Chevrolet’nin Chevette’i Neden Başından Berbat Oldu?

Arabanın kökeni, Amerika Birleşik Devletleri için değil, uluslararası pazarlar için tasarlanmış bir araç olan GM’nin T-Car platformundan geliyordu. Chevrolet Chevette ilk olarak 1976 model yılı için doğdu, yine de Chrysler’in ekonomik odaklı önden çekişli K-Cars serisi gibi diğer kompakt otomotiv ana hatlarından birkaç yıl önce. İnsanlar bir Chevette’i ele geçirmeye başladığında, Chevette bir başarısızlık değildi […]

Chevrolet’nin Chevette’i Neden Başından Berbat Oldu?

Arabanın kökeni, Amerika Birleşik Devletleri için değil, uluslararası pazarlar için tasarlanmış bir araç olan GM’nin T-Car platformundan geliyordu. Chevrolet Chevette ilk olarak 1976 model yılı için doğdu, yine de Chrysler’in ekonomik odaklı önden çekişli K-Cars serisi gibi diğer kompakt otomotiv ana hatlarından birkaç yıl önce. İnsanlar bir Chevette’i ele geçirmeye başladığında, Chevette bir başarısızlık değildi ve bir şekilde çağdaş eleştirmenler tarafından iyi karşılandı. Araba ve Sürücü. Ucuzdu ve arka koltuksuz temel model için 2.899 $’dan satılıyordu (bugünün parasıyla yaklaşık 16.387 $, 2023 Nissan Versa’nın MSRP’sinin biraz üzerinde). Bu fiyat daha sonra 1977 model yılında 3.000 doları aşacaktı.

İlk Chevettes, 1.4 litre ve 1.6 litre dört silindirli motor seçeneklerine sahipti, ancak 1.4 litrelik varyant, 52 beygir gücüyle yalnızca çim biçme makinelerini kıskandırmayı başardığı için birkaç yıl sonra hızla kullanımdan kaldırıldı. 60 beygir gücündeki 1.6 litrelik motor çok daha iyi değildi, ancak Chevette’in tüm ömrü boyunca müşteriler için tek benzinli motor seçeneği olmaya devam edecekti. Kısaca bir dizel motor teklif edildi, ancak Motor Trendi “popüler olmadığını (ve hatta daha yavaş)” olduğunu söylüyor.

[Featured image by Michael Barera via Wikimedia Commons | Cropped and scaled | CC BY-SA 4.0]

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow