Blade Runner’ın Orijinal “Mutlu” Sonu Neden Tüm Zamanların İkonik Bir Korku Filminden Görüntüler İçeriyor?

Özet Bıçak Sırtıgörüntüleri içeren orijinal sonu Parlama stüdyonun zorunlu kıldığı bir değişiklikti ve filmin tonuyla pek uyumlu değildi. Yönetmenin kurgusunda ve son kurgusunda öne çıkan tek boynuzlu son, daha belirsiz ve filmin genel tonuyla tutarlı. Bıçak Sırtı. Tek boynuzlu son, Deckard ve Rachael’in geleceğini açık uçlu bırakırken teatral son, belirsizliği ortadan kaldırır ve Deckard’ın bir […]

Blade Runner’ın Orijinal “Mutlu” Sonu Neden Tüm Zamanların İkonik Bir Korku Filminden Görüntüler İçeriyor?

Özet

  • Bıçak Sırtıgörüntüleri içeren orijinal sonu Parlama stüdyonun zorunlu kıldığı bir değişiklikti ve filmin tonuyla pek uyumlu değildi.
  • Yönetmenin kurgusunda ve son kurgusunda öne çıkan tek boynuzlu son, daha belirsiz ve filmin genel tonuyla tutarlı. Bıçak Sırtı.
  • Tek boynuzlu son, Deckard ve Rachael’in geleceğini açık uçlu bırakırken teatral son, belirsizliği ortadan kaldırır ve Deckard’ın bir kopya olduğunun sert bir şekilde doğrulanmasını sağlar.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Yönetmen Ridley Scott nedenini açıklıyor Bıçak Sırtıorijinal sonunun görüntüleri var Parlama. Bıçak Sırtı teatral kurgu, yönetmen kurgusu ve sonuncusu tamamen Scott tarafından denetlenen ve genellikle filmin kesin versiyonu olarak kabul edilen son kurgu dahil olmak üzere birden fazla sonu olmasıyla ünlüdür. Yönetmenin kurgusu ve final kurgusu daha belirsiz bir sonuca sahipken, tiyatro kurgusu daha geleneksel bir mutlu sona sahip ve ironik bir şekilde Stanley Kubrick’in ikonik korku filminden B-roll görüntüleri ile hayata geçirildi. Parlama.

ile yeni bir röportajda Son teslim tarihiScott neden bittiğini açıklıyor Bıçak Sırtı‘nin teatral kurgusu orijinal vizyonundan farklıydı ve neden görüntüleri kullandığı Parlama. Teatral kurgunun sonu, Rick Deckard (Harrison Ford) ve Rachael’in (Sean Young) dağlara doğru ilerlediğini gösteriyor; bu, Deckard’ın Rachael’la ayrılmadan önce origami tek boynuzlu atı aldığı sondan çok farklı. Scott’ın aşağıdaki açıklamasını okuyun:

Blade Runner’ı yeni bitirdim. Ve film aslında bir kara film. O dışarı çıkıyor, sen onun aşkıyla birlikte çekip gideceksin, hem de yerde. Bir de origami tek boynuzlu at var. Onu alıp başını salladı. Bu onun bir kopya olabileceğinin kanıtıdır. Asansöre biniyor ve bum bitiyor. Bundan nefret ediyorlardı.

Bunu yapamazsınız diyorlar. Mutlu sonla tekrar izlemeliyiz. Neden mutlu son dedim. Dağlara falan doğru gidiyorlar dediler. Ben gidiyorum, neden bahsediyorsun? Hemen köşede sıradağlar varsa neden bir şehirde yaşıyorsunuz? Gidip lanet dağlarda yaşayacaksın. Mutlu sonla biten bir ön gösterime ihtiyacımız var diyorlar. Stanley’i aradım ve dedim ki, Hey, geçen yıl The Shining’i yaptığını biliyorum ve uçmaktan nefret ettiğini de biliyorum. O dağlarda altı haftalık helikopter görüntüleri olmalı. Ödünç almama izin verir misin? Yani ertesi gün 70 saatlik çekimim var ve bu görüntüler filme girdi. Bu Stanley’di, bu onun malzemesiydi.


Blade Runner’ın Tek Boynuzlu Sonu Neden Daha İyi Çalışıyor?

Blade Runner'da Tek Boynuzlu At Origami

Bıçak Sırtı‘S kullanılmayan havai görüntülerin yer aldığı orijinal son Parlama Torrance ailesinin dağlardan Overlook Oteli’ne doğru arabasıyla gidişi film tarihinin büyüleyici bir parçasıdır, ancak teatral kurgunun sonunu iyileştirmez. Scott’ın belirttiği gibi, bu son stüdyo tarafından dikte edilmişti ve filmin geri kalanıyla uyumlu yaratıcı bir karar değildi. Bu mutlu son şuna aykırı: Bıçak SırtıRoy Batty’nin (Rutger Hauer) dokunaklı ölümüne tanık olduktan kısa bir süre sonra özellikle sarsıcı bir ses tonu geliyor.

Scott’ın amaçladığı ve yönetmenin kurgusunda ve son kurguda öne çıkan tek boynuzlu son, daha belirsiz ve genel tonla daha tutarlı. Bu aslında Deckard’ın bir kopya olduğunu doğruluyor, ancak bunu hikayenin başlarında önceden belirtildiği gibi zekice bir şekilde açıkça söylemiyor. Bu son aynı zamanda bu ifşaatın Deckard ve Rachael için ne anlama geldiği ve yeni buldukları özgürlükleriyle ne yapmayı seçecekleri konusunda da daha açık uçlu.

Deckard ve Rachael’in geleceği daha sonra devam filminde ortaya çıktı Blade Runner 204935 yıl sonra piyasaya sürülen Bıçak Sırtı.

Teatral versiyonun son satırında Rachael Deckard’a şöyle diyor: “Sen ve ben birbirimiz için yaratıldık” Deckard’ın bir kopya olduğunun çok daha sert ve daha az akıllıca doğrulanması, aynı zamanda birlikte gelecekleriyle ilgili her türlü belirsizliği de ortadan kaldırıyor. Tek boynuzlu at finalindeki son satır, Deckard’ın Gaff’ın (Edward James Olmos) ona söylediğini hatırlamasıdır. “Yaşamayacak olması çok kötü – ama yine de kim yaşıyor?” Gaff’ın son sözleri çok daha düşündürücü ve konunun temalarıyla uyumlu. Bıçak Sırtıtek boynuzlu at sonunun geri kalanı gibi.

Kaynak: Son Tarih

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow