Bu Dev Lazer, Uzaylıların Kanıtlarını Bulmak İçin Nasıl Kullanılabilir?

bu LIGO gözlemevi biri Louisiana’da ve diğeri Washington’da olmak üzere bir çift yerçekimi dalgası dedektöründen oluşur. Her dedektör, her bir kolun iki buçuk mil uzunluğunda bir tünel olduğu bir L şekli oluşturur. Tek bir lazer ışını bölünür ve her tünele gönderilir. Her tünelin sonunda lazeri geri gönderen bir ayna vardır. Normalde, her iki ışın detektöre […]

Bu Dev Lazer, Uzaylıların Kanıtlarını Bulmak İçin Nasıl Kullanılabilir?

bu LIGO gözlemevi biri Louisiana’da ve diğeri Washington’da olmak üzere bir çift yerçekimi dalgası dedektöründen oluşur. Her dedektör, her bir kolun iki buçuk mil uzunluğunda bir tünel olduğu bir L şekli oluşturur. Tek bir lazer ışını bölünür ve her tünele gönderilir. Her tünelin sonunda lazeri geri gönderen bir ayna vardır. Normalde, her iki ışın detektöre aynı anda geri döner. Ancak dedektör açıkken yerçekimi dalgası geçerse, ışınların yolu bozulur. Bilim adamları uzaktaki nesneler hakkında bilgi edinmek için bu bozulmaları kullanırlar.

Avrupa’daki Başak ve Japonya’daki KAGRA dahil olmak üzere başka yerçekimi dalgası dedektörleri var. Araştırmaya göre maalesef hiçbiri uzaylı yaşamı bulacak kadar gelişmiş değil. NASA, 2030’larda yapılması planlanan uzay tabanlı LISA gözlemevinde ESA ile birlikte çalışıyor. LISA, iki LIGO dedektörü arasındaki yaklaşık 1.850 milin aksine, milyonlarca mil ile ayrılmış üç uzay aracından oluşan bir dizi olacak. NASA. LISA’nın uzay aracı, yerçekimi dalgalarının neden olduğu uzay-zaman bozulmalarını tespit etmek için lazer ışınlarını birbirleriyle değiştirecek. Ama bu bile işi bitirmek için yeterince büyük olmayacak.

LISA görevi başarılı olursa, onu daha da gelişmiş dedektörler takip edecek. bu Büyük Patlama Gözlemcisi (BBO) tekliflerden biri, Japonya ise üzerinde çalışıyor. DECIGO anteni benzer büyüklükte. LIGO’nun boyutu etkileyici olsa da, bu gözlemevlerinin kol uzunlukları yüzlerce hatta binlerce kat daha uzun olacaktır.

Teknory