Bu Belirsiz GameCube Varyantı Bugün Düşünebileceğinizden Çok Daha Değerli

Panasonic Q, Aralık 2001’de yalnızca Japonya’da 41.000 JPY fiyat etiketiyle (ABD Doları cinsinden 300 $’ın biraz üzerinde) piyasaya sürüldü. İlk bakışta, muhtemelen bunun bir GameCube olduğunu düşünmezsiniz – daha çok avangart bir ev stereo sistemine benziyor. Ama gerçekten de GameCube oyunlarını oynayabilme ve denetleyiciler, hafıza kartları ve hatta Game Boy Player’ın değiştirilmiş bir versiyonu gibi […]

Bu Belirsiz GameCube Varyantı Bugün Düşünebileceğinizden Çok Daha Değerli

Panasonic Q, Aralık 2001’de yalnızca Japonya’da 41.000 JPY fiyat etiketiyle (ABD Doları cinsinden 300 $’ın biraz üzerinde) piyasaya sürüldü. İlk bakışta, muhtemelen bunun bir GameCube olduğunu düşünmezsiniz – daha çok avangart bir ev stereo sistemine benziyor. Ama gerçekten de GameCube oyunlarını oynayabilme ve denetleyiciler, hafıza kartları ve hatta Game Boy Player’ın değiştirilmiş bir versiyonu gibi GameCube çevre birimlerini kullanabilme yeteneğine sahipti. Daha da önemlisi, Q, DVD’leri, ses CD’lerini ve MP3 CD’lerini oynatabilen bir eğlence merkeziydi. Bir Dolby Digital 5.1 ses çıkışına ve bir subwoofer jakına sahipti, bu da onu bir oyun konsolu olduğu kadar stereo veya ev sineması kadar işlevsel hale getiriyordu.

Q’nun orijinal sürümü Japonya’ya bölge kilitliydi, bu nedenle yalnızca Japon GameCube oyunlarının yanı sıra Japon filmlerini ve seslerini de oynatabiliyordu. Bununla birlikte, konsolun kullanım ömrünün belirsiz bir noktasında, Batı medyasını oynatabilen değiştirilmiş bir sürüm, biraz şişirilmiş bir fiyat etiketi karşılığında dolaşıma girmeye başladı. Ne yazık ki, yetersiz satışlar ve genel ilgi eksikliği nedeniyle Q’nun yalnızca iki yıllık bir ömrü vardı. Dünya çapında 100.000’den az Q biriminin satıldığına inanılıyor.

[Featured image by Evan-Amos via Wikimedia Commons | Cropped and scaled | CC BY-SA 3.0]

Teknory