Chat-GPT Düşünme Şeklinizi Değiştiriyor Olabilir Ve Siz Farkında Olmayabilirsiniz

Kidd, “Buna karşılık, üretken modeller tek taraflı olarak, belirsizlik temsilleri veya bunların yokluğunu iletme yeteneği olmadan kendinden emin, akıcı yanıtlar üretir” diyor. Bu modeller, ya “AI modeli olarak” gibi feragatnameler kullanarak hassas bir konu hakkında fikir vermekten kaçınır ya da sadece halüsinasyon görür ve bir kişiye gerçek bir yanıt olarak sunulan yanlış bilgiler uydurur. Bir […]

Chat-GPT Düşünme Şeklinizi Değiştiriyor Olabilir Ve Siz Farkında Olmayabilirsiniz

Kidd, “Buna karşılık, üretken modeller tek taraflı olarak, belirsizlik temsilleri veya bunların yokluğunu iletme yeteneği olmadan kendinden emin, akıcı yanıtlar üretir” diyor. Bu modeller, ya “AI modeli olarak” gibi feragatnameler kullanarak hassas bir konu hakkında fikir vermekten kaçınır ya da sadece halüsinasyon görür ve bir kişiye gerçek bir yanıt olarak sunulan yanlış bilgiler uydurur.

Bir kişinin yanlış bilgiye maruz kalma sıklığı ne kadar yüksekse, bu tür yanlış bilgilere olan inancı o kadar güçlüdür. Aynı şekilde, özellikle “güvenilir” yapay zeka modellerinden gelen şüpheli bilgilerin tekrarı, yanlış inançların telkin edilmesinden kaçınmayı daha da zorlaştırır. Bu, pekâlâ yanlış bilgi yaymanın sürekli bir döngüsüne dönüşebilir.

Kidd, “İşbirlikçi eylem, herkese yeni teknolojilerin gerçek yeteneklerini hayal edilen yeteneklerinden nasıl ayırt edeceğini öğretmeyi gerektirir,” diye belirtiyor ve bilim adamlarını, politika yapıcıları ve genel halkı vızıltılı AI teknolojisi ve daha da önemlisi yetenekleri hakkında gerçekçi bilgiler yaymaya çağırıyor.

“Bu sorunlar, şirketleri üretken modelleri zeki, duyarlı, empatik ve hatta çocuksu olarak antropomorfize etmeye teşvik eden finansal ve sorumluluk çıkarları tarafından daha da kötüleşiyor.” diyor makalenin ortak yazarı Abeba Birhane, Trinity’s School of Computer Science and Statistics’te yardımcı doçent.

Teknory