubat 2024 15:29 Robert Klatt Büyük bir Alman şehrinde bisiklet yolu )kcotS ebodAskeinziuM srdnaskelA(Fotoğraf: © Giderek daha fazla caddeye arabalara kapalı özel bisiklet yolları veriliyor. Araştırmacılar bunun trafiği nasıl etkilediğini inceledi. Darmstadt (Almanya). Federal İstatistik Ofisi’ne (Destatis) göre Almanya’da kişi başına düşen araba sayısı sürekli artıyor. TomTom Traffic Index’ten elde edilen […]

Bisiklet yolları nedeniyle araç trafiği çökecek mi?

Almanya’da kentsel planlama

Robert Klatt

Büyük bir Alman şehrinde bisiklet yolu

)kcotS ebodAskeinziuM srdnaskelA(Fotoğraf: ©

Giderek daha fazla caddeye arabalara kapalı özel bisiklet yolları veriliyor. Araştırmacılar bunun trafiği nasıl etkilediğini inceledi.


Darmstadt (Almanya). Federal İstatistik Ofisi’ne (Destatis) göre Almanya’da kişi başına düşen araba sayısı sürekli artıyor. TomTom Traffic Index’ten elde edilen verilerin gösterdiği gibi, şehirlerdeki trafik, yüksek araç yoğunluğu nedeniyle her zamankinden daha yavaş akıyor. Bu nedenle birçok şehir, örneğin yerel toplu taşıma veya bisiklet şeritlerini genişleterek alternatif ulaşım araçlarını daha çekici hale getirmeye çalışıyor. Buna, Temmuz 2023’ten bu yana orman yolunun dört şeridinden ikisini arabalara kapatan Offenbach şehri de dahildir.


Darmstadt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden (h_da) trafik planlama profesörü Jürgen Follmann liderliğindeki bilim insanları, bu kararın trafik üzerinde ne gibi etkileri olduğunu araştırmak için deneye eşlik etti.


Trafik ışıklarında trafik sıkışıklığı yok

Sosyal medyada pek çok kişi yolun yeniden tasarlanmasının daha fazla trafik sıkışıklığına yol açacağından korkuyordu. Follmann’ın ekibine göre, iki bisiklet boyunca trafik ışıklarında beklemek zorunda kalmak gibi otomobillere yönelik tipik trafik sıkışıklığı belirtileri bisiklet şeritleri nedeniyle artmadı. Ayrıca araç trafiğinde henüz paralel caddelere bir kayma yaşanmadı.

Sürücüler bisiklet şeritlerini yasa dışı kullanıyor

Ancak gözlemler birçok sürücünün bisiklet şeritlerini yasa dışı kullandığını gösteriyor. Sayıldığında 2.500 otomobilden 720’si (%28,3) bunları kullandı. Araştırmacılara göre bu durum kısmen, bölgede yaşamayan insanların zorunlu trafik rehberi olarak bisiklet yollarını işaretleyen yeni sarı şeritleri tanımamasıyla açıklanabilir.


Ancak genel olarak bilim adamları ve trafik dairesi başkanı Sabine Groß (Yeşiller), orman yolundaki bisiklet yollarının olumlu bir etkisi olduğu görüşünde. Bu nedenle toplam trafik hacminde bisikletlilerin oranının artmasına yardımcı olabilirler. Şu anda bu sadece yüzde 10 ila 15 arasında.


Bisiklet yolları nedeniyle araç trafiği çökecek mi?

Teknory