CES 2024: Asus Zenbook Duo, çift ekranlı korkunç bir canavar

Asus Zenbook Duo, CES 2024’te tanıtıldığında herkesin nefesini kesti. Nasıl olmasın? Birbirine kaynaklanmış iki devasa tablete benziyor. Ama ne Gerçekten fiyatı beni şok etti. Görüyorsunuz, Zenbook Duo’nun çift ekranlı tasarımı yeni değil. Lenovo, resmi web sitesi aracılığıyla yaklaşık 2.000 dolar fiyatındaki Yoga Book 9i ile benzer bir şey yaptı. Düşünürsen bu Cüzdanınız için acı verici, […]

CES 2024: Asus Zenbook Duo, çift ekranlı korkunç bir canavar

Asus Zenbook Duo, CES 2024’te tanıtıldığında herkesin nefesini kesti. Nasıl olmasın? Birbirine kaynaklanmış iki devasa tablete benziyor.

Ama ne Gerçekten fiyatı beni şok etti. Görüyorsunuz, Zenbook Duo’nun çift ekranlı tasarımı yeni değil. Lenovo, resmi web sitesi aracılığıyla yaklaşık 2.000 dolar fiyatındaki Yoga Book 9i ile benzer bir şey yaptı. Düşünürsen bu Cüzdanınız için acı verici, yakın zamanda incelediğim Spectre Fold’un fiyatını duyana kadar bekleyin (aşağıdaki GIF’e bakın) – HP’de çok büyük bir 5.000 dolar.

Spectre Fold çift ekranlı bir model değil kendi başınaancak benzer bir işlevsellik sağlayan uygulamaları katlama arasında bölebilir.

Ama sonra Asus devreye girdi ve altını kesmeyi başardı ikisi birden Lenovo ve HP, dudak uçuklatan 1.400 dolarlık fiyat etiketiyle.

Asus Zenbook Duo, CES 2024’ün ilgi odağı oldu

Zenbook Duo sadece kendi kategorisinde (örneğin dizüstü bilgisayarlar) göz alıcı bir ürün değil, aynı zamanda tüm dünyada gösterişli bir ürün olduğunu da iddia ediyorum. Tümü CES 2024 vitrin öğeleri. Biraz bilgi vermek gerekirse, Asus Zenbook Duo’nun selefi de çift ekrana sahipti, ancak bu, ekranın yalnızca yarısını kaplayan küçük bir paneldi.

Asus Zenbook Duo’nun selefi artık geçmişte kaldı.
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Ancak bu sefer Asus, akıllara durgunluk veren bir yükseltme başlattı ve bu sınırlı ikinci ekranı, üst panelle eşleşen, dudak uçuklatan 14 inçlik başka bir ekranla değiştirdi.

İki hasta gösterisi

Zenbook Duo aşağıdakilerle birlikte gelir: iki tam boyutlu 14 inç, 3K, OLED ekranlar ve onlarla biraz uğraştığımda, süper güçlü çoklu görevlerle her ikisinden de yararlanabileceğimi keşfettim.

Asus Zenbook Duo


Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Örneğin, not almak için ikinci panelde Google Dokümanlar’ı çalıştırırken üst ekranda YouTube’u başlatabilirim.

Ancak Zenbook Duo’nun pil ömrü konusunda endişeleniyorum. Sadece iki büyük ekrana sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda her ikisi de 120Hz yenileme hızına ve 500 nit maksimum parlaklığa sahip: pilin çok fazla tükenmesine neden olabilecek iki özellik. Bu noktada Zenbook Duo şarjla iki saat dayanabilirse şanslıyız.

Yenilikçi klavye

Peki klavye hakkında konuşabilir miyiz?

Asus Zenbook Duo


Kredi bilgileri: Joe Maldonado/Mashable

Her şeyden önce, ikinci ekran devasa bir sanal klavye işlevi görebilir. Test etmeden önce şüpheciydim. “Pfft, dijital tuşlara rahatça yazmanın imkânı yok.” Sürprizime göre, deneyim aslında rahattı.

Dokunarak yazma yöntemlerimi kolaylaştırmak için tuşları “hissetmem” gerektiğini düşündüm, ancak ortaya çıktı ki, bakmadan yazmak için tuşların elle tutulur olmaları gerekmiyor. Klavye düzeni hala tanıdık olduğundan benim gibi kas hafızalı daktilo kullananları destekliyor.

Asus Zenbook Duo


Kredi bilgileri: Joe Maldonado/Mashable

Neyse ki, sanal tuşlar fikri sizi rahatsız ediyorsa, Zenbook Duo, geleneksel dizüstü bilgisayar görünümü için ikinci ekranın üzerine yerleştirebileceğiniz fiziksel, çıkarılabilir bir klavyeye sahiptir. Veya isterseniz her iki ekranın da parlamasına ve klavyeyi kullanmasına izin verebilirsiniz. olmadan onu sisteme bağlıyorum.

Asus Zenbook Duo


Kredi bilgileri: Joe Maldonado/Mashable

Ve burada özellikle dikkat çekici olan şey şu; aslında üzerinde, çıkarılabilir klavyelerde genellikle bulunmayan bir dokunmatik yüzey var. (Dokunmatik yüzeyli olmayan çıkarılabilir klavyeler, ekranda gezinmek için parmağınızı kullanmaya zorlar.) Ancak Zenbook Duo’nun çıkarılabilir klavyesi, sizi gezinme için ekrana hapsolmaktan kurtaran bir dokunmatik yüzeye sahiptir.

Siz de üzerine karalayabilirsiniz

Zenbook Duo ayrıca her iki ekranda da sorunsuzca kaymanıza olanak tanıyan bir kalem olan Asus Pen 2’yi sunuyor.

Asus Zenbook Duo


Kredi bilgileri: Joe Maldonado/Mashable

Ancak kalem Zenbook Duo ile birlikte gelmiyor; Ayrı olarak satılır.

Asus Zenbook Duo


Kredi bilgileri: Joe Maldonado/Mashable

Birkaç farklı moda dönüşür

“Zenbook Duo nasıl bu şekilde kendi başına ayakta duruyor?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarın arkasında, onu kendiniz için en uygun açıda desteklemenize olanak tanıyan yerleşik bir destek standı bulacaksınız.

Asus Zenbook Duo


Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Bu resimde de görebileceğiniz gibi, iki uygulamayla yan yana etkileşime girmenizi sağlayan kitap benzeri bir moda dönüşebiliyor. En sağda gösterildiği gibi, Asus’un “paylaşım modu” olarak adlandırdığı bir pozisyonda düz bir şekilde de yerleştirebilirsiniz.

Son düşünceler

Asus, CES 2024’te büyük bir sıçrama yaptı çünkü çift ekranlı dünya genellikle erişilemez ve çok pahalı. Ancak Zenbook Duo’nun fiyatı yalnızca 1.400 dolardır.

Yeni Intel Core Ultra işlemcilerle donatılmıştır ve 32 GB’a kadar bellek ve 2 TB’a kadar SSD depolama yapılandırmaları sunar. Ayrıca iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası, bir ses girişi, bir HDMI 2.1 bağlantı noktası ve bir USB 3.2 Gen 1 Tip-A bağlantı noktası vardır.

Pil ömrü konusunda endişelerim var ama ilginç bir şekilde Asus Zenbook Duo, Intel Evo sertifikasına sahip, bu da kabul edilebilir bir pil ömrü standardını karşılayacak şekilde tasarlandığı anlamına geliyor. Ama bunu ancak test ettiğimde kesin olarak bileceğim.


Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow