Bu yapay zeka robotunun ahşap bir mermer oyunu olan Labirent’te insan dünya rekorunu kırmasını izleyin

Hepimiz yapay zekanın satranç gibi entelektüel oyunlarda düzenli olarak insanları yenebileceğini biliyoruz. Ancak artık yapay zeka fiziksel alanda kendini kanıtladı. Şu sinir bozucu derecede sert ahşap Labirent oyunu mu? Yapay zeka bu konuda da sizi yenebilir. Buna göre Sonraki WebETH Zürih’teki araştırmacılar yaratıldı tarafından tutulan Labirent dünya rekorunu kıran bir yapay zeka robotu Lars-Goran Danielsson. […]

Bu yapay zeka robotunun ahşap bir mermer oyunu olan Labirent’te insan dünya rekorunu kırmasını izleyin

Hepimiz yapay zekanın satranç gibi entelektüel oyunlarda düzenli olarak insanları yenebileceğini biliyoruz. Ancak artık yapay zeka fiziksel alanda kendini kanıtladı. Şu sinir bozucu derecede sert ahşap Labirent oyunu mu? Yapay zeka bu konuda da sizi yenebilir.

Buna göre Sonraki WebETH Zürih’teki araştırmacılar yaratıldı tarafından tutulan Labirent dünya rekorunu kıran bir yapay zeka robotu Lars-Goran Danielsson. Labirent oynayan robotun adı “SiberRunner,” Danielsson’un 15.41 saniyesine kıyasla mermeri tahtanın karşı tarafına 14.48 saniyede güvenli bir şekilde manevra ettirdi.

AYRICA BAKINIZ:

Satranç oynayan robot, büyük galibiyet için bir çocuğun parmağını kırmanın ötesine geçemedi

CyberRunner bu başarıyı insanın öğrenme sürecini taklit ederek başardı. Tahtanın eğimini kontrol eden iki düğmeyi çalıştıran motorları veya “elleri” ve gözlemleri yakalamak ve onlardan öğrenmek için “göz” görevi gören bir kamerası var. CyberRunner, oyunu oynayarak “toplanan deneyimlerle” veya biz insanların deyişiyle “pratik yaparak” öğrenir.

Araştırma web sitesinde, “Model tabanlı takviyeli öğrenme algoritması, sistemin nasıl davrandığını öğreniyor ve oyun anlayışına dayanarak hangi strateji ve davranışların daha umut verici olduğunu tespit ediyor” dedi. Yalnızca altı saatlik öğrenmenin ardından CyberRunner, insan dünya rekorunu başarıyla kırdı.

Araştırma liderleri Thomas Bi ve Raffaello D’Andrea, başkalarının kendi yapay zeka deneylerini oluşturabilmesi için robotik sistemin donanım ve yazılımını açık kaynak haline getirecek. Aslında araştırmacılar, başkalarını bu deneyi kendi araştırmaları için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanmaya teşvik ediyor. Yapay zeka modellerinin nispeten düşük maliyetli ve yaygın erişimi sayesinde bilim adamlarının ve mühendislerin kendi ürünlerini geliştirmeleri hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Aşağıdaki videoda CyberRunner’ın Labirent hünerlerini sergilemesini izleyebilirsiniz.

Konular
Yapay Zeka Robotiği

Teknory