Bluetooth ile Mac’ten Windows’a ve Tam Tersine Dosya Gönderme

Mac ve Windows PC arasında dosya paylaşmak zahmetli bir iş olabilir. İki modelde farklı işletim sistemleri kullanılıyor. Mac’ten Windows’a dosya göndermenin sorunsuz, rahat ama güvenilir bir yolunu arıyorsanız, Bluetooth teknolojisi en iyi seçeneğinizdir. Ancak, zayıf çapraz platform uyumluluğu, dosya aktarımı sırasında bir engel oluşturabilir. Bu makale, Bluetooth bağlantısı aracılığıyla Windows ve Mac’ten zahmetsizce nasıl dosya […]

Bluetooth ile Mac’ten Windows’a ve Tam Tersine Dosya Gönderme

Mac ve Windows PC arasında dosya paylaşmak zahmetli bir iş olabilir. İki modelde farklı işletim sistemleri kullanılıyor. Mac’ten Windows’a dosya göndermenin sorunsuz, rahat ama güvenilir bir yolunu arıyorsanız, Bluetooth teknolojisi en iyi seçeneğinizdir. Ancak, zayıf çapraz platform uyumluluğu, dosya aktarımı sırasında bir engel oluşturabilir.

Bu makale, Bluetooth bağlantısı aracılığıyla Windows ve Mac’ten zahmetsizce nasıl dosya gönderileceğini açıklayacaktır.

Bluetooth Kullanarak Mac’ten Windows’a Dosya Gönderme

Mac’ten Windows’a dosya göndermek istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. “Başlat” düğmesine tıklayarak Bluetooth’u etkinleştirin ve “Ayarlar”ı seçin.
 2. “Cihazlar” seçeneğine çift tıklayın.
 3. “Bluetooth ve diğer cihazlar”ı açın. Bluetooth ve diğer cihazlar altında, “Bluetooth ile gönder veya al” seçeneğini seçin. Windows artık dosyaları almaya hazır.
 4. Ardından, bilgisayar ekranınızın sol üst köşesindeki Apple simgesine tıklayın. “Sistem Tercihleri”ni seçin ve ardından Bluetooth simgesine tıklayın. Mac’te Bluetooth Paylaşımını etkinleştirmek için “Açık” kutusunu işaretleyin.

 5. Mac Bluetooth penceresinde görünen artı işaretine tıklayarak Windows’u Mac ile eşleştirin.
 6. Bluetooth Kurulum Asistanı penceresi, taranan cihazların bir listesiyle birlikte görünecektir. Windows PC’yi seçin ve devam et’i tıklayın.
 7. Mac’te “Sistem Tercihleri”ni bir kez daha açın ve paylaşım simgesine tıklayın. Ayrıca, “Bluetooth Paylaşımı” seçeneğinin yanında görünen kutuyu işaretleyin.
 8. Finder aracılığıyla Mac’te göndermek istediğiniz dosyayı arayın. Dosyayı Control tuşuna basarak tıklayın ve beliren menüden “Diğer”i seçin. “Gönder”i seçin.
 9. Windows aygıtında Mac’te Bluetooth paylaşım seçeneğini ilk kez başlatıyorsanız, “Gönder”i tıkladığınızda bir iletişim kutusu görünür. Ancak Mac, bir sonraki dosya göndermeniz gerektiğinde cihazı Finder menüsündeki bir seçim listesine ekleyecektir.
 10. Dosyayı kabul etmek isteyip istemediğinizi onaylamanız için Windows PC’nizde bir sorgu görünecektir. Dosya aktarımının başlaması için “Evet”e tıklayın.

Not: Dosyalar, yalnızca her iki aygıtta da Bluetooth etkinse, Mac ve Windows arasında gönderilebilir. Bluetooth aralığının en az 30 fiti kapsadığı bilinmesine rağmen, iki bilgisayarın birbirinden en az 20 fit uzakta olmasını öneririz. Bluetooth kullanarak aynı anda yalnızca bir dosya gönderebileceğinizi unutmayın.

Bluetooth ile Windows’tan Mac’e Dosya Gönderme

Bluetooth ile Windows’tan Mac’e dosya göndermek istiyorsanız, şanslısınız. İşte nasıl yapıldığı:

 1. “Başlat” düğmesine tıklayın ve “Ayarlar”a gidin.
 2. “Cihazlar” üzerine çift tıklayın.
 3. Tıklayın “Bluetooth ve diğer cihazlar penceresi” görünecektir.
 4. “Bluetooth ile gönder veya al”ı seçerek Windows’ta Bluetooth’u etkinleştirin.
 5. Mac’inizde Bluetooth Denetim Masası’nı açın ve Bluetooth paylaşımını da etkinleştirmek için görünen “Açık” kutusunu işaretleyin.
 6. Windows PC’nizde, Bluetooth Dosya Aktarımı penceresi görünecek, “Dosyaları gönder”i seçin ve paylaşmak istediğiniz Mac cihazına tıklayın. Kullanmakta olduğunuz Windows sürümüne bağlı olarak, “Bluetooth veya diğer cihazları ekle” seçeneğini gösteren alternatif bir seçenek olacaktır. Ardından, dosyaları göndermek istediğiniz cihazı seçin.
 7. Mac aygıtınıza bağlanabilmek için “Bağlan”ı seçin. Windows, onaylamanız için size bir parola gösterecektir. “Evet”e tıklayın ve cihazların eşleşmesini bekleyin.
 8. Paylaşmak istediğiniz dosyalara göz atın, onları seçin ve dosya aktarımını başlatmak için Bluetooth Dosya Aktarımı Penceresinde “İleri”ye tıklayın.
 9. Mac’te görünecek istemde “Kabul Et” i tıklayın. Windows, size dosya aktarım durumunu göstermek için dosyaları gönderirken bir ilerleme ekranı durum çubuğu gösterir.
 10. İletişim kutusunu kapatmak için Windows’ta “Bitir”i seçin.

Sorun giderme

Bluetooth teknolojisi, tek kullanıcılı dosyaları farklı Mac ve Windows aygıtları arasında göndermeniz için akıllı ama güvenilir bir yoldur. Ancak, dosyaları Mac’ten Windows’a ve tersi yönde aktarırken zorluk yaşayabilirsiniz. Yani, her iki cihazda da Bluetooth etkinleştirildiğinde bile dosyaları eşleştirme veya gönderme sorunları. Bunun başlıca nedeni uyumluluk sorunlarıdır.

Bu cihazlara Bluetooth dosya aktarımını etkinleştirmek için deneyebileceğiniz bazı seçenekler aşağıda verilmiştir.

Paraziti Kontrol Edin

Dosya göndermek ve almak için kullanmak istediğiniz iki cihazın birbirine yakın olduğundan emin olun. Değişken elektromanyetik alanların bağlantıyı etkilemesi muhtemel olduğundan, yanlarındaki diğer tüm cihazları kaldırın. Metal ve duvarlar da Bluetooth dosya aktarımını engelleyebilir. Bunların hiçbirinin iki cihaz arasında bir engel oluşturmasına izin vermeyin.

Bluetooth Hizmetini Kontrol Edin

Hem Mac hem de Windows Bluetooth hizmetinizin etkinleştirildiğini onaylayın. Zayıf bağlantı sinyalleri nedeniyle Bluetooth bazen otomatik olarak kesilebilir. Ayarlarınızı kontrol edin ve Bluetooth hizmetini etkinleştirin ve dosyaları bir kez daha göndermeyi deneyin.

Düşük Pil Gücü

Bluetooth, cihazlardan çok fazla güç çekmesiyle bilinir. PC veya Mac’inizin gücü azaldığında, cihaz ayarlarınıza bağlı olarak güç tasarrufu etkinleştirilebilir. Güç tasarrufu modu, Bluetooth etkinliğini desteklemez. Başarılı dosya aktarımı için Bluetooth’u etkinleştirmeden önce her zaman cihazlarınızın şarjının iyi olduğundan emin olun. Cihazınızı bir güç kaynağına bağlamak, dosyaları göndermek için Bluetooth kullanmanızı sağlar.

Cihazlar Eşlenmemiş

Dosya göndermek ve göndermek için cihazlarınızın eşleştirilmiş olması gerekir. Dosyaları göndermeye çalışmadan önce her iki cihazın da keşfedilebilir olduğundan ve her ikisinin de eşleştirme modunda olduğundan emin olun. Hala cihazları eşleştiremiyorsanız, bir uyumluluk sorunu olabilir.

Cihazları Yeniden Bağlayın

Daha önce bilgisayarlarınız arasında dosya gönderdiyseniz ancak şu anda Mac ve Windows aygıtınızı bağlayamıyorsanız, aygıtları kaldırıp yeniden bağlanmayı deneyebilirsiniz. Sorunu çözmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlara git.”
 2. Cihazlara tıklayın ve ardından “Bluetooth ve diğer cihazlar”ı seçin.
 3. Dosyaları göndermek istediğiniz cihazı seçin ve “Kaldır”ı seçin.
 4. Kaldırmayı onaylamak için istemde “Evet” e tıklayın ve ardından cihazı yeniden bağlayın.

İpucu: Ayrıca tüm aygıtları kaldırarak Mac’teki Bluetooth modülünü sıfırlayabilir ve ardından Bluetooth aygıtınızı bir kez daha yeniden eşleştirebilirsiniz.

Windows’ta Bluetooth Sorun Gidericiyi Çalıştırın

Windows sorun giderme özelliği, dosyaları Bluetooth aracılığıyla Mac’ten Windows’a ve tersi yönde gönderirken sorun yaşadığınızda harika bir yardımcı araçtır.

 1. Ayarlara git.”
 2. Ayarlarda Güncelleme ve güvenlik menüsünü açın.
 3. “Sorun Gider”i seçin.
 4. Ardından “Ek sorun gidericiler”i seçin.
 5. Bluetooth’u seçin ve ardından sorun gidericiyi çalıştırın. Bu, Bluetooth’unuzun sahip olabileceği sorunları tanımlamanıza ve otomatik olarak düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Mac ve Windows Arasında Sorunsuz Bluetooth Dosya Aktarımının Keyfini Çıkarın

Mac’iniz ve Windows arasında dosya göndermek, aygıtlar yapılandırıldıktan ve birbirleriyle iletişim kurduktan sonra sorunsuz bir işlemdir. Bununla birlikte, bu seçeneği yalnızca tek dosyalar için kullanmanızı öneririz. Cihazlar arasında birden fazla dosya göndermeye çalışıyorsanız, zahmetli olabilir.

Hiç Mac’iniz ve Windows arasında dosya paylaştınız mı? Öyleyse, Bluetooth kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory