Bloatware’i MIUI’den Kaldırma

MIUI işletim sistemini çalıştıran o yeni Xiaomi telefonunu yeni aldınız ve her şey iyi görünüyor. Ama sonra birdenbire sizi ihtiyacınız olmayan uygulamalarla ilgili bildirim yağmuruna tutar. Buna, size değer vermeyen ve kullanmayacağınız önceden yüklenmiş uygulamalara fazladan depolama alanı kaybetmenize neden olabilecek bloatware denir. Bu sinir bozucu olabilse de endişelenmenize gerek yok! Bu yazıda, bloatware’in MIUI’den […]

Bloatware’i MIUI’den Kaldırma

MIUI işletim sistemini çalıştıran o yeni Xiaomi telefonunu yeni aldınız ve her şey iyi görünüyor. Ama sonra birdenbire sizi ihtiyacınız olmayan uygulamalarla ilgili bildirim yağmuruna tutar. Buna, size değer vermeyen ve kullanmayacağınız önceden yüklenmiş uygulamalara fazladan depolama alanı kaybetmenize neden olabilecek bloatware denir.

Bu sinir bozucu olabilse de endişelenmenize gerek yok! Bu yazıda, bloatware’in MIUI’den nasıl kaldırılacağını açıklayacağız.

Bloatware’i MIUI’den Kaldırma

Gereksiz bloatware’i kaldırma sürecine girelim. Öncelikle telefonunuzun optimize edilmesini ve teknik özelliklerine göre ayarlanmasını istiyorsunuz. Bazı akıllı telefonlar bu uygulamaları kaldırmanıza izin verirken, diğerleri yalnızca bunları devre dışı bırakmanıza izin verir. Aynı şey MIUI için de geçerli. Bir uygulamayı kaldırmanın onu akıllı telefonunuzdan kaldıracağını, ancak devre dışı bırakmanın bildirimleri iletmesini önleyeceğini ve uygulamanın değerli pil gücünü tüketirken arka planda çalışmasını önleyeceğini unutmayın.

Bazen bu uygulamaları kaldırmanın sistem kararsızlığına neden olabileceğini ve bir kez gittiklerinde onları geri getirmenin zor olabileceğini bilin. Bu nedenle, kaldırmaya veya devre dışı bırakmaya karar vermeden önce uygulamaya gerçekten ihtiyacınız olmadığından veya uygulamayı istemediğinizden emin olun. Nasıl kaldırılacağı aşağıda açıklanmıştır.

 1. bularak ve dokunarak başlayın. MIUI Gizli Ayarlar Uygulaması.
 2. “Uygulamaları Yönet” seçeneğine dokunun.
 3. Cihazınızdan kaldırmak veya devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamayı bulun ve ona dokunun.
 4. “Kaldır” veya “Devre Dışı Bırak” seçeneğine dokunun.
 5. Size iptal etme seçeneği sunan açılır penceredeki komutu onaylayın.

Bloatware’i MIUI’den kaldırmanın tek yolu bu değil. Orada birçok yöntem var. Bazıları sıkıcı olabilir. Ancak yukarıda belirttiğimiz adımları kullanmak, bloatware’den kurtulmanın en kesin ve en hızlı yoludur. Peki ya bloatware’den kurtulmak için başka bir uygulama yüklemek istemezseniz? Belki de yüklemek için Wi-fi’ye erişiminiz yoktur.

Bloatware’i MIUI’den kaldırmanın bazı yollarını gözden geçirelim.

Uygulama Olmadan Bloatware Nasıl Kaldırılır

Xiaomi ile yeni başlayanlarınız için, daha fazla uygulama indirmeden önce başka bir yöntem denemek isteyebilirsiniz. Bloatware’den kurtulmanın daha basit bir yolu var. Bu yöntem daha basit olsa da yukarıda bahsettiğimiz kadar etkili değildir. Bunun nedeni, bazı bloatware’lerin bu yöntemi kullanarak kaybolmamasıdır.

 1. Cihazınızda “Ayarlar”a gidin.
 2. Kaydırın ve “Uygulamalar”ı seçin.
 3. Üzerine dokunmadan önce devre dışı bırakmak istediğiniz bloatware uygulamasını bulun.
 4. “Devre Dışı Bırak” seçeneğine dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin.

Yukarıdaki yöntemlerin her ikisini de kullandıktan sonra, bloatware’in telefonunuzda kalma şansı hala vardır. Endişelenmeyin, sinir bozucu bloatware’den kurtulmak için yöntemlerimizi tüketmedik.

ADB VE Fastboot ile Bloatware Nasıl Kaldırılır

Bu, birkaç önkoşul gerektiren bir yöntemdir. Çok hızlı bir şekilde çok teknik hale gelse de, Android destekli herhangi bir cihazdan bloatware’i kaldırmakla iyi çalışan evrensel bir yaklaşımdır. Ayrıca MIUI çalıştıran Xiaomi cihazlarıyla da çalışır. Bu yönteme geçmeden önce sahip olmanız veya anlamanız gereken birkaç şey var.

 • Bu yöntem için bir PC kullanmanız gerekecek.
 • Bilgisayarınızda ADB ve Flashboot kurulu olmalıdır.
 • Uygulamaların paket adını öğrenmek için App Inspector’ı indirmeniz gerekir.
 • USB hata ayıklamayı açmanız gerekecek.

Şimdi adımlara geçelim:

 1. Xiaomi cihazınızı PC’ye bağlayın. Bunun için USB kablonuzu kullanın.
 2. “ yazınadb devices” Cihazın bağlı olduğundan emin olmak için komut istemini açtıktan sonra.
 3. ” komutunu kullanınadb shell”.
 4. App Inspector’ı kullanarak sistem uygulamasının paket adını bulun. Bu uygulamalar genellikle “com” ile başlar.
 5. Şu komutu kullanın: “pm uninstall –k —user ”.
 6. Paketin adına, devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamanın adını yazın.

Bu yönteme geçmeden önce, devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamaları araştırdığınızdan emin olmanızı öneririz. Örneğin, “Mi Security” gibi belirli uygulamaların kaldırılması, bir işletim sistemi olarak MIUI’yi olumsuz etkileyebilir.

MIUI’de Bloatware’den Reklamları Kaldırma

Bazen sizi etkileyen sadece uygulamanın kendisi değil, uygulamalara bağlı reklamlardır. Her yerdelermiş gibi hissedilebilir. Bu sorunun çözülmesi şaşırtıcı derecede basittir ve yukarıdaki adımlar gibi herhangi bir ekstra uygulamaya veya PC’ye ihtiyacınız olmaz.

Xiaomi telefonunuzdaki bloatware’den reklamları kaldırmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Ayarlara git.
 2. “Resmi Ayarlar”ı bulun ve seçin.
 3. “Yetkilendirme ve İptal”i seçin. Buradan, belirli uygulamalar için yetkilendirmeyi iptal edebilirsiniz.
 4. MIUI sistem ADS’sini (MSA) bulun. Bu, reklam için veri toplayan şeydir. Yetkilendirmeyi devre dışı bırakmak ve iptal etmek için değiştirebilirsiniz.
 5. Yetkilendirmeyi iptal etmek istediğinizi onayladığınızdan emin olun.

Bundan sonra, Xiaomi’nizi hiçbir istilacı reklam olmadan huzur içinde kullanabilmeniz gerekir.

SSS

Xiaomi’deki bloatware’den kurtulmak güvenli mi?

Bloatware’i MIUI çalıştıran bir Xiaomi cihazından kaldırmak, doğru prosedürleri uyguladığınız sürece çoğu durumda güvenli olabilir. Bununla birlikte, bazı bloatware uygulamaları, sistem yazılımına sıkı bir şekilde entegre olabilir ve uyumluluk sorunlarına yol açmadan veya cihazın performansını olumsuz etkilemeden kaldırılamaz.

Bloatware’den kurtulmalı mıyım?

Bloatware’den kurtulmanız gerekip gerekmediği, kişisel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlıdır. Uygulamaların kullandığı gücün diğer daha önemli uygulamalar için daha iyi kullanılabilmesi dışında, bloatware’de doğası gereği zararlı hiçbir şey yoktur.

Uygulamaları kaldırmak yerine devre dışı bırakmamın bir önemi var mı?

Bir uygulamayı devre dışı bırakmak ve kaldırmak arasındaki temel fark, bir uygulamayı devre dışı bırakmak onu görünümden gizler ve çalışmasını engellerken, bir uygulamayı kaldırdığınızda onu cihazınızdan tamamen kaldırır.

Bloatware’in yüklenmesini nasıl önleyebilirim?

Xiaomi bloatware, üretici tarafından cihaza önceden yüklenmiştir ve yüklenmesi engellenemez. Ancak, istemediğiniz veya ihtiyacınız olmayan uygulamaları kaldırabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Bloatware’e alternatifler var mı?

Google Play Store’da bulunan Xiaomi bloatware’in birçok alternatifi vardır. Örneğin, önceden yüklenmiş web tarayıcısını Chrome ile, önceden yüklenmiş kamera uygulamasını Google Kamera ile ve önceden yüklenmiş galeri uygulamasını Google Fotoğraflar ile değiştirebilirsiniz.

Bloatware’den Kurtulmak

Xiaomi, sunacak çok şeyi olan ve bazen biraz fazla olan bir telefon. Neyse ki, bloatware’i oluşturan uygulamaların çoğu kolayca kaldırılabilir veya devre dışı bırakılabilir. Sadece dikkatli olun ve hepsini devre dışı bırakmadan önce uygulamaları araştırın. Ayrıca, sunduğumuz daha teknik çözümlerden bazılarına geçmeden önce durumunuzu değerlendirmeniz de yardımcı olabilir. Bazen tek yapmanız gereken sinir bozucu reklamlardan ve gereksiz bloatware’den kurtulmak için ayarları yapmaktır.

MIUI hakkında ne düşünüyorsunuz? Sahip olduğu uygulamaların çoğu yararlı mı? Reklamlar ne durumda? Sinir bozucu mu yoksa çoğunlukla tolere edilebilir mi? Yukarıda listelediğimiz adımlardan bazılarını kullandıysanız, lütfen aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory