Bobby Kotick, Microsoft’un Satın Alınmasının Ardından 2023 Sonuna Kadar Activision Blizzard CEO’su Olarak Kalacak

Güncelleme, 11:13 ET, 10/13/23: Bugün erken saatlerde Microsoft, Activision Blizzard’ı resmi olarak yaklaşık 69 milyar dolara satın aldı. Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, Xbox başkanı Phil Spencer’ın şirket geçişine yardımcı olmak için kendisinden kalmasını istemesinin ardından yıl sonuna kadar CEO olarak kalacağını açıkladı. Yıl sonuna kadar kalacak olan Kotick’in 2024 yılında şirketten ayrılacağı öngörülüyor ancak […]

Bobby Kotick, Microsoft’un Satın Alınmasının Ardından 2023 Sonuna Kadar Activision Blizzard CEO’su Olarak Kalacak

Güncelleme, 11:13 ET, 10/13/23:

Bugün erken saatlerde Microsoft, Activision Blizzard’ı resmi olarak yaklaşık 69 milyar dolara satın aldı. Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, Xbox başkanı Phil Spencer’ın şirket geçişine yardımcı olmak için kendisinden kalmasını istemesinin ardından yıl sonuna kadar CEO olarak kalacağını açıkladı. Yıl sonuna kadar kalacak olan Kotick’in 2024 yılında şirketten ayrılacağı öngörülüyor ancak bu teknik olarak bilinmiyor.

Fakat, Bloomberg’in Jason Schreier, Kotick’in 33 yıl önce devraldığı Activision Blizzard şirketinden 1 Ocak 2024’te ayrılacağını söylüyor.

oyun Bilgilendirici Kotick’in 1 Ocak 2024’te ayrılıp ayrılmayacağını sormak için Activision Blizzard’a ulaştı ve daha fazlasını öğrenirsek bu hikayeyi güncelleyeceğiz.

Orijinal hikaye aşağıda devam ediyor…


Orijinal hikaye, 10:00 ET, 10/13/23:

Duyurudan yaklaşık iki yıl sonra Microsoft, Activision Blizzard’ı resmi olarak yaklaşık 69 milyar dolara satın aldı. Artık Microsoft Gaming CEO’su ve Xbox Başkanı Phil Spencer ve Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick’ten gelen e-postalarda, Kotick’in 2023 sonuna kadar CEO olarak kalacağını biliyoruz. Kotick, Spencer’ın kendisine yardım etmek için özellikle yıl sonuna kadar CEO olarak kalmasını istediğini söylüyor. Geçişle birlikte Activision Blizzard artık Xbox birinci taraf şemsiyesinin bir parçası oldu.

Xbox’tan görüntü

Kotick, tüm Activision Blizzard’a gönderdiği bir e-postada, “Uzun zamandır geçişe tamamen yardım etmeye kararlı olduğumu söyledim” diye yazıyor. “[Phil Spencer] benden ABK’nın CEO’su olarak kalmamı ve kendisine rapor vermemi istedi ve biz de bunu 2023’ün sonuna kadar yapacağım konusunda anlaştık. İkimiz de takımlarımız ve oyuncularımız için sorunsuz bir entegrasyon üzerinde birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Spencer bir e-postasında şöyle yazıyor: “Activision Blizzard çalışanlarının meslektaşlarımız, iş arkadaşlarımız ve takım arkadaşlarımız olması bizi daha fazla heyecanlandıramazdı. Bobby Kotick, doğrudan bana rapor vererek 2023’ün sonuna kadar görevinde kalmayı kabul etti. Sorunsuz ve kesintisiz bir entegrasyon sağlıyoruz. Birleşik bir ekip olarak birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz ve önümüzdeki aylarda yeni organizasyon yapımız hakkında daha fazla güncelleme paylaşacağız.”

Microsoft Gaming CEO’su ve Xbox Başkanı Phil Spencer

Microsoft, yaklaşık iki yıl önce Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın alma niyetini açıkladığından bu yana analistler, satın alma sonucunda Kotick’in elindeki çeşitli “altın paraşüt” seçeneklerinden birinden yararlanmasını bekliyorlardı. Tarafından bildirildiği gibi Aksiyos Geçen yıl, eğer Kotick bu satın alma işleminden sonra kovulursa/bırakılırsa, kendisine 15 milyon dolarlık bir ödeme hakkı verilecek.

Activision Blizzard’ın yönetim kurulunun, Activision Blizzard’ın çalışanların suiistimali, cinsel taciz ve daha fazlasını barındırdığına dair 2021 raporunun ardından şirket kültüründe iyileşme görmesi durumunda 22 milyon dolara kadar hisse senedi alabilecek. Daha sonraki bir rapor, Kotick’in şirketin cinsel suiistimal geçmişini bildiğini ve bunun sonucunda çalışanların istifasını talep ederken işi terk ettiğini belirtti.

Bu iki seçeneğin ötesinde, Şubat 2022 itibarıyla aksiyos’ Rapora göre Kotick, Microsoft’un fiyatıyla satabileceği 619 milyon dolar değerinde 6,5 milyon Activision Blizzard hissesine sahip.

Kotick’in 2024’te Activision Blizzard’dan ayrılıp ayrılmayacağını veya bırakılıp bırakılmayacağını kesin olarak bilmesek de (her ne kadar Spencer’ın ondan kalmasını istemesi Kotick’in gelecek yıl şirket geçişinden sonra muhtemelen kendi şartlarına göre dostane bir şekilde ayrılacağını gösteriyor) Xbox şemsiyesi), artık Kotick’in yılın geri kalanında CEO olarak kalacağını biliyoruz.

Daha fazla bilgi için Microsoft’un nihayet ve resmi olarak Activision Blizzard’ı nasıl satın aldığını okuyun. Bundan sonra, Guitar Hero ve daha fazlası hakkında bir çalışan toplantısında Kotick’in eski gece programı sunucusu James Corden ile nasıl röportaj yaptığı bildirildi.


Spencer’ın Kotick’i 2023’e kadar CEO olarak tutmakla doğru kararı verdiğini düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

Teknory