Bu Yeni Rapor, Boya Renginin Yeniden Satış Değerini Düşündüğünüzden Çok Daha Fazla Etkilediğini Gösteriyor

Ortalama bir araç için hiçbir renk, değerini altın renginden daha fazla düşüremez ki bu biraz ironiktir. Genel olarak altın rengine sahip araçlar, üç yılda değerlerinin %25,9’unu kaybeder, bu da genel ortalamanın 1,2 katından fazla olan 11.546 $’lık önemli bir fark oluşturur. Rengin sedan ve kamyon sahipleri arasındaki popülaritesine rağmen, kahverengi hala genel olarak en düşük […]

Bu Yeni Rapor, Boya Renginin Yeniden Satış Değerini Düşündüğünüzden Çok Daha Fazla Etkilediğini Gösteriyor

Ortalama bir araç için hiçbir renk, değerini altın renginden daha fazla düşüremez ki bu biraz ironiktir. Genel olarak altın rengine sahip araçlar, üç yılda değerlerinin %25,9’unu kaybeder, bu da genel ortalamanın 1,2 katından fazla olan 11.546 $’lık önemli bir fark oluşturur. Rengin sedan ve kamyon sahipleri arasındaki popülaritesine rağmen, kahverengi hala genel olarak en düşük ikinci sırada yer alıyor. Bir arabanın değerini korumak söz konusu olduğunda siyah üçüncü en kötü renktir. Siyahın bir araç seçimi olarak ne kadar yaygın olduğu göz önüne alındığında bu şaşırtıcı görünebilir, ancak sarıda olduğu gibi, aktif olarak renkten hoşlanmayan insanların aksine, kullanılabilirliğe daha çok işaret eder.

Aynı şey, minivanlar, üstü açık kamyonlar ve arazi kamyonları için en alt sırada yer alan gümüş için de söylenebilir. Brauer, “En popüler renklerden ikisinin, gümüş ve siyahın listenin en alt sıralarında yer aldığına dikkat edin,” diye açıkladı. “Pek çok tüketici ve satıcı, bu renkleri yaygın kabul açısından muhtemelen ‘güvenli’ olarak görüyor, ancak bunlar bir arabanın değerini korumasına yardımcı olamayacak kadar yaygın.”

Arz ve talep, rengin kullanılmış arabaların yeniden satış değerini nasıl etkilediğini etkiliyorsa, gelecekteki raporlarda sonuçların farklı çıkması sizi şaşırtmasın. Estetik tercihler bir gecede değişmese bile, belirli renk tonlarının mevcudiyeti daha kolay değişebilir ve sıralamalar buna göre değişebilir. Belki de 2024’te yapılacak bir analiz, ikinci el bir araç için en değerli boya seçeneği olarak sarıyı tahtından indiren yeni bir renk bile gösterebilir.

Teknory